OSP KSRG Pustyny

fot. Jakub Jastrzębski fot. Jakub Jastrzębski

Ochotnicza Straż Pożarna w Pustynach została założona w 1927 roku. Zakupiono wtedy dwucylindrową pompę ręczną, hełmy, pasy i mundury, jednostka liczyła 16 druhów. Pompa zachowała się do dnia dzisiejszego i zajmuje godne miejsce w Izbie Tradycji OSP Pustyny. Przez wiele lat poszczególne zarządy tejże jednostki, pracowały nad jej rozwojem. Okres Drugiej Wojny Światowej był najtrudniejszy lecz straż pustyńska nie zawiesiła swojej działalności. Lata siedemdziesiąte to okres rozbudowy remizy i pozyskanie samochodu marki Żuk, który zastąpił mocno wyeksploatowanego Lublina. W połowie lat dziewięćdziesiątych zostaje dobudowany boks garażowy. W roku 1997 OSP pozyskuje średni samochód pożarniczy DAF, który przekazuje jednostce KM PSP w Krośnie. W 2004 roku jednostka pozyskuje nowy lekki samochód na podwoziu Forda. Natomiast w 2015 roku jednostka wzbogaca się o całkowicie nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Mercedesa.

R E K L A M A

Kolejne lata przynoszą duże zmiany. W 2002 roku podczas nadzwyczajnego walnego zebrania zostaje wybrany nowy zarząd. W skład zarządu wchodzą młodzi druhowie. Kultywując tradycje strażackie nowy zarząd zmienia wizerunek OSP.

12 listopada 2004 roku jednostka pozyskuje nowy lekki samochód pożarniczy Ford Transit, oraz nowoczesny sprzęt pożarniczy i sprzęt ochrony osobistej. W 2005 roku Komendant Główny PSP w Warszawie gen. bryg. Teofil Jankowski, włącza jednostkę OSP Pustyny w do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W kolejnych latach jednostka jest sukcesywnie doposażona w nowoczesny sprzęt i wyposażenie. Druhowie przechodzą wszystkie szkolenia jakie wymagane są od jednostek wchodzących w struktury KSRG tj. kursy podstawowe, ratownictwa technicznego, operatorów sprzętu ratowniczego, dowódców, naczelników i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Posiadane wyposażenie i wyszkolenie pozwala na wyodrębnienie z OSP  Jednostki Operacyjno –Technicznej kategorii II w skład którego wchodzi 24 strażaków – ratowników.  Jednostka uczestniczy w działaniach ratowniczych nie tylko na terenie swojej gminy ale również  poza jej granicami min. Jaśle, Dębicy, Sędziszowie Małopolskim, Tarnobrzegu, oraz Gorzycach.

 

W latach 2010 - 2012 po wieloletnich staraniach zarządu udaje się wybudować nową remizę. Budynek zostaje w całości sfinansowany ze środków Urzędu Gminy w Krościenku Wyżnym. W dniu 3 maja ma miejsce uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku nowego Domu Strażaka.  

W roku 2015 jednostka wzbogaca się o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes. Pojazd zabudowany został przez firmę Bocar i wyposażony jest m.in. w standardowy zbiornik na wodę o pojemności 2500 litrów oraz w sprzęt ratownictwa technicznego LUCAS. Samochód DAF został przekazany jednostce OSP Grabanina z powiatu jasielskiego.

Jednostka OSP Pustyny w związku z posiadanym przeszkoleniem i wyposażeniem jest przystosowana do działań w zakresie ratownictwa technicznego, medycznego, gaśniczego, poszukiwawczego, oraz działań powodziowych.

W strukturach straży pożarnej działają również sekcje sportowe tj sekcja piłki nożnej, siatkówki oraz tenisa stołowego. 

W 2017 roku do OSP Pustyny należy 47 członków zwyczajnych. 26 druhów tworzy Jednostkę Operacyjno-Techniczną kat. II, 22 należy do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, 5 członków honorowych i 5 wspierających. 

Wyposażenie OSP Pustyny:

- GBARt 2,5/16 – Mercedes Atego (rocznik 2015)
- GLAw - Ford Transit (rocznik 2004)

Pozostały sprzęt:

- ciężki zestaw hydrauliczny  Lukas
- pompy szlamowe
- pompa pływająca Niagara
- pilarki do drewna
- pilarki do stali i betonu
- agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe
- agregat wysoko- ciśnieniowy
- turbowentylator oddymiający
- drabiny ratownicze
- zestawy do ratownictwa medycznego PSP R1, PSP R0
- pełne wyposażenie osobiste (umundurowanie, hełmy, kominiarki obuwie specjalne, rękawice, aparaty ochrony dróg oddechowych oraz maski, sygnalizatory bezruchu)
- latarki
- armatura wodna
- system selektywnego alarmowania
- sprzęt łączności (radiostacje stacjonarne, przewoźne i przenośne

Kontakt:
adres: Ochotnicza Straż Pożarna w Pustynach ul. Centralna 15, 38-422 Krościenko Wyżne
telefon: 013 43 15 813
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: OspPustyny.pl
facebook: Ochotnicza Straż Pożarna w Pustynach

red.
fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl