OSP Sporne

fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

Dnia  25 czerwca 1922 r. na zgromadzeniu w przysiółku Sporne zawiązał się komitet który powziął myśl aby zakupić sikawkę by w razie wypadku mieć własną obronę przeciwpożarową. W skład komitetu weszli Panowie: Ludwik Wiernasz, Antoni Szklarski, Jan Urbanek, Jan Szubert , Ludwik Wojnar.

22 listopada 1922 r. Panowie Jan Urbanek i Jan Szubert dokonali zakupu sikawki w Centralnym Zakładzie Fabrycznym Artykułów Technicznych w Krakowie ul. Długa 1. Sikawka była typu przenośnego ssąco-tłocząca (hydrofor) o średnicy cylindrów 100 mm wraz z wężami ssącymi i tłocznymi, łącznikami i prądnicą. Do transportu używano 2- konnego zaprzęgu. 

Sikawka ta sprawna do dzisiaj stanowi wartościowy eksponat. W 1925 r. jednostka OSP Sporne wraz z jednostkami z Korczyny, Komborni, Krościenka i Krosna brała udział w gaszeniu  pożaru plebani w Korczynie co odnotowano w jej kronice. Już w początkowym okresie jej działania, udziałów w akcjach gaszenia pożarów było kilkadziesiąt.

Jako dobrze prezentująca się jednostka brała również udział w wielu uroczystościach kościelnych, okolicznościowych obchodach rocznicowych:  3-go maja, 11 listopada, 30 listopada i innych które odbywały się w Korczynie, Krośnie , Jedliczu, Brzozowie.

Takie były początki działania spornieńskiej OSP. W 1959 r. jednostka otrzymała motopompę M20, co bardzo usprawniło możliwości jej działania .

Członkowie OSP  byli dla miejscowej społeczności wzorem i siłą nadającą aktywność, w zakresie poprawy bezpieczeństwa, warunków życia, rozwoju kulturalnego i religijnego wsi.

W 1963 r. oddano do użytku nową murowaną remizę wraz z Domem Strażaka. Stworzyło to warunki do rozwoju również pracy kulturalnej. 18 sierpnia 2002 r. jednostka OSP obchodziła jubileusz 80-lecia powstania i otrzymała ufundowany z tej okazji sztandar który został udekorowany złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa nadanym przez PZG Z OSP RP.

W okresie swojej działalności jednostka posiadała na wyposażeniu następujące pojazdy samochody: Dodge, LUBLIN, Żuk, UAZ.

Obecnie jednostka OSP posiada samochód bojowy Star 244 GBA z podstawowym osprzętem, autopompą i zbiornikiem wodnym. Posiada również pompę pływająca „Niagara” i pompę szlamową marki „Honda” typ WT 30x którego obsługa posiada wymagane odpowiednie stopnie przeszkolenia.

W dniu 23.05. 2012 r. OSP  w Spornem otrzymała od WORD Krosno agregat prądotwórczy FOGO FM 7000 o wartości  3.564 zł.

Agregat jest przeznaczony do oświetlenia i zasilania elektronarzędzi w trakcie zdarzeń drogowych i pożarowych w trudnych warunkach.

Dar ten był wyeksponowany publicznie w dniu 26 maja 2012 r. w czasie obchodów 90 - lecia  OSP Sporne połączonego z obchodami gminnymi Dnia Strażaka. Strażacy są wdzięczni WORD Krosno za tak wspaniały dar.

W uroczystości rocznicowej 90-lecia udział wzięli: Dariusz Sobieraj – wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Podkarpackiego, bryg. Krzysztof Korzec - komendant  miejski  PSP w Krośnie,  Jan Kilar – prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie, Mieczysław Prugar - st. bryg. w st. spocz. , Jan Zych – wójt gminy Korczyna, Józef Wulw – prezes ZOG ZOSP RP w Korczynie, Roman Prugar - sekretarz ZOP ZOSP RP w Krośnie, prezesi , poczty sztandarowe i delegacje jednostek OSP z Iskrzyni, Komborni, Korczyny, Woli Komborskiej, Węglówki, Krasnej, jednostka jubilatka oraz jednostki zaprzyjaźnione z Odrzykonia i Białobrzegów, radni powiatu których reprezentował Wojciech Tomkiewicz a zarazem dyr. GOK w Korczynie, radni gminy,  Elżbieta Rak – sekretarz UG Korczyna, Elżbieta Rajchel –sekretarz ZOG ZOSP RP w Korczynie, Ks. Michał Kozak, sponsorzy z firm: WORD Krosno, Globo- Lighting Sp. z o.o. Krosno,  Auto-Dekor Firma Handlowo – Produkcyjna Korczyna,  Agencja Handlowo  Usługowa Witold Gonet  Korczyna, „FRUTEX”  Sp. z o.o.  Krosno, FIRMA  USŁUGOWO - HANDLOWA >> GRANIT – KOLOR <<  Korczyna,  K.H.S.  Krosno S.A. w upadłości likwidacyjnej, Inspektorat PZU SA w Krośnie, Firma Handlowo Usługowa PLUS BIS Korczyna, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „WENTA” Sp. z o.o. Frysztak, Zakład Przetwórstwa Mięsnego WISŁOK Sp. J. Krosno, oraz wielu pozostałych gości. Uroczystość jubileuszową swoimi występami uświetnili:

  •     orkiestra dęta OSP Iskrzynia,
  •     zespół „Akustyka Projekt ELEN”,
  •     zorganizowano również pokaz pierwszej pomocy medycznej w wykonaniu Maltańskiej Służby Medycznej, DAR-MED z siedzibą w Brzozowie (bezpłatny pomiar ciśnienia krwi, pomiar cukru ),
  •     Fikoland,
  •     zespół „TOOM”  podczas zabawy tanecznej pod gołym niebem.
  •     Kuplet o druhach strażakach zaśpiewały panie z KGW Sporne które czynnie włączyły się w pomoc w organizacji uroczystości.

Uroczystość stała się okazją do odznaczenia zasłużonych strażaków i osób wspierających. Wręczono 4 złote, 6 srebrnych i 7 brązowych medali. Uhonorowano również brązowymi odznakami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych członków drużyny młodzieżowej, która zajęła  III miejsce w 2011 r. podczas zawodów powiatowych OSP. 5 osób otrzymało listy pochwalne.

Na okoliczność jubileuszu została społecznie opracowana i wydana  przez Tadeusza Wojnara monografia „ 90 lat Ochotniczej  Straży Pożarnej w Spornem ( gmina Korczyna) 1922 – 2012”.

Obecnie OSP Sporne liczy 28 członków czynnych, 1 wspierający i  12 w drużynie młodzieżowej.

Skład Zarządu:
Janusz Wąchała - Prezes
Stanisław Pudło - Wiceprezes, naczelnik
Mateusz Urbanek - Wiceprezes
Daniel Wąchała - Zastępca naczelnika
Zygmunt Szklarski - Sekretarz
Tadeusz L. Wojnar - Kronikarz
Andrzej Cząstaka - Skarbnik
Władysław Tomkowicz - Gospodarz
Janusz Wójcik - Członek
Andrzej Kędra - Członek
Paweł Kozubek - Członek

Komisja Rewizyjna: Władysław Tomkowicz, Jan Urbanek, Artur Pudło

Kierowcy: Andrzej Kędra, Stanisław Pudło.

Ostatnie osiągnięcia jednostki to I miejsce w Gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w 2013r. oraz V miejsce na zawodach powiatowych w Kobylanach. W ostatnim czasie jednostka uczestniczyła w gminnym turnieju piłki halowej na którym zajęliśmy III miejsce i również III pozycję na powiatowym turnieju koszykówki w Sieniawie.

 OSP Sporne
fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

BRUNCH 25 03

mechanik 2018

LAKAR right

BANER

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze