ORANGE VIVO
 

OSP KSRG Rogi

fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogach założona została w 1904r. Celem założenia jednostki było zwalczanie częstych pożarów występujących w owych czasach. Wydarzenia jakie miały miejsce w historii naszego kraju sprawiły iż działalność naszej jednostki była niestabilna spowodowana m.in. wojnami jakie nawiedziły nasz kraj. Sytuacja zaczęła poprawiać się wraz z upływem lat począwszy od wybudowania nowej strażnicy która została oddana do użytku w 1963 roku, i która po nieustających modernizacjach służy strażakom po dzisiejszy dzień. Podobna sytuacja miała miejsce również ze sprzętem strażackim począwszy od środków transportu po sprzęt gaśniczy a później także ratowniczy. Dużym przełomem był moment wstąpienia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego miało to miejsce 10 kwietnia 1997 roku. Od tamtego czasu dzięki środkom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jak i Urzędu Gminy trwa nieustanne doposażanie jednostki w coraz to bardziej nowoczesny i specjalistyczny sprzęt.
 
Stan osobowy jednostki na dzień dzisiejszy stanowi: 45 członków czynnych w tym 27 powołanych do JOT kategorii III, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych, 9 członków honorowych, 4 członków wspierających.
 
Jednostka OSP w Rogach bierze czynny udział we wszelakich zdarzeniach które mają miejsce na terenie naszego powiatu jak i poza nim m.in. akcje powodziowe w Jaśle w Dębicy, Gorzycach. W ostatnich latach napotkały nas 3 duże pożary sortowni odpadów komunalnych znajdujących się na terenie naszej miejscowości. Jesteśmy dysponowani także do różnych pożarów m.in. zabudowań mieszkalnych jak i gospodarczych, pożarów traw na nieużytkach rolnych na terenie całej gminy jak i również poza nią. Coraz częstszym odsetkiem wszystkich rocznych zdarzeń jakie mają miejsce w naszej jednostce są lokalne podtopienia lub zalania gospodarstw domowych, szczególnie w okresie letnim związanymi ze zmianą klimatyczną jaka następuje. A także usuwanie powalonych drzew oraz pomoc w likwidacji skutków wypadków drogowych.
Od kilku lat współpracujemy z jednostką DHZ Osikov ze Słowacji.

Wyposażenie:

- GBARt 2,5/25 MAN TGM 13.290- zakupiony w 2010 r. ze środków UE i Urzędu Gminy Miejsce Piastowe średni samochód ratowniczo gaśniczy z napędem 4x4, ze zbiornikiem na wodę 2500L oraz na środek pianotwórczy 250L i z modułem ratownictwa technicznego. Posiada na swoim wyposażeniu m.in 6 aparatów ochrony dróg oddechowych, czujniki bezruchu, sprzęt ratownictwa drogowego Weber, Torbę OSP R1 z szynami kramera, tlenoterapią i deską ortopedyczną, pompę szlamową subaru, pompę pływającą, piły spalinowe do drewna i do betonu i stali, agregat prądotwórczy, wentylator oddymiający i wiele innego sprzętu potrzebnego m.in podczas pożarów i usuwania skutków wypadków drogowych

- GBM 4,5/12 Star 266- typowo gaśniczy terenowy samochód z napędem 6x6. Wyposażony w zbiornik wody 4500L oraz wyposażony w podstawowy sprzęt potrzebny przy pożarach. Posiada również wciągarkę, rolkę i komplet lin, szekli i innego sprzętu potrzebnego do holowania i innych działań związanych z ratownictwem technicznym. Jego przydatność jest nieoceniona zwłaszcza w grząskim terenie. Często wykorzystywany podczas pożarów traw do wyciągania innych samochodów gaśniczych, które nie radzą sobie z błotem :)

- Ford Transit- nie jest w podziale bojowym, ale bardzo często wykorzystywany jako pojazd kwatermistrzowski podczas szkoleń zawodów i innych uroczystości kościelnych i sportowych

Inny sprzęt:

- Motopompa PO5
- motopompa pływająca 2szt
- motopompa szlamowa 3szt
- elektryczna pompa zanurzeniowa
- sorbent
- dyspergent sintan
- zestaw do zabezpieczania miejsca zdarzenia
- zestaw do stabilizacji pojazdu
- drabina D10W
- drabina nasadkowa 4szt
- środek pianotwórczy
- zestaw najaśnic do oświetlania miejsca zdarzenia
- radia samochodowe i nasobne
- system selektywnego alarmowania DSP-50 oraz terminal smsów

OSP Rogi
fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

Polecamy

drak weekend

balony2018

koncert jaelicze 20 kwietnia 2018

mechanik 2018

 

BANER

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Wasze komentarze