OSP Bajdy

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

OSP Bajdy powstała wiosną 1898r z inicjatywy Piotra Dubiela, Stanisława Żółkosia i Józefa Niżankiewicza.
W latach1954-66 strażacy z OSP Bajdy zajmowali I, II i III miejsca na szczeblu rejonu i powiatu.
Również w latach 1968-71 drużyna kobieca zajmowała I i II miejsca w zawodach sportowych.
Sukcesy OSP były pod skrzydłami oddanego całym sercem straży naczelnika Eugeniusza Zajchowskiego.
W latach 80-tych jednostka dostała samochód marki ŻUK, który był jedynym pojazdem w OSP Bajdy.
W 1980r. jednostka została odznaczona Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.
30.08.1998 odbył się Jubileusz 100-lecia jednostki, która otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo. Został on odznaczony Złotym Znakiem Związku.
W 2008 r. został wybrany nowy zarząd w celu "ratowania" jednostki, skutkiem pozytywnych zmian było odremontowanie remizy, która znajduje się w Domu Ludowym, jak i również 22.06.2008 zajęcie III miejsca w gr. "A" seniorów, w XX gminnych zawodach sportowych.
OSP  zaczęła organizować zabawy i festyny, z pomocą koła gospodyń, oraz  dzięki pomocy okolicznych sponsorów.
W 2010r. została stworzona świetlica strażacka, w której można obejrzeć sztandar, puchary i dyplomy jak i również tablice z medalami, dystynkcjami i oznaczeniami, przekazanymi przez dr Eugeniusza Bachtę.
Jak co roku młodzi ochotnicy z OSP w święta wielkanocne pełnią służbę przy grobie Pańskim. Od 2011r. Organizowany jest sylwester dla młodzieży, który z roku na rok cieszy się dużym zainteresowaniem.
W 2011r. została przyznana odznaka "za zasługi dla ZKRP i BWP"
03.07.2011 OSP Bajdy wygrała po długoletniej przerwie, XXI gminne zawody sportowo-pożarnicze, które odbywały się w Wojkówce.
25.09. 2011 OSP Bajdy zajęła II miejsce w VI powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych, które odbywały się w Rymanowie. Jednocześnie sukces ten jest najlepszym wynikiem czasowym uzyskanym z pośród wszystkich jednostek z gminy Wojaszówka, które reprezentowały gminę w zawodach powiatowych.
02.09.2012 OSP Bajdy kolejny raz zwycięża w XXII  gminnych zawodach sportowo-pożarniczych i uzyskuje awans na zawody powiatowe w 2013r. Swój debiut zanotowała również drużyna chłopców MDP, która zdobyła 3 miejsce.
Wiosną  2013r. Z inicjatywy naczelnika zostaje powołana dziewczęca sekcja MDP, która wraz z chłopcami trenują sztafetę i bojówkę.
8 września 2013r dziewczęca drużyna MDP udaję się w raz z naczelnikiem do Korczyny w celu zaliczenia eliminacji gminnych, które umożliwią dziewczynom udział w zawodach powiatowych. Dziewczyny wystąpiły jako jedyne w swojej kategorii i uzyskały awans na zawody powiatowe.
22 września 2013r. MDP dziewczyny i seniorzy z grupy "A" udają się na zawody powiatowe do Kobylan. Już z samego rana duży zachwyt budzi odebrany dzień wcześniej, długo wyczekiwany, nowy samochód marki Renault Master w zabudowie kontenerowej, który zastąpił już wyeksploatowanego Żuka. Dziewczyny sprawiają nie lada niespodziankę, po sztafecie zajmują 4 miejsce, które nie przekreślało jeszcze wskoczenia na pudło. Po ćwiczeniu bojowym wiedzą, że znajdą się na pudle, ale końcowy wynik wzbudził ogromny uśmiech, dziewczyny wygrywają i będą reprezentować powiat krośnieński na zawodach wojewódzkich. Drużyna seniorów zajęła w ostateczności 4 miejsce, 0,1 pkt. Tracąc do 3 miejsca.
10 Maja 2014r. Gminne obchody dnia strażaka odbywają się w Bajdach z jednoczesnym symbolicznym przekazaniem i poświęceniem nowego samochodu.
22 Czerwca 2014r. Udajemy się wraz z dziewczętami z MDP na Wojewódzkie zawody sportowo-pożarnicze wg regulaminu CTIF do Bratkowic. Bojowy duch nie opuszcza dziewczyn od samego rana, wiedzą że czas który poświęciły od wiosny na treningi zaowocuje w dobre miejsce. Plany mogła pokrzyżować pogoda, która na 3 starty przed naszym udziałem się popsuła i w pewnym momencie zawody zostały przerwane. Śliskie boisko mogło pokrzyżować plany. Po dobrej bojówce, dziewczyny przeszły na sztafetę. Trening zaowocował w dobre zmiany, które dzięki Panu Mariuszowi Kozakowi z Komendy PSP w Krośnie, załatwił im treningi na bieżni tartanowej w Krośnie na ul. Bursaki. Dziewczyny odniosły ogromny sukces zajmując III miejsce. Drużyna z rocznym stażem pokazała, że dzięki zaangażowaniu i wytrwałości w ćwiczeniach które organizował im dh naczelnik Sławomir Stasz, może wiele osiągnąć, co potwierdziło zostawiając za sobą bardziej utytułowane drużyny m.in. mistrza z 2012r.
28 Czerwca MDP chłopcy i MDP dziewczyny wzięły udział w turnieju MDP w piłce nożnej na Orliku w Bajdach. Dziewczyny zajęły 1 miejsce, a chłopaki zajęli 2 miejsce.
20 Lipca 2014r. Mieszana drużyna z MDP Bajdy wzięła udział w I Gminnym Turnieju MDP Gminy Wojaszówka. Po rozegranych konkurencjach MDP Bajdy pokazała, że  obecnie dominuje w gminie i zdobyła 1 miejsce.
OSP Bajdy liczy:

 •  38 członków zwyczajnych
 •  4 członków wspierających
 • 1  członek honorowy
 • 9  członków MDP dziewcząt
 •  14  członków MDP chłopców
 • 14  osób posiada szkolenie umożliwiające udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Na wyposażeniu OSP Bajdy znajduje się:
Fabrycznie nowy, 7 osobowy samochód Renault Master w zabudowie kontenerowej, z tylnym napędem na bliźniacze koła pozyskany w 2013r. Z zamontowaną wyciągarką i radiostacją Motorola GM 360.
dodatkowo:

 • Motopompa PO5
 • Motopompa Honda WT30X
 • Piła Stihl MS 180C
 • Agregat prądotwórczy FOGO FM3001 2,4kW
 • Drabina nasadkowa, 3 przęsła
 • Radiostacje przenośne 2x GP340 i 1x GP360
 • Armatura wodna (węże ssawne i tłoczne, rozdzielacze, prądownice, pachołki drogowe)
 • Sprzęt burzący i podręczny gaśniczy ( widły, łopaty, tłumice, łom, bosak)
 • Tory przeszkód na zawody sportowo-pożarnicze i potrzebną armaturę.

OSP Bajdy
fot. Maciej Drzyzga - Krosno112.pl