OSP KSRG Równe

OSP KSRG Równe fot. Maciej Drzyzga - Krosno112.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Równem gm. Dukla została założona w 1912 roku. Inicjatorem założenia straży był Jakub Pachana - sklepikarz z górnej części wsi, który został wybrany naczelnikiem. Kolejni naczelnicy to: Bałon Stanisław, Bogaczyk Kazimierz, Leń Edward /1951-65/, Patla Bronisław /1965-94/.

W okresie I wojny światowej jednostka nie zawiesiła działalności. Przy pomocy sikawki ręcznej, wiader, bosaków i drabin druhowie brali czynny udział w gaszeniu pożarów.
W latach dwudziestych jednostka posiadała dwie małe drewniane remizy, w których przechowywany był podstawowy sprzęt z sikawkami w dolnej i górnej remizie.
W okresie II wojny światowej działalność jednostki była zawieszona. Kilka lat po wojnie jednostka OSP Równe aktywnie wznowiła swą działalność. W maju 1951 roku zostały zakupione bosaki i kilka węży. 1 grudnia 1956 r. nastąpił odbiór pierwszej motopompy marki "Leopolia", którą zakupiła jednostka za pieniądze ze zbiórek. W 1957 r. zostały zakupione pierwsze kombinezony ochronne. 2 sierpnia 1958 r. został kupiony wóz rekwizytowy w Suchodole od tamtejszych strażaków. W 1959 r. kupiono węże, zwijadła i syrenę elektryczną.

W 1981 roku jednostka otrzymała z KRSP Krosno nową motopompę Polonię M-800 P05R. W tym też roku zawiązuje się Społeczny Komitet Budowy Domu Użyteczności Publicznej wraz z remizą OSP, który to budynek wspólnym wysiłkiem miejscowego społeczeństwa, strażaków oraz władz państwowych ukończono i oddano do użytku w 1995 r.
5 maja 1992 roku jednostka gościła fundację "Strażacy holenderscy strażakom polskim", która przekazała hol. samochód gaśniczy REO z motopompą dużej wydajności na przyczepie wraz ze sprzętem.

Prezesem jednostki jest dh. Wacław Sporniak. W roku 2012 jednostka obchodziła 100-lecie. OSP bierze udział w zawodach pożarniczych, w których druhowie zajmują czołowe miejsca. Uczestniczą również w wielu szkoleniach oraz manewrach organizowanych przez KMPSP w Krośnie.

Obecnie na wyposażeniu jednostki znajdują się dwa samochody: średni gaśniczy MAN i lekki Renault Traffic. 

fot. Maciej Drzyzga, Patryk Wróblewski - Krosno112.pl

Galeria

BRUNCH 25 03

mechanik 2018

LAKAR right

BANER

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze