Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 01:08
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Walka z barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego ma silne działanie alergizujące i parzące. Pomimo zakazania uprawy tej rośliny wymknęła się z pod kontroli i zaczęła rosnąć dziko w różnych miejscach. Jest ona mocno zachwaszczającą rośliną, której ciężko jest się pozbyć. Nasz portal kilka tygodni temu rozpoczął akcję informacyjną o występowaniu toksycznej rośliny w naszym regionie. 
Walka z barszczem Sosnowskiego
fot. Straż Miejska Rymanów

Uważajcie jadąc nad rzekę
Udając się nad rzekę Jasiołka w rejonie gmin Dukla, Miejsce Piastowe, Chorkówka i Jedlicze należy być szczególnie ostrożnym. Rośliny rosną przy rzekach i zbiornikach wodnych, więc należy uważać gdy zamierza się spędzić weekend nad rzeką. Rośliny rosną nieopodal rzeki, więc należy uważać idąc nad wodę oraz wybierając miejsce do leżakowania. Prosimy aby nie odpoczywać w pobliżu roślin ponieważ przy wysokich temperaturach wydziela ona z siebie silne olejki eteryczne mogące spowodować podrażnienie dróg oddechowych.

Zdjęcie Arka Nowaka zrobione w Jedliczu - Męcince obok mostu kolejowego:
 

Jak walczyć z rośliną
Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się, aby uniknąć kontaktu z chwastem. Warto zabrać ze sobą maskę ochronną lub chustkę aby opary, jakie wydziela barszcz Sosnowskiego nie dostały się do dróg oddechowych. Odzież wierzchnia nie powinna być wykonana z bawełny, a z jakiegoś materiału syntetycznego, który nie dopuści parzących substancji do kontaktu ze skórą. Istnieją specjalne wytyczne Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczące odzieży ochronnej przeznaczonej do walki z rośliną.

Najłatwiejszym sposobem na zwalczenie rośliny jest metoda mechaniczna. Wykaszanie rośliny jest najefektywniejsze jednak wymaga od dwóch do czterech zabiegów aby pozbyć się rośliny. Metoda chemiczna jest również skuteczna. Środki chemiczne oparte na Herbicydach nie są zalecane do zwalczania barszczu, ale można z nich skorzystać ponieważ są to środki nieselektywne do zwalczania zbędnej roślinności.

Jakie działania podejmują gminy
Na stronach różnych gmin powiatu krośnieńskiego znajdują się informacje dotyczące miejsc występowania oraz sposobów zwalczania chwastu. Gmina Rymanów zamieściła na swojej stronie komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie o szkodliwości barszczu Sosnowskiego. Gmina Chorkówka na swojej oficjalnej stronie zamieściła ostrzeżenie o roślinie oraz o podjęciu działań w celu zwalczenia rośliny.

Zainteresowanych rośliną zachęcamy do odwiedzenia strony www.barszcz.edu.pl, z którą współpracę w 2012 roku zawiązała gmina Iwonicz Zdrój.
Również gmina Jedlicze podjęła działania w celu pozbycia się okazów występujących przy rzece Jasiołka oraz zamieściła na swojej stronie ostrzeżenie w sprawie tej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego stanowi realne zagrożenie zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Z dziesięciu gmin oraz miasta Krosna informacje na temat barszczu Sosnowskiego zamieściły tylko gminy Rymanów, Chorkówka, Iwonicz Zdrój, Jedlicze, a z danych pozbieranych przez naszą redakcję wynika, że obszar występowania rośliny jest dużo większy.

W gminie Rymanów przy ciągach komunikacyjnych Straż Miejska zabezpiecza toksyczne rośliny taśmą ostrzegawczą.

Problem należy odpowiednio nagłośnić ponieważ barszcz Sosnowskiego jest chwastem i bardzo szybko rozprzestrzenia się po obszarze powiatu krośnieńskiego.

Prowadzona przez nas akcja cieszy się dużym zainteresowaniem
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zainteresowanym naszą mapą występowania toksycznego chwastu. Do tej pory prawie 80 osób przekazało nam informacje gdzie na terenie powiatu krośnieńskiego oraz powiatów ościennych kwitnie barszcz - bardzo często wskazywane są te same miejsca. Wasza pomoc jest niezbędna do zwalczenia rośliny - informację przekażemy Urzędom Gmin. Wiele gmin podjęło już środki w celu pozbycia się Barszczu Sosnowskiego ale nieznane są jeszcze obszary występowania wielu okazów.

Przemysław Kandefer, red.
fot. Straż Miejska Rymanów, Arek Nowak, Google Maps, Krosno112.pl



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ