Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 04:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wojskowy piknik w Kampusie Technicznym PANS w Krośnie [ZDJĘCIA]

Dziś (12 października) w Kampusie Technicznym Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie zainaugurowany został projekt Akademia_CYBER.MIL. W jego ramach zorganizowano Wojskowe Dni Otwarte.
Wojskowy piknik w Kampusie Technicznym PANS w Krośnie [ZDJĘCIA]

Autor: Tomasz Jefimow

Każdy mógł z bliska zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy, wysłuchać wykładów na temat cyberbezpieczeństwa, sprawdzić umiejętności na strzelnicy wirtualnej, czy wejść do symulatora dachowania. 

- Uczniowie oddziałów przygotowania wojskowego zaprezentowali musztrę paradną. Obecni byli również podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, którzy na co dzień zajmują się problematyką cyberbezpieczeństwa - mówi por. Marcin Kustroń, szef Sekcji Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle.

Prof. Zbigniew Barabasz, rektor PANS w Krośnie podkreśla, że krośnieńska uczelnia od ponad 20 lat kształci studentów na kierunku Informatyka m.in. ze specjalnością cybezpieczeństwo. - A od tego roku uruchomiliśmy również studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne - dodaje.

W dzisiejszych wydarzeniach na krośnieńskiej uczelni wzięła udział młodzież ze szkół z Krosna, powiatu krośnieńskiego, jasielskiego i strzyżowskiego oraz przedszkolaki z Suchodołu. 

- To jeden z najliczniejszych pikników organizowanych w ramach Akademii_CYBER.MIL - zwrócił uwagę płk. Cezary Winiarski, zastępca dyrektora departamentu cyberbezpieczeństwa MON. 

Podczas uroczystego otwarcia Wojskowych Dni Otwartych w PANS podkreślił też, że organizatorom bardzo zależało, aby program gościł w uczelniach, które są zżyte ze społecznością lokalną, doskonale współpracują z lokalnym biznesem i środowiskiem wojskowym. Przypomniał, że krośnieńska uczelnia uczestniczy m.in. w Legii Akademickiej.

- W Krośnie uczymy inspirujemy i wychowujemy, a wzorem jest dla nas patron naszej uczelni profesor uniwersytetów Krakowa, Poznania i Wilna, bohater wojny Polsko-Bolszewickiej, dowódca pociągu pancernego, wywodzący się z niedalekiej Komborni prof. Stanisław Pigoń - mówi prof. Zbigniew Barabasz.

Oprócz pikniku były też wykłady, które poprowadzili przedstawiciele akademii wojskowych, Eksperckiego Centrum Szkolenia Bezpieczeństwa oraz Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. - Najlepsi z najlepszych, którzy na co dzień prowadzą trwającą od wielu miesięcy cyberwojnę - podkreśla płk. Cezary Winiarski.

Nie zabrakło akcentów muzycznych. Wystąpił m.in. zespół z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich "Harnasie".

Akademia_CYBER.MIL to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, który obejmuje wsparcie cywilnych uczelni publicznych w realizacji programów kształcenia na kierunkach technicznych, związanych z obronnością państwa, przygotowaniem profesjonalnych kadr na potrzeby instytucji administracji państwowej oraz wojskowej w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego. 

- Umożliwi ona najlepszym studentom odbywanie praktyk studenckich w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej i instytucjach podległych, które w swojej codziennej działalności zajmują się problematyką związaną z IT - tłumaczy por. Marcin Kustroń.

Dodaje, że wsparcie adresowane jest w szczególności do uczelni zawodowych, działających w miastach do 100 tys. mieszkańców, które prowadzą kształcenie na kierunkach technicznych, związanych z informatyką i cyberbezpieczeństwem.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ