OSP Świerzowa Polska

fot. Adam Hejnar fot. Adam Hejnar

Wydarzeniem, które dało początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerzowej Polskiej był pożar, który powstał w maju 1945r. w zabudowaniach Kazimierza Krzysztyniaka, na wskutek uszkodzonych przewodów kominowych. Sprzyjający silny wiatr przeniósł ogień na sąsiednie budynki i z dymem poszło całkowicie 6 budynków mieszkalno-gospodarczych oraz 6 budynków zostało częściowo uratowanych.

W akcji ratowniczej brała udział ludność naszej wsi oraz żołnierze Armii Czerwonej, którzy w tym czasie stacjonowali na lotnisku w Krośnie. Akcja ratownicza prowadzona była przy pomocy prymitywnego sprzętu jak wiadra, garnki, łopaty, a i to w niewystarczającej ilości, przy równoczesnym braku wody. Toteż mimo ofiarnej pracy ludzi, ogień zniszczył wieloletnia pracę naszych rolników. Doświadczeni klęską pożaru mieszkańcy naszej wsi, a w szczególności Władysław Materowski, Andrzej Kisiołek i Józef Szubra, którzy zatrudnieni byli w Zakładowej Straży Pożarnej przy Krośnieńskich Zakładach Lniarskich wystąpili z inicjatywą zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerzowej Polskiej.

O słuszności, czy konieczności zorganizowania OSP w Świerzowej Polskiej nie trzeba było nikogo przekonywać, toteż OSP została w 1945r. powołana do życia.Nie brakowało chętnych do wstąpienia do OSP, lecz brak odpowiedniego sprzętu był powodem, że OSP w pierwszych latach po II wojnie światowej nie przejawiała większej aktywności. W roku 1949 działalność OSP mocno się ożywiła. Wybrano nowy zarząd do którego weszli: Andrzej Kisiołek, Władysław Materowski, Józef Szubra, Józef Zajdel, Henryk Ginalski, Władysław Adamik, Eugeniusz Szajna, Karol Szydło i Władysław Półchłopek.

Dzień 5 stycznia 2011r. przejdzie w karty historii naszej straży. Odzyskaliśmy pomieszczenie na świetlicę w naszej strażnicy. Do tej pory remiza nasza składała się z dwóch pomieszczeń i strychu. W jednym pomieszczeniu znajdował się kiosk spożywczo-przemysłowy a w drugim garaż. Nie mieliśmy możliwości urządzania zebrań strażackich w samym garażu z powodu braku ogrzewania w nim. Po wyposażeniu pomieszczenia w niezbędnego meble i dodatki przekształciliśmy je na świetlicę OSP.

6 lutego 2011r. powołano do życia Jednostkę Operacyjno-Techniczną, która składa się z doświadczonych strażaków-ratowników. Osoby te są odpowiednio przeszkolone i gotowe o każdej porze dnia i nocy do niesienia pomocy potrzebującym mieszkańcom naszej miejscowości jak i całej gminy Chorkówka. Organizowane szkolenia i ćwiczenia podnoszą sprawność bojową jednostki a także gwarantują fachowe działania ratowniczo-gaśnicze.

15 listopada 2011r. na długo zapisze się w kartach historii naszej jednostki. Na wyposażenie OSP Świerzowa Polska trafił lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Peugeot Boxer. Na jego pokładzie znajduje się m.in. zbiornik wody 220l wraz z linią szybkiego natarcia oraz specjalistyczny sprzęt, który w pełni umożliwia samodzielne podjęcie działań na miejscu akcji. Nasz poprzedni samochód bojowy marki Żuk został wycofany z podziału bojowego i oddany ekipie remontowej z terenu gminy Chorkówka.

Obecnie minęło ponad 65 lat od momentu powstania OSP Świerzowa Polska. Przez ten cały czas druhowie ochotnicy spieszą na pomoc i ratunek mieszkańcom wsi i gminy chroniąc ich i ich dobytek od ognia i wody. Działania swoje wykonują za darmo. W społeczności mieszkańców naszej wsi ciągle jest żywa idea pomocy innym. Dlatego, chociaż wielu naszych zasłużonych druhów odeszło na zawsze z szeregów OSP zastąpili ich synowie i wnuki.

 

Na swoim wyposażeniu jednostka posiada:

Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Peugeot Boxer GLBAw 0,2/0,4 (rok prod. 2011)

z następującym wyposażeniem:

- sygnalizacja świetlna ZURA w technologii LED wraz z falą świetlną

- sygnalizacja dźwiękowa ZURA z modulatorem ZURA GES-110 z funkcją megafonu

- agregat wysokociśnieniowy COMET APS 41 z silnikiem HONDA (z linią szybkiego natarcia 40m, zbiornikiem wodnym 220L i możliwością podawania piany)

- agregat prądotwórczy Honda EA3000 (nom. 2,4kW, max 3kW)

- maszt oświetleniowy 4,6m z najaśnicą halogenową 2x1000W

- torba medyczna Przenośny ZPP typ B MEDI-SPORT

- pompa szlamowa Honda WT30x

- pompa pływająca NIAGARA 1 z silnikiem Honda

- wyciągarka samochodowa MORE MONTHANA M12000 (min. 3,5t, max. 5,5t)

- radiotelefon przewoźny Motorola GM360

- radiotelefon nasobny Motorola MT2100

- zestaw do łączności wewnętrznej (6x Motorola T60)

- armatura wodna pożarnicza (rozdzielacze, przełączniki, smok ssawny itp.)

- prądownica wodna Turbo FLASH 200 (2szt.)

- drabina aluminiowa 3x7

- tłumice, widły, bosak

- węże tłoczne W-75 (6 odc.), W-52 (8 odc.)

- sprzęt do zabezpieczania miejsca zdarzenia (taśmy ostrzegawcze, pachołki drogowe)

- miotła drogowa, uliczna

- nożyce do cięcia prętów 750mm długości

- mostek przejazdowy 52x75x52 z noszakiem (2szt.)

- wąż ssawny W-75 - 5mb ze smokiem ssawnym

- wąż ssawny W-75 - 6mb

- lina asekuracyjna 25m

- lina polipropylenowa pomocnicza 20m

- zawiesie linowe stalowe, 3-metrowe (3szt.)

- samochodowa apteczka pierwszej pomocy DIN 13164

- latarka kryptonowa operacyjna (2szt.)

- latarka diodowa (szperacz) - akumulatorowa (2szt.)

- lizak policyjny - tarcza do zatrzymywania pojazdów (2szt.)

- bosak podręczny (długość 1,3m, masa około 5kg)

- gaśnica samochodowa 1kg

- siekiera strażacka FiberGlass 1250g

- szpadel prosty Fiskars (2 szt.)

a ponadto na wyposażeniu jednostki w remizie posiadamy:

- radiotelefon stacjonarny Motorola GM900 Radius
- motopompa Polonia PO-5
- motopompa Polonia PO-3
- ubranie popularne specjalne UPS - Nomex (6 szt.)
- buty strażackie OFFICER (6 szt.)
- hełmy do akcji gaśniczych PAB-FIRE
- rękawice strażackie GSP z mankietem (6 par)
- kominiarka strażacka KEWA, dwuwarstwowa (6 szt.)
- ubrania koszarowe
- rękawice gumowe
- buty (tzw. desanty, opinacze)
- dresy MDP - spodnie, bluza, czapka (10 kpl.)
- węże tłoczne W-52 oraz W-75
- drabina nasadkowa (3 przęsła)
- węże ssawne W110 - 2,4mb (4szt.)
- zbiornik wodny (brezentowy) 2500 litrów ze stelażem
- syrena alarmowa ręczna DRUHNA II
- pozostałe (armatura, klucze, pasy, prądownice, smoki itp.)
- sprzęt warsztatowy

 

Kontakt:

Świerzowa Polska, ul. Szkolna 102, 38-457 Zręcin

Ochotnicza Straż Pożarna w Świerzowej Polskiej

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie jednostki: www.ospswierzowapolska.pl

dh Józef Ginalski, Adam Hejnar
fot. Adam Hejnar