OSP KSRG Szczepańcowa

fot.  Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepańcowej powstała w 1897.  Jednostka założona przez ówczesnego wójta wsi przy pomocy i wsparciu kilkudziesięciu mieszkańców nabyła sikawkę ręczną oraz kilka parcianych lniano - konopnych węży tłoczących  , bosaków i wiader. Na tym sprzęcie pracowano aż do okresu zakończenia II WŚ. W roku 1959 podjęto decyzje o budowie Domu Strażaka z prawdziwego zdarzenia zastępujący drewniany schowek na sprzęt pożarniczy. I tak po 3 latach pracy , w 1963r do użytku oddano jak na tamte czasy nowoczesną remizę OSP w Szczepańcowej wyposażoną w 2 boksy garażowe. Niebawem po otwarciu remizy otrzymano pierwszy w historii jednostki sprzęt silnikowy. Była to motopompa produkcji krajowej typu Leopolia PO1 o wydajności 800 litrów wody na minutę oraz pierwsze w jednostce samochody GAZ 53 oraz Dodge. W 1968 roku na budynku remizy zainstalowano elektryczną syrenę alarmową, otrzymaną z Powiatowej Komendy Straży Pożarnych.

W dniu 17 lipca 1977 r. zorganizowano piękną jubileuszową uroczystość, podczas której społeczeństwo wsi ufundowało własnej jednostce OSP okazały sztandar, który w później w roku 1988 udekorowany został złotym medalem „”Za zasługi dla pożarnictwa”. Również w sierpniu tego roku z przydziału Komendy Wojewódzkiej SP otrzymano nowoczesną motopompę pożarniczą typu Polonia PO 5/E wraz z wyposażeniem. Kolejną ważną datą w funkcjonowaniu OSP w Szczepańcowej jest rok 1985 kiedy to do istniejącego budynku remizy dobudowano 3 boks garażowy. Boks powstał na potrzeby pozyskanego w tym tez roku samochodu pożarniczego typu 008 GBM 2,5/8 na podwoziu Stara 244 z beczką na wodę o pojemności 2500 litrów. Kolejne znaczące wydarzenie, które odnotowały kroniki jednostki, miało miejsce 12 czerwca 1995 roku. W tym dniu odbyło się uroczyste włączenie OSP Szczepańcowa, jako jednej z 23-ch z terenu dawnego województwa krośnieńskiego do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Końcem 2000 roku z przydziału Komendy Głównej PSP pozyskany został na wyposażenie jednostki samochód osobowo-terenowy marki UAZ 469B. Tym samym jednostka w Szczepańcowej została przemianowana z typu S-2 na S-3.

Z dniem 6 marca 2001 r. włączono Ochotniczą Straż Pożarną w Szczepańcowej jako jedną z dwóch z terenu powiatu i jedną z siedemnastu z terenu województwa do bazy jednostek OSP z KSRG(5min), które będą wykonywać zadania ratownicze na poziomie profesjonalnym. W dniu 21 stycznia 2005 roku nastąpiło poświęcenie i uroczyste przekazanie na wyposażenie OSP Szczepańcowa nowo zakupionego lekkiego samochodu ratowniczo -gaśniczego marki Ford Transit, który zastąpił wysłużonego już Żuka. Rok 2009 to kolejny rok obfitujący w sprzęt dla jednostki OSP w Szczepańcowej. Na jej wyposażenie zakupiono samochód lekki rozpoznawczo-prewencyjny Mitsubishi L200, który zastąpił pojazd tego samego typu, lecz marki UAZ. W roku 2010 na wyposażenie jednostki przekazano nowoczesny średni samochód pożarniczy MAN TGM 13.290 2,5/24. Ten pojazd odpowiadający wysokim wymaganiom struktur KSRG zastąpił Stara 244, który został przekazany do OSP Bóbrka.

Obecnie najnowszym samochodem w OSP Szczepańcowa jest lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Peugeot Boxer który w 2012r. zastąpił Forda. We wrześniu 2015r. w naszej jednostce został zamontowany nowoczesny system selektywnego alarmowania DSP -52L z modułem GSM który jeszcze bardziej podniósł gotowość naszych strażaków. Jednostka OSP w Szczepańcowej jest jedną z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek na terenie powiatu krośnieńskiego. Duże doświadczenie, wysoka skuteczność oraz sprawność prowadzonych działań jest owocem ponad 117-letnia tradycja jednostki świadczącej o wysokim zaangażowaniu mieszkańców miejscowości w bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

OSP w Szczepańcowej dysponuje następującym wyposażeniem:
-Średni samochód ratowniczo-gaśniczy pożarniczy MAN GBA-2,5/24
-Lekki samochód pożarniczy Peugeot Boxer GLBAw 02/0,04
-Samochód pożarniczy, operacyjny Mitsubishi L200 SlOp

A ponadto:
- System selektywnego alarmowania Digitex DSP-52L wraz z modułem GSM
- Motopompa pożarnicza Tohatsu VC82 M16/8
- Motopompa pożarnicza PO-5 M 8/8 z wyposażeniem (1 kpl.)
- Pompa szlamowa WT-30X (2 szt.)
- Pompa głębinowa, elektryczna (1 szt.)
- Pompa pływająca “Niagara” (2 szt.)
- Agregat prądotwórczy 2,2 kW/3kW wraz z najaśnicami (2 kpl.)
- Hydrauliczny sprzęt ratowniczy - zestaw średni “WEBER HYDRAULIK” (agregat, rozpieracz, łańcuchy) (1 kpl.)
- Zestaw Ratownictwa Medycznego PSP R-1 (1 kpl,)
- Uniwersalne narzędzie typu Hooligan -1 szt.
- Piła motorowa do drewna “Husqvarna” (2 szt.)
- Piła motorowa do drewna “STHIL” (1szt.)
- Piła do betonu i stali “STIHL” (1 szt.)
- Drabina dwuprzęsłowa wysuwana, aluminiowa D-10 W (1 szt.)
- Drabina trzyprzęsłowa wysuwana DNW-3080
- Drabina przystawna ciężka, aluminiowa D-5 (1 szt.)
- Drabina nasadkowa (3 szt.) Drabina słupkowa (1 szt.)
- Węże tłoczne W-52 (30 odc.) Węże tłoczne W-75 (35 odc.)
- Węże ssawne O110 (dł. 2,4m) (4 szt.)
- Zbiornik brezentowy na wodę (2.500 litrów)
- Radiotelefon samochodowy “Motorola GM-360″ (3 szt.)
- Radiotelefon nasobny (przenośny) z ładowarką Motorola (4 szt.) w tym 3 szt. z ładowarką.
- Radiotelefon nasobny cyfrowy DP 4600 MOTOROLA  (1 szt.)

Kontakt:
Ochotnicza Straż Pożarna w Szczepańcowej
ul. Strażacka 11
38-457 Szczepańcowa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prezes - Kazimierz Gładysz
Naczelnik – Maciej Nizianty
Kontakt: 603 703 035, 794 557 117

Więcej informacji na Facebook-u www.facebook.com/OSP.KSRG.Szczepancowa/ lub  stronie jednostki http://www.szczepancowa.pl/

 

dh Maciej Nizianty
fot. Jakub Jastrzębski, Adam Hejnar, Radosław Sowiński - Krosno112.pl