OSP KSRG Równe

OSP KSRG Równe fot. Maciej Drzyzga - Krosno112.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Równem gm. Dukla została założona w 1912 roku. Inicjatorem założenia straży był Jakub Pachana - sklepikarz z górnej części wsi, który został wybrany naczelnikiem. Kolejni naczelnicy to: Bałon Stanisław, Bogaczyk Kazimierz, Leń Edward /1951-65/, Patla Bronisław /1965-94/.

W okresie I wojny światowej jednostka nie zawiesiła działalności. Przy pomocy sikawki ręcznej, wiader, bosaków i drabin druhowie brali czynny udział w gaszeniu pożarów.
W latach dwudziestych jednostka posiadała dwie małe drewniane remizy, w których przechowywany był podstawowy sprzęt z sikawkami w dolnej i górnej remizie.
W okresie II wojny światowej działalność jednostki była zawieszona. Kilka lat po wojnie jednostka OSP Równe aktywnie wznowiła swą działalność. W maju 1951 roku zostały zakupione bosaki i kilka węży. 1 grudnia 1956 r. nastąpił odbiór pierwszej motopompy marki "Leopolia", którą zakupiła jednostka za pieniądze ze zbiórek. W 1957 r. zostały zakupione pierwsze kombinezony ochronne. 2 sierpnia 1958 r. został kupiony wóz rekwizytowy w Suchodole od tamtejszych strażaków. W 1959 r. kupiono węże, zwijadła i syrenę elektryczną.

W 1981 roku jednostka otrzymała z KRSP Krosno nową motopompę Polonię M-800 P05R. W tym też roku zawiązuje się Społeczny Komitet Budowy Domu Użyteczności Publicznej wraz z remizą OSP, który to budynek wspólnym wysiłkiem miejscowego społeczeństwa, strażaków oraz władz państwowych ukończono i oddano do użytku w 1995 r.
5 maja 1992 roku jednostka gościła fundację "Strażacy holenderscy strażakom polskim", która przekazała hol. samochód gaśniczy REO z motopompą dużej wydajności na przyczepie wraz ze sprzętem.

Prezesem jednostki jest dh. Wacław Sporniak. W roku 2012 jednostka obchodziła 100-lecie. OSP bierze udział w zawodach pożarniczych, w których druhowie zajmują czołowe miejsca. Uczestniczą również w wielu szkoleniach oraz manewrach organizowanych przez KMPSP w Krośnie.

Obecnie na wyposażeniu jednostki znajdują się dwa samochody: średni gaśniczy MAN i lekki Renault Traffic. 

fot. Maciej Drzyzga, Patryk Wróblewski - Krosno112.pl

Galeria

Polecamy

DANCINGIFAJFY

18 maja 2019

SKLEP NOWE

WYDARZENIA NOWE

mail info

goraca linia

1

BAZA PRAWNIKOW NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Partnerzy portalu: