"Bezpieczne wakacje" przy remizie OSP Iwonicz

fot. Radosław Sowiński fot. Radosław Sowiński

Kilkadzięsiąt osób zgromadzonych na placu przy OSP Iwonicz mogło podziwiać umiejętności i sprawność strażaków w pokazach ratownictwa technicznego i wysokościowego. Przeprowadzono również pokaz ratownictwa medycznego. Zobacz filmik z pokazów.

W niedzielne popołudnie 28 czerwca przy remizie OSP Iwonicz chętni mogli nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadzili ratownicy medyczni z krośnieńskiego Pogotowia Ratunkowego.

Kolejnym elementem pokazów była symulacja wypadku drogowego. Wszyscy mogli obserwować bardzo realną akcję powiadamiania alarmowego z numerem 998 oraz zobaczyć prawdziwy wyjazd alarmowy dwóch zastępów strażaków z OSP Iwonicz do zdarzenia drogowego.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły pokazy ratownictwa technicznego, czyli wykorzystania sprzętu hydraulicznego do uwolnienia osoby uwięzionej w pojeździe, który uległ wypadkowi. Strażacy sprawnie wykorzystali m.in. nożyce hydrauliczne i rozpierak kolumnowy w podjętych działaniach ratunkowych. 

Największe zainteresowanie wzbudziły jednak pokazy ratownictwa wysokościowego, bo na plac przed remizą zajechała najwyższa drabina w regionie - 39 metrowa drabina Metz na podwoziu MANa wraz z Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego "KROSNO". Jest to specjalna grupa, która funkcjonuje przy JRG Krosno i jest jedną z dwóch tego typu w naszym województwie. 

Pokazy "Bezpieczne wakacje" były okazją nie tylko do podglądnięcia fachowców podczas działań, ale również świetną zabawą dla najmłodszych. Kto wie, może to właśnie przyszli strażacy z Iwonicza. 

Pokazy były zorganizowane przez Zarząd OSP Iwonicz, przy współdziałaniu OSP Iwonicz Zdrój, które na pokazach pojawiło się swoim Starem 266. Imprezę bardzo ciekawie poprowadził Prezes OSP Iwonicz dh Janusz Litwin, który na co dzień jest Dowódcą Zmianowym w JRG Krosno. Prezes dzielił się swoim bogatym doświadczeniem i ciekawymi historiami ze swojej służby. 

red.
fot. Radosław Sowiński, Magdalena Czelna, Maciej Drzyzga

 

Partnerzy portalu: