Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Krośnie i Korczynie podrożała woda i ścieki

Wkrótce nowe taryfy mogą obowiązywać w gminach Wojaszówka, Miejsce Piastowe, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Jedlicze, Iwonicz-Zdrój. Wnioski do RZGW w Rzeszowie zostały już złożone. Krośnieński Holding Komunalny podwyżkę tłumaczy tym, że koszty produkcji wody były znacząco wyższe niż jej finalna cena.
W Krośnie i Korczynie podrożała woda i ścieki
Zakład Uzdatniania Wody "Wisłok" w Sieniawie zlokalizowany jest nad zbiornikiem wodnym "Besko"

Autor: Fot. Krośnieński Holding Komunalny

Krośnieńska spółka komunalna od około roku starała się o skrócenie obowiązującej taryfy (była zatwierdzona do grudnia 2023 roku) dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Decyzja dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Rzeszowie zapadła. Nowe stawki opłat za wodę i ścieki dla Krosna i gminy Korczyna obowiązują od 1 września.

Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego tłumaczy, że obowiązujące od stycznia 2021 roku taryfy, zatwierdzone jeszcze w 2020 roku, były nieadekwatne do aktualnych warunków ekonomicznych. - A cena wody była znacząco poniżej kosztów jej produkcji - mówi.

Dodaje, że problem niedoszacowanych taryf dotyczył nie tylko krośnieńskiej spółki.

- Spowodowane to było bardzo dużym wzrostem kosztów działalności wodociągowej w ostatnich latach, które nie były uwzględnione w tych taryfach - zaznacza Janusz Fic.

Władze KHK podkreślają, że na wzrost kosztów produkcji wody i działalności wodociągowo-kanalizacyjnej miało wpływ wiele czynników, m.in.:

  • inflacja planowana na cały okres obowiązywania dotychczasowej taryfy została przyjęta na poziomie 2,5%, a skumulowana inflacja rzeczywista za ostanie 3 lata wyniosła ok. 30%
  • podwyżki cen energii elektrycznej (wzrost o 121,1%)
  • podwyżki cen gazu (wzrost o 609,4%)
  • podwyżki odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek (wzrost średniego oprocentowania pożyczek z 2,54% do 7,05%)
  • innych kosztów, których wzrost był wynikiem wysokiej inflacji

W związku z tym, że spółka ponosiła znaczące straty na działalności wodociągowej, musiała radykalnie spowolnić, a nawet ograniczyć i zawiesić wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji związanych z rozbudową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Zatrzymane zostały również ważne zadania – przygotowanie procesów modernizacji Zakładów Uzdatniania Wody "Wisłok" w Iskrzyni i "Jasiołka" w Szczepańcowej.

Zmienione dla Krosna i gminy Korczyna taryfy będą obowiązywać do 1 września 2026 roku.

Cena za wodę dla gospodarstw domowych wzrasta w Krośnie o 19,7%, a w gminie Korczyna o 19,5%, natomiast cena za ścieki wzrasta w Krośnie o 4,8%, a w gminie Korczyna o 13,2%. Dodatkowo, zmieniły się też stawki opłat abonamentowych.

- Podwyżka ta jest niestety dla mieszkańców znacząca, ale jest i tak niższa od wskaźnika skumulowanej inflacji za okres od zatwierdzenia taryf. Zmniejszenie wysokości podwyżki opłat za wodę i ścieki było możliwe dzięki intensywnym działaniom spółki, w tym m.in. rozbudowie własnych źródeł energii, które istotnie ograniczyły wpływ wzrostu kosztów energii na prowadzoną działalność - tłumaczy Janusz Fic.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ