OSP Świerzowa Polska

fot. Adam Hejnar fot. Adam Hejnar

Wydarzeniem, które dało początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerzowej Polskiej był pożar, który powstał w maju 1945r. w zabudowaniach Kazimierza Krzysztyniaka, na wskutek uszkodzonych przewodów kominowych. Sprzyjający silny wiatr przeniósł ogień na sąsiednie budynki i z dymem poszło całkowicie 6 budynków mieszkalno-gospodarczych oraz 6 budynków zostało częściowo uratowanych.

W akcji ratowniczej brała udział ludność naszej wsi oraz żołnierze Armii Czerwonej, którzy w tym czasie stacjonowali na lotnisku w Krośnie. Akcja ratownicza prowadzona była przy pomocy prymitywnego sprzętu jak wiadra, garnki, łopaty, a i to w niewystarczającej ilości, przy równoczesnym braku wody. Toteż mimo ofiarnej pracy ludzi, ogień zniszczył wieloletnia pracę naszych rolników. Doświadczeni klęską pożaru mieszkańcy naszej wsi, a w szczególności Władysław Materowski, Andrzej Kisiołek i Józef Szubra, którzy zatrudnieni byli w Zakładowej Straży Pożarnej przy Krośnieńskich Zakładach Lniarskich wystąpili z inicjatywą zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerzowej Polskiej.

O słuszności, czy konieczności zorganizowania OSP w Świerzowej Polskiej nie trzeba było nikogo przekonywać, toteż OSP została w 1945r. powołana do życia.Nie brakowało chętnych do wstąpienia do OSP, lecz brak odpowiedniego sprzętu był powodem, że OSP w pierwszych latach po II wojnie światowej nie przejawiała większej aktywności. W roku 1949 działalność OSP mocno się ożywiła. Wybrano nowy zarząd do którego weszli: Andrzej Kisiołek, Władysław Materowski, Józef Szubra, Józef Zajdel, Henryk Ginalski, Władysław Adamik, Eugeniusz Szajna, Karol Szydło i Władysław Półchłopek.

Dzień 5 stycznia 2011r. przejdzie w karty historii naszej straży. Odzyskaliśmy pomieszczenie na świetlicę w naszej strażnicy. Do tej pory remiza nasza składała się z dwóch pomieszczeń i strychu. W jednym pomieszczeniu znajdował się kiosk spożywczo-przemysłowy a w drugim garaż. Nie mieliśmy możliwości urządzania zebrań strażackich w samym garażu z powodu braku ogrzewania w nim. Po wyposażeniu pomieszczenia w niezbędnego meble i dodatki przekształciliśmy je na świetlicę OSP.

6 lutego 2011r. powołano do życia Jednostkę Operacyjno-Techniczną, która składa się z doświadczonych strażaków-ratowników. Osoby te są odpowiednio przeszkolone i gotowe o każdej porze dnia i nocy do niesienia pomocy potrzebującym mieszkańcom naszej miejscowości jak i całej gminy Chorkówka. Organizowane szkolenia i ćwiczenia podnoszą sprawność bojową jednostki a także gwarantują fachowe działania ratowniczo-gaśnicze.

15 listopada 2011r. na długo zapisze się w kartach historii naszej jednostki. Na wyposażenie OSP Świerzowa Polska trafił lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Peugeot Boxer. Na jego pokładzie znajduje się m.in. zbiornik wody 220l wraz z linią szybkiego natarcia oraz specjalistyczny sprzęt, który w pełni umożliwia samodzielne podjęcie działań na miejscu akcji. Nasz poprzedni samochód bojowy marki Żuk został wycofany z podziału bojowego i oddany ekipie remontowej z terenu gminy Chorkówka.

Obecnie minęło ponad 65 lat od momentu powstania OSP Świerzowa Polska. Przez ten cały czas druhowie ochotnicy spieszą na pomoc i ratunek mieszkańcom wsi i gminy chroniąc ich i ich dobytek od ognia i wody. Działania swoje wykonują za darmo. W społeczności mieszkańców naszej wsi ciągle jest żywa idea pomocy innym. Dlatego, chociaż wielu naszych zasłużonych druhów odeszło na zawsze z szeregów OSP zastąpili ich synowie i wnuki.

 

Na swoim wyposażeniu jednostka posiada:

Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Peugeot Boxer GLBAw 0,2/0,4 (rok prod. 2011)

z następującym wyposażeniem:

- sygnalizacja świetlna ZURA w technologii LED wraz z falą świetlną

- sygnalizacja dźwiękowa ZURA z modulatorem ZURA GES-110 z funkcją megafonu

- agregat wysokociśnieniowy COMET APS 41 z silnikiem HONDA (z linią szybkiego natarcia 40m, zbiornikiem wodnym 220L i możliwością podawania piany)

- agregat prądotwórczy Honda EA3000 (nom. 2,4kW, max 3kW)

- maszt oświetleniowy 4,6m z najaśnicą halogenową 2x1000W

- torba medyczna Przenośny ZPP typ B MEDI-SPORT

- pompa szlamowa Honda WT30x

- pompa pływająca NIAGARA 1 z silnikiem Honda

- wyciągarka samochodowa MORE MONTHANA M12000 (min. 3,5t, max. 5,5t)

- radiotelefon przewoźny Motorola GM360

- radiotelefon nasobny Motorola MT2100

- zestaw do łączności wewnętrznej (6x Motorola T60)

- armatura wodna pożarnicza (rozdzielacze, przełączniki, smok ssawny itp.)

- prądownica wodna Turbo FLASH 200 (2szt.)

- drabina aluminiowa 3x7

- tłumice, widły, bosak

- węże tłoczne W-75 (6 odc.), W-52 (8 odc.)

- sprzęt do zabezpieczania miejsca zdarzenia (taśmy ostrzegawcze, pachołki drogowe)

- miotła drogowa, uliczna

- nożyce do cięcia prętów 750mm długości

- mostek przejazdowy 52x75x52 z noszakiem (2szt.)

- wąż ssawny W-75 - 5mb ze smokiem ssawnym

- wąż ssawny W-75 - 6mb

- lina asekuracyjna 25m

- lina polipropylenowa pomocnicza 20m

- zawiesie linowe stalowe, 3-metrowe (3szt.)

- samochodowa apteczka pierwszej pomocy DIN 13164

- latarka kryptonowa operacyjna (2szt.)

- latarka diodowa (szperacz) - akumulatorowa (2szt.)

- lizak policyjny - tarcza do zatrzymywania pojazdów (2szt.)

- bosak podręczny (długość 1,3m, masa około 5kg)

- gaśnica samochodowa 1kg

- siekiera strażacka FiberGlass 1250g

- szpadel prosty Fiskars (2 szt.)

a ponadto na wyposażeniu jednostki w remizie posiadamy:

- radiotelefon stacjonarny Motorola GM900 Radius
- motopompa Polonia PO-5
- motopompa Polonia PO-3
- ubranie popularne specjalne UPS - Nomex (6 szt.)
- buty strażackie OFFICER (6 szt.)
- hełmy do akcji gaśniczych PAB-FIRE
- rękawice strażackie GSP z mankietem (6 par)
- kominiarka strażacka KEWA, dwuwarstwowa (6 szt.)
- ubrania koszarowe
- rękawice gumowe
- buty (tzw. desanty, opinacze)
- dresy MDP - spodnie, bluza, czapka (10 kpl.)
- węże tłoczne W-52 oraz W-75
- drabina nasadkowa (3 przęsła)
- węże ssawne W110 - 2,4mb (4szt.)
- zbiornik wodny (brezentowy) 2500 litrów ze stelażem
- syrena alarmowa ręczna DRUHNA II
- pozostałe (armatura, klucze, pasy, prądownice, smoki itp.)
- sprzęt warsztatowy

 

Kontakt:

Świerzowa Polska, ul. Szkolna 102, 38-457 Zręcin

Ochotnicza Straż Pożarna w Świerzowej Polskiej

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie jednostki: www.ospswierzowapolska.pl

dh Józef Ginalski, Adam Hejnar
fot. Adam Hejnar

Polecamy

WYDARZENIA NOWE

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

ROZBUDUJ REMIZĘ OSP DOBIESZYN

kk2208

alarmowanie

banermil2

Facebook

R  E  K  L  A  M  A