OSP KSRG Żarnowiec

fot. Marcin Mikosz - Krosno112.pl fot. Marcin Mikosz - Krosno112.pl

Jednostka powstała w 1927 roku z inicjatywy Stanisława Makiela - męża ówczesnej Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarnowcu. W latach przedwojennych działalność jednostki to przede wszystkim gaszenie pożarów. Straż pożarna nie miała żadnych dotacji. Swą działalność prowadziła ze składek członków straży i mieszkańców wsi Żarnowiec. Do straży należało wtedy 30 osób czynnie działających, a wspierali ich w miarę swych możliwości wszyscy mieszczańscy wioski.

Na początku swej działalności jednostka nie posiadała sprzętu do wypełniania swoich zadań, dlatego ze składek mieszkańców zakupiono sikawkę ręczną, która służyła druhom aż do lat 50-tych. Do gaszenia pożarów używane były konie gospodarzy: Józefa Grzesika, Stanisława Fary, Juliana Pasterczyka, Stanisława Janochy.

Lata wojenne to bardzo trudne czasy również do jednostki OSP. Straż prowadziła swą działalność bardzo dobrze, dlatego z Komendy Powiatowej otrzymała dwie motopompy, a za swoje pieniądze strażacy kupili gazika, którego na początku lat 70-tych wymienili na Lublina. Tym sprzętem  prowadzili swą działalność ratowniczą i sportową w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując szczytowe miejsca. Za wzorową działalność OSP Żarnowiec w 1987 roku otrzymała z Komendy Wojewódzkiej w Krośnie nowego Żuka GLM-8.

W latach 80-tych rozpoczęła się budowa nowego Domu Ludowego, gdzie swoje miejsce znalazła również Ochotnicza Straż Pożarna - w 1992 roku przeniosła się w pomieszczenia nowego budynku.

W 1993 roku na zebraniu sprawozdawczym młodzi druhowie dołączyli do składu Zarządu. Nowa siła przyniosła szybko rezultaty w postaci szybkiego rozwoju jednostki. Na kolejnych zebraniach wnioskowano o pozyskanie dodatkowego sprzętu silnikowego, a szczególnym marzeniem młodych druhów było pozyskanie samochodu ze zbiornikiem wodnym. Marzenie to ziściło się w 2000 roku kiedy to decyzją Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego został przekazany samochód ciężki Jelcz 325 GCBA 6/32 z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie. To sprawiło, że Zarząd postawił sobie kolejny cel do realizacji jakim było włączenie jednostki do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Po trzyletnich staraniach decyzją 58/IX/2003 Komendanta Głównego PSP jednostka OSP Żarnowiec weszła w struktury KSRG.

Społeczeństwo Żarnowca widząc mocne zaangażowanie członków jednostki ufundowało w 2007 roku sztandar.  Władze Gminy Jedlicze widząc mocną działalność jednostki w czasie usuwania skutków powodzi w 2010 roku, a szczególnie pewne ograniczenia sprzętowe jakim była częsta awaryjność leciwego już samochodu lekkiego Żuk GLM-8 postanowiła w 2011 zakupić lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. Starania druhów spełniły się 10.12.2011 r. kiedy to w murach garażu zawitał nowy samochód Ford Transit GLM-12.

Obecnie jednostka posiada na swym wyposażeniu dwa samochody, 2 motopompy szlamowe, 2 piły spalinowe do cięcia drewna, 2 agregaty prądotwórcze. W Jednostce Operacyjno-Technicznej działa 23 druhów którzy posiadają ukończone kursy wymagane dla kategorii JOT III.

Strona internetowa jednostki: zarnowiec.osp.org.pl

OSP Żarnowiec
fot. Marcin Mikosz - Krosno112.pl

Polecamy

k112 zsm

zsp4 1 280

psak2019001

SKLEP NOWE

WYDARZENIA NOWE

mail info

1

BAZA PRAWNIKOW NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Partnerzy portalu: