OSP Faliszówka

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Założenie i działalność OSP w Faliszówce w okresie 50-lecia po II Wojnie Światowej tj. po 1945r. do 1952r. Na wsi Faliszówka nie istniały żadne organizacje społeczne w kwietniu 1952r. Na zebraniu wiejskim postanowiono założyć OSP, jako organizacje społeczną naszej wsi. Po zorganizowaniu jednostki przystąpiono do uzyskania placu pod budowę remizy i gromadzeniu materiałów na jej budowę.

Po zakończeniu budowy zarząd poczynił starania do Straży Pożarnej w Krośnie o wyposażenie jednostki w sprzęt pożarniczy. Otrzymano w tym czasie motopompę oraz węże ssawne, tłoczne, syrenę ręczną. W roku 1985 otrzymaliśmy używany wóz strażacki Żuk. W latach 60-tych postanowiono wybudować 3 zbiorniki wodne. W latach następnych nasza jednostka wzbogacała się sprzęt przeciw pożarowy. W 2012r. jednostka wzbogaciła się o używany lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Ford Transit ze zbiornikiem wodnym 100L, który otrzymaliśmy z jednostki OSP Szczepańcowa.

W kolejnym roku 2013 byliśmy organizatorami gminnych obchodów dnia strażaka. Na chwilę obecną mamy 13 druhów posiadających specjalne przeszkolenia by nieść pomoc innym.

Jednostka na swoim wyposażeniu posiada:

- lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Ford Transit

- motopompa PO-3

- motopompa PO-5

- węże ssawne

- węże tłoczne W-52 i W-75

- pompa szlamowa Honda wt30x

- piła spalinowa do drewna Stihl

- radiostacje nasobne Zastone (2szt)

- radiostacja samochodowa Motorola

- sprzęt burzący (łopata, siekiera, chuligan)

- ubrania koszarowe (9szt)

- lizaki drogowe (2szt)

- prądownice turbo flash (2szt)

- agregat wysokociśnieniowy

- wodery

- tłumice teleskopowe gumowe (4szt)

- najaśnice 2x1000w

- myjka wysokociśnieniowa

- latarki hełmowe (6szt)

- miotła drogowa

- zbiornik wodny 100L (Ford Transit)

Prezes - Robert Kosiek
Naczelnik - Zdzisław Marszał
Kontakt: 660 135 901, 514 864 527

OSP Faliszówka
fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl