.

Ratownicy z Naftówki uczyli się i szkolili innych na obozie w Krynicy-Zdroju

fot. ZSP 4 Krosno fot. ZSP 4 Krosno

W dniach 1-4 czerwca 2015r. uczniowie klasy II R Liceum Ogólnokształcącego o profilu ratowniczo-obronnym uczestniczyli w programowym obozie ratowniczym
w Krynicy Zdroju.

Głównym celem obozu było doskonalenie umiejętności ratowniczych i obronnych nabytych podczas dwóch lat nauki szkolnej. Młodzież poznała także nowe sposoby udzielania pomocy na poziomie kwalifikowanego ratownictwa. Liczne ćwiczenia ze sprzętem medycznym, w grupach i indywidualnie, w dzień i w nocy pozwoliły ugruntować wiedzę i umiejętności ratownicze uczniów. Szkolenie odbywało się także w nocy, w zupełnie innych warunkach z użyciem latarek. Nocne manewry medyczne polegały na odnalezieniu poszkodowanych w wyznaczonych sektorach Góry Parkowej, udzieleniu pomocy i ewakuacji do punktu medycznego (hotel „HUZAR”). Zajęcia te spotkały się z dużą aprobatą młodzieży. Działania nocne odbyły się przy dyskretnym wsparciu krynickiej Policji - mówi Zbigniew Moskal, opiekun klasy ratowniczej.

Podczas obozu młodzież doskonaliła również musztrę indywidualną i zespołową.

 Uczestnicy obozu sami także szkolili, przeprowadzając pokazy z udzielania pomocy dla licznie zgromadzonych kuracjuszy i mieszkańców Krynicy Zdroju.

Przez kilka godzin, na głównym deptaku uczyli m.in. jak przywracać oddech i krążenie z użyciem defibrylacji, jak należy wykonać badanie urazowe poszkodowanego i ułożyć na desce ortopedycznej, jak pomóc w zakrztuszeniu i utracie przytomności.

Ratownicy uświadamiali też zagrożenia powodowane przez pijanych kierowców udostępniając alkogogle, okulary po nałożeniu których zaburzona zostaje świadomość po spożyciu alkoholu. Pokazy zakończyły się musztrą paradną w wykonaniu ratowników na centralnym deptaku.

Uczestnicy obozu zapoznali się także z charakterem i warunkami pracy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Centralnej Bazie GOPR w Krynicy Górskiej.

W programie obozu znalazły się również zaprawy poranne, nauka „obozowej zumby” oraz wędrówki szlakami turystycznymi na Jaworzynę Krynicką co niewątpliwie służyło kształtowaniu tężyzny fizycznej.

ZSP 4 Krosno
fot: Bartosz Jezierski / archiwum ZSP 4

Galeria

 

Partnerzy portalu: