Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak pomóc osobie, która nie oddycha?

Większość przeciętnych osób, kiedy napotka nieprzytomną osobę, nie wie jak się zachować. Najczęściej dzwonią pod numer alarmowy 112 lub na pogotowie 999 bez udzielenia pomocy przedmedycznej.
Jak pomóc osobie, która nie oddycha?
fot. Krosno112.pl

Przedstawiamy państwu kolejne etapy w postępowaniu przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Nie jest to skomplikowane, łatwe do zapamiętania, a może uratować czyjeś życie.

1. Oceń bezpieczeństwo – sprawdzamy przede wszystkim czy nic nie zagraża nam i poszkodowanemu (np. pożar, groźny pies, osoba z nożem)

2. Oceń przytomność – sprawdzamy ją poprzez lekkie potrząsanie poszkodowanego, zadajemy kilka pytań, np. czy pan/pani mnie słyszy?

3. Zawołaj o pomoc – głośno i stanowczo krzyczymy POMOCY a następnie prosimy, by wskazana przez nas konkretna osoba została przy nas i przygotowała telefon komórkowy.

4. Udrożnij drogi oddechowe – jedną dłoń kładziemy na czole poszkodowanego, a drugą pod jego brodą i odchylamy głowę do tyłu.

5. Sprawdź oddech – ciągle trzymając głowę poszkodowanego, przybliżamy do jego twarzy swoją głowę tak, by nasze ucho znalazło się tuż nad nosem poszkodowanego, wzrok kierujemy na jego klatkę piersiową i sprawdzamy oddech przez 10 sekund.

6. Zadzwoń po pomoc – my lub wskazana przez nas osoba dzwonimy pod numer ratunkowy 999 lub 112 i przekazujemy następujące informacje w kolejności: gdzie się znajdujemy, co się stało , w jakim stanie jest poszkodowany (w naszym przypadku nie oddycha). Udzielamy również konkretnych odpowiedzi na pytania dyżurnego odbierającego zgłoszenie. Pamiętaj żeby nigdy nie rozłączać się jako pierwszy.

7. Wykonaj 30 uciśnięć następnie 2 wdechy - Uciśnięcia i wdechy wykonujemy na przemian do momentu przyjazdu pogotowia, wyczerpania naszych sił lub kiedy ktoś nas zmieni.

Jak wykonać:
   - 30 uciśnięć – dłonie splatamy ze sobą, tak, by strona wewnętrzna jednej dłoni znalazła się na zewnętrznej dłoni drugiej, nasadę dłoni układamy na mostku poszkodowanego i wykonujemy uciski na głębokość 5-6cm z częstotliwością co najmniej 100/minutę
    - 2 wdechy – odchylamy usta poszkodowanego, zatykamy skrzydełka nosa dwoma palcami, wykonujemy dwa wdechy.

Zespół Pogotowia Ratunkowego przyjeżdża na miejsce czasami nawet do kilkunastu minut. Brak czynności oddechowych u człowieka przez ponad 4 minuty prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia.

red: Gabriela Szczurek, Adrian Socha

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ