Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 01:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ratownictwo medyczne – nowy kierunek na PANS w Krośnie

Krośnieńska uczelnia otrzymała zgodę ministerstwa na utworzenie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku "Ratownictwo medyczne". Trwa rekrutacja – do 21 września.
Ratownictwo medyczne – nowy kierunek na PANS w Krośnie

Autor: Ewa Frelek

Władze Państwowej Akademii Nauk Stosowanych podkreślają, że zgoda ministerstwa edukacji i nauki potwierdza wysoką jakość programu nauczania oraz wyposażenie uczelni, niezbędne do zapewnienia rzetelnego poziomu kształcenia na tym kierunku.

- Studiowanie Ratownictwa medycznego to nie tylko droga do satysfakcjonującej kariery zawodowej, ale także szansa na pomaganie innym i działanie w ekstremalnych sytuacjach - mówi prof. Zbigniew Barabasz, rektor PANS w Krośnie.

Nowy kierunek obejmuje zagadnienia związane z medycyną – anatomia, fizjologia, patologia, farmakologia, diagnostyka i terapia chorób.

- Studenci będą również zdobywać umiejętności z zakresu psychologii i komunikacji interpersonalnej, które są kluczowe w pracy ratownika medycznego - dodaje prof. Zbigniew Barabasz.

Rektor zaznacza, że nowy kierunek to ekscytujący program, który przygotowuje studentów do pełnienia roli ratowników medycznych w różnych sytuacjach kryzysowych. - Studenci zdobędą wiedzę z zakresu medycyny, pierwszej pomocy, resuscytacji, obsługi urządzeń medycznych oraz zarządzania sytuacjami awaryjnymi - mówi.

Studia będą prowadzone w formie stacjonarnej przez 6 semestrów. Absolwenci otrzymają tytuł licencjata. Program nie przewiduje specjalizacji, a skupia się na zapewnieniu studentom kompleksowej wiedzy i umiejętności.

- Elementem kształcenia będą praktyki zawodowe – 960 godzin - zaznacza prof. Zbigniew Barabasz.

Dodaje, że studenci będą mieli możliwość odbycia praktyk w różnych jednostkach medycznych – Szpitalne Oddziały Ratunkowe, oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, oddziały chirurgii, oddziały neurologii i kardiologii, a także w zespołach ratownictwa medycznego.

- Będą mieli też szansę uczestniczyć w praktykach zagranicznych w ramach programu Erasmus Plus - mówi rektor, zachęcając wszystkich zainteresowanych do podjęcia wyzwania i wyboru tego atrakcyjnego kierunku studiów.

Absolwenci kierunku Ratownictwo medyczne mają szeroki zakres możliwości zatrudnienia. - Mogą podjąć pracę w zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych, lotniczych zespołach ratownictwa medycznego, jak również podmiotach wspierających system ratownictwa medycznego takich jak wojsko, straż pożarna, policja, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - wylicza prof. Zbigniew Barabasz.

Proces rekrutacji na kierunek Ratownictwo medyczne odbywa się na podstawie wyników egzaminu maturalnego (nowa matura) lub egzaminu dojrzałości (stara matura). Władze krośnieńskiej uczelni podkreślają, że kandydaci, którzy osiągną wysokie wyniki na egzaminie maturalnym, będą mieli większe szanse na przyjęcie na studia. Dodatkowo, laureaci i finaliści olimpiad biologicznych lub chemicznych będą przyjmowani bez postępowania kwalifikacyjnego.

Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną – TUTAJ.

Punkt Rekrutacji na Studia mieści się na ul. Kazimierza Wielkiego 8 (kontakt: e-mail: [email protected], tel. 725 05 11 11, 725 05 22 22).


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ