Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Krośnie rozdysponowano pieniądze na projekty z pogranicza Polski i Ukrainy

W Pałacu Polanka obradował Komitet Monitorujący Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Wczoraj (18 kwietnia) zatwierdził do dofinansowania projekty, które mają poprawić jakość środowiska naturalnego.
W Krośnie rozdysponowano pieniądze na projekty z pogranicza Polski i Ukrainy

Autor: Tomasz Jefimow

Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 został przyjęty przez Komisję Europejską w listopadzie 2022 roku. Ma wspierać procesy rozwojowe na pograniczu Polski i Ukrainy. Skierowany jest do polskich i ukraińskich regionów przygranicznych oraz wszystkich instytucji non-profit działających na tym obszarze

Unia Europejska przeznaczyła na jego realizację 235,9 mln euro (z tego 214,4 mln na projekty), a jego całkowity budżet to ponad 262 mln euro.

Cele realizowane są w 6 głównych priorytetach: 

  • środowisko
  • zdrowie
  • turystyka
  • współpraca
  • granice
  • dostępność. 

Program wspiera wspólne polsko-ukraińskie inicjatywy w formach: projektów konkursowych, pozakonkursowych dużych projektów infrastrukturalnych oraz funduszy małych projektów. 

- Program może dofinansować projekt do 90 procent kosztów kwalifikowanych - tłumaczy Andrzej Słodki, kierownik Wspólnego Sekretariatu Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027.

Dodaje, że są to bezzwrotne granty.

Na tegoroczną edycje programu wpłynęły 132 wnioski. Od środy (17 kwietnia) w Krośnie obradował Komitet Monitorujący. Posiedzeniu przewodniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski. 

W spotkaniu udział wziął również wiceminister w Gabinecie Ministrów Ukrainy Ihor Yaremenko, wicemarszałek województwa mazowieckiego  Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz przedstawiciele władz obwodowych z Ukrainy. 

- To były bardzo dobre dwa dni dla pogranicza polsko-ukraińskiego - podkreśla Konrad Wojnarowski.

Zaznacza, że dzięki decyzjom komitetu na polsko-ukraińskie pogranicze trafi prawie 82 mln euro. Na Podkarpacie – ponad 11,2 mln euro.

- Te pieniądze wesprą samorządy lokalne, służby ratownicze, uczelnie i organizacje pozarządowe by mogły jeszcze pełniej zadbać o bezpieczeństwo w przygranicznych regionach Polski i Ukrainy. Pozwolą też zadbać o poprawę jakości środowiska w tym rejonie - mówi minister Wojnarowski.

Komitet zatwierdził 44 polsko-ukraińskie projekty. Pieniądze na transgraniczne działania z zakresu środowiska pozwolą m.in. na:

  • zakup pojazdów strażackich i sprzętu ratowniczo-gaśniczego
  • budowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnych
  • rewitalizację i promocję obiektów przyrodniczych

Alicja Wosik-Majewska, kierownik polskiego oddziału Programu Współpracy Transgranicznej  z siedzibą w Rzeszowie mówi, że podkarpackie samorządy sięgnęły przede wszystkim po pieniądze na kanalizację, starając się o maksymalny grant, czyli ok. 2,5 mln euro. 

- W tym gronie jest gmina Solina, która już po raz trzeci pozyskała pieniądze na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Na liście są też gminy Lesko, Olszanica i Bukowsko - wylicza. 

Podkreśla, ze dzięki tym inwestycjom zyska przyroda Karpat.

Pozytywnie oceniono również wnioski złożone przez Wojewódzką Stację Sanitano-Epidemiologiczną w Rzeszowie, Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Eko-Strug” w Tyczynie. 

Z pełną listą dofinansowanych projektów można się zapoznać TUTAJ.
 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here