Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzień bez Opakowań Foliowych. Leśnicy apelują, by nie śmiecić w lesie

23 stycznia jest Dniem bez Opakowań Foliowych. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie informują, że statystyczny Polak rocznie korzysta z ponad 400 foliówek. Co się z nimi dzieje później?
Dzień bez Opakowań Foliowych. Leśnicy apelują, by nie śmiecić w lesie

Autor: pixabay.com

Leśnicy podkreślają, że na co dzień spotykają się z problemem dzikich wysypisk w lesie. Pośród śmieci wyrzuconych do natury znaczący udział mają opakowania, w tym foliowe torebki, reklamówki, butelki, puszki, kartony, itp. 

Pracownicy RDLP w Krośnie informują, że statystyczny Polak rocznie korzysta z ponad 400 foliówek. Dodają, że duża część tych plastikowych torebek kończy w środowisku naturalnym, zanieczyszczając glebę i wody. 

Leśnicy podkreślają, że foliówka porzucona w lesie to nie tylko estetyczny problem. Przypominają, że jej rozkład trwa od 100 do 500 lat, a w tym czasie wnikająca w glebę staje się niebezpiecznym trucicielem dla naszego środowiska. Porzucone plastikowe torby stają się także pułapkami dla zwierząt, które mogą udusić, zranić, otruć, uwięzić kończynę.

RDLP w Krośnie radzi, na co zamienić plastikowe opakowania:

  • Zakupy pakuj do torby wielokrotnego użytku.
  • Używaj bidonu wielokrotnego użytku na wodę i napoje. 
  • Napoje pij z własnego kubka.
  • Zabieraj jedzenie do szkoły/pracy w pudełkach śniadaniowych. 
  • Zamiast plastikowych słomek i sztućców używaj alternatyw z metalu czy bambusa.

Kampanię przeciwko jednorazówkom zainicjował w 2008 roku Krzysztof Piątkowski, radny z Łodzi. 23 stycznia złożył obywatelski projekt ustawy zakazującej bezpłatnej dystrybucji opakowań jednorazowych. Ostatecznie nie został on rozpatrzony. Zabrakło 10 tys. podpisów. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ