Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zobacz Prządki na archiwalnych zdjęciach

Rezerwat przyrody Prządki, położony w gminie Korczyna, to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Podkarpaciu i w Polsce. Zobacz, jak wyglądało to miejsce 90 lat temu.
Zobacz Prządki na archiwalnych zdjęciach

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe / kolor: Marek Widurek

Stare fotografie z 1934 roku ukazują Prządki w całej ich okazałości. Na zdjęciach widać majestatyczne, sięgające nawet 20 metrów wysokości ostańce skalne, które od wieków przyciągają turystów swoimi fantastycznymi kształtami. Fotografie udostępnił oficjalny Facebookowy profil województwa podkarpackiego "Podkarpackie". Fotografie pochodzą z zasobów Narodowe Archiwum Cyfrowe, a odnalazł i pokolorował je Pan Marek Widurek. 

Jak głosi lokalna legenda, trzy dziewczęta z pobliskiej Korczyny, słynącej niegdyś z pięknych wyrobów płócienniczych, rywalizowały o względy jednego młodzieńca. Postanowiły, że ta z nich, która najszybciej i najpiękniej uprzędzie nici na odzież ślubną, zostanie jego oblubienicą. Niestety, w dniu świątecznym, gdy miały przerwać pracę, ukryły się wraz z kądzielami na górze i tam zostały zamienione w kamienne głazy.

prządki na archiwalnych zdjęciach

prządki na archiwalnych zdjęciach

Dziś Prządki są nie tylko atrakcją turystyczną, ale także rezerwatem przyrody im. prof. Henryka Świdzińskiego, chroniącym te unikalne formacje skalne. Gmina Korczyna podejmuje działania, aby poprawić warunki na ścieżce prowadzącej do rezerwatu. Zainstalowano mapy turystyczne, ławki i stoliki, a także drewniane barierki ułatwiające zwiedzanie.

- Sporo do życzenia pozostawia niestety zachowanie niektórych gości, pozostawiających po sobie śmieci i inne odpadki. Mamy nadzieję, że zwiększy się nieco świadomość odwiedzających rezerwat, i w tym roku unikniemy kolejnych dzikich wysypisk - możemy przeczytać na stronie gminy Korczyna.

Warto zajrzeć do rezerwatu. Najlepiej zaparkować w Czarnorzekach obok tras narciarskich i stamtąd ruszyć na szlak. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ