Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie w aspekcie konfliktu za wschodnią granicą Polski

Problematyka zagrożeń bezpieczeństwa, w tym również cyberbezpieczeństwa była tematem dzisiejszej (1 marca) konferencji w Kampusie Politechnicznym Państwowej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Dmochowskiego. Uczestnicy wysłuchali sześciu wykładów.
Rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie w aspekcie konfliktu za wschodnią granicą Polski

Autor: Tomasz Jefimow

Jacek Makoś, prezes ZP LOK w Krośnie tłumaczy, że celem konferencji było przedstawienie oraz omówienie zagrożeń wynikających z sytuacji geopolitycznej, z jaką musi borykać się nasz kraj. - A w szczególności nasz region w dobie konfliktu za wschodnią granicą - mówi.

Dodaje, że działania obcych służb, które mogą prowadzić do dezinformacji są coraz bardziej złożone i trudne do zidentyfikowania.

- Żyjemy w czasach bardzo intrygujących i jak się okazuje także niebezpiecznych. Jeden z naszych sąsiadów napadł na drugiego. W ten konflikt jesteśmy także włączeni. Przez różne aspekty - zaznaczył podczas otwarcia konferencji prof. Zbigniew Barabasz, rektor PANS w Krośnie.

Przypomniał, że ostatnio media obiegła informacja o zatrzymaniu obywatela Federacji Rosyjskiej, który przygotowywał zamach terrorystyczny na terenie Polski. - A wczoraj prezydent Rosji poinformował, że jest gotowy do użycia broni atomowej - podkreślił. 

Rektor PANS w Krośnie zwrócił uwagę, że powinniśmy podejmować działania zabezpieczające, przygotowujące i wyprzedzające. 

- Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy poddawani atakom cybernetycznym, że dotyczy nas także wojna hybrydowa. Jestem przekonany, że dzisiejsza konferencja przyczyni się do zwiększenia świadomości nas wszystkich - mówi prof. Zbigniew Barabasz

Posłanka Joanna Frydrych dodała, że współpraca i analiza panującej w naszym regionie sytuacji oraz poszukiwanie rozwiązań, mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym regionie. 

Piotr Przytocki, prezydent Krosna zwrócił uwagę, że tematyka bezpieczeństwa jest bardzo aktywnie rozwijana przez LOK w Krośnie. Podkreślił, że również w krośnieńskim magistracie prowadzone są działania związane z poprawą cyberbezpieczeństwa. - Mamy środki z KPO, które pomogą zabezpieczyć nasze miejskie serwery, gdyż zauważamy intensywne działania różnych służb i hakerów, którzy zamierzają zdezorganizować życie w mieście - mówił.

- Jedną z najważniejszych ról jest edukacja społeczna w zakresie rozumienia i identyfikowania zagrożeń jakie mogą nas spotkać. Poprawa świadomości obywateli jest kluczowa aby zminimalizować skutki wpływu manipulacją informacjami na społeczeństwo - podkreśla Jacek Makoś.

Organizatorami konferencji "Bezpieczeństwo w regionie w aspekcie konfliktu za wschodnią granicą Polski" byli Jacek Makoś (prezes ZP LOK w Krośnie), krośnieńska uczelnia, posłanka Joanna Frydrych i KM Policji w Krośnie. Patronat nad wydarzeniem objęli minister Tomasz Siemoniak (koordynator służb specjalnych), wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz prezydent Krosna Piotr Przytocki.

W konferencji wzięli udział uczniowie szkół z Krosna i Miejsca Piastowego oraz policjanci z Krosna i Jasła. 

Wysłuchali oni sześciu wykładów. Witold Pizło z Vega Intelligence opowiedział o zagrożeniach od obcych służb specjalnych dla urzędników państwowych i samorządowych oraz dla biznesu. Mówił też o przeciwdziałaniu dezinformacji oraz zagrożeniach i wyzwaniach dla bezpieczeństwa naszego regionu w dobie konfliktu na Ukrainie. 

Tematem wykładu asp. Kamila Broszko z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości było "(Cyber)bezpieczeństwo podmiotu oraz pracownika. Studium przypadków".

Daniel Biały z Zakładu Informatyki PANS w Krośnie mówił o kradzieży danych z komputera. Jego wystąpienie połączone było z pokazem na żywo. 

Rodzaje służby wojskowej przedstawił mjr Michał Piecuch z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle. A Zdzisław Mazurski z Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego PANS w Krośnie opowiedział o tym jaką rolę odgrywa informacja.

- Grono specjalistów poruszyło niezwykle ważne tematy. Liczę, że spotkanie będzie platformą wymiany poglądów, doświadczeń między ekspertami, praktykami a uczniami i osobami interesującymi się tematyką bezpieczeństwa wewnętrznego - podsumowuje Joanna Frydrych



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ