OSP Dobieszyn

fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

5 maja 1949 roku w Sali Szkoły Podstawowej w Dobieszynie odbyło się zebranie ogólnowiejskie, mające na celu powołanie stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie gromady Dobieszyn. Pomysłodawcą organizatorem i pierwszym prezesem był Feliks Janocha. Początkowo działalność OSP polegała na kontroli kominów i sprzętu p.poż. Na początku 1950 roku utworzono Sekcję Sanitarną oraz  Sekcję Bojową. W tym samym roku postanowiono ogrodzić plac pod budowę remizy, podarowany  przez Czytelnię Narodowo-Ludową w Dobieszynie. Wówczas  jednostka liczyła 51 członków i miała do dyspozycji wóz konny wraz z ręczną pompą.

W 1957r wspólnym wysiłkiem całej gromady przy częściowej pomocy finansowej Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krośnie ukończono budowę remizy strażackiej w Dobieszynie. 21-go września 1966 roku nasza jednostka otrzymała samochód Gaz 51, który został podarowany przez Zjednoczenie Przemysłu Naftowego w Krakowie.

W latach 60-tych w porozumieniu z dyrektorem Szkoły Podstawowej Maciejem Trelą powołano drużynę młodzieżową. 15 maja 1970 roku zmarł założyciel i długoletni prezes Feliks Janocha odznaczony za zasługi dla pożarnictwa Złotym Krzyżem Zasługi. 8 czerwca 1972r. otrzymano pozwolenie  na instalacje syreny elektrycznej na dachu  Domu Ludowego w Dobieszynie. W latach 80-tych Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Krośnie przekazała samochód marki Żuk a w 1987 roku  jednostka otrzymała motopompę POLONIA POS/EM-800  Otrzymała również 10 hełmów młodzieżowych a Urząd Gminy przyznał dotacje na remont remizy.

Od początku swojego istnienia nasza  jednostka zajmowała czołowe miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych odbywających się na terenie gminy. W 1996 r jako pierwsza jednostka na terenie Gminy wystawiła  młodzieżową drużynę dziewcząt  tym samym zapoczątkowując udział drużyn w grupie MDP dziewcząt. Przez następne lata nasza drużyna zajmowała czołowe miejsca. W 1999r MDP dziewcząt wystartowała w pierwszych powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych w Rymanowie zajmując 2 miejsce.14 sierpnia 1994 roku Ochotnicza Straż Pożarna obchodziła jubileusz 45-lecia powstania i działalności. Uroczystość ta była bardzo ważna bo w tym roku nasza jednostka poświęciła i rozwinęła swój sztandar.

W 2009 roku rozpoczęto generalny remont remizy, który został zakończony rok później. Rok 2010  to rok wytężonej pracy naszych strażaków. Na przełomie maja i czerwca druhowie brali czynny udział w likwidowaniu skutków majowej  powodzi na terenie wsi Dobieszyn i miasta Jedlicze. 7 czerwca pomagali mieszkańcom zalanego przez powódź Jasła. Jednak największy sprawdzian swoich umiejętności przeszli w zalanym przez falę powodziową Tarnobrzegu, gdzie wyjeżdżali w maju i czerwcu. Pomagali tam w likwidowaniu skutków gigantycznej powodzi jaka nawiedziła kraj.

19 czerwca 2011 roku mieliśmy okazję być gospodarzami i organizatorami jubileuszowego  X Zjazdu Oddziału Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jedliczu. W historii jednostki należy zapisać wspaniały jubileusz 90-lecia urodzin honorowego Prezesa i zasłużonego działacza druha Jana Futyry zorganizowany 23 lipca 2011

Od początku roku 2012 rozpoczęliśmy starania o pozyskanie nowego samochodu ponieważ ciągłe awarie naszego Żuczka często wykluczały nas z podziału bojowego.

Dzień 19-tego stycznia 2014 roku przejdzie do historii jako kolejna ważna data w dziejach naszej jednostki. W tym dniu nasza Jednostka obchodziła  Jubileusz 65-lecia powstania oraz otrzymała na wyposażenie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki RENAULT MASTER.

Na jego wyposażeniu znajduje się m.in.

- agregat wodno-pianowy wraz z linią szybkiego natarcia i zbiornikiem 400l,

- agregat prądotwórczy 3,3 kW z masztem oświetleniowym ,

- pompy  Honda WT 30X, Niagara 1

- pilarki  Stihl MS181, MS 290  Piła do stali i betonu  Stihl TS 800

- Torba medyczna OSP R1 , Medi Sport , Deska ortopedyczna, Zestaw szyn Kramera.

- Kamizelki asekuracyjne, Rzutka KSP,

-  Zestaw kominowy ( kula z zestawem szczotek, sito kominowe, gaśnice )

- Podręczny sprzęt burzący ( siekiery, łomy, holligan, siekiero młot, Nożyce do prętów )

- Sorbent, pachołki, lampy ostrzegawcze, flary,  drabina DNW 3080/3

- Węże tłoczne W-52, W-75, prądownice, rozdzielacz, zbieracz, klucze do hydrantów podziemnych i naziemnych, kurtyna wodna, szelki, linki ratownicze, 

- wyciągarka oraz inny sprzęt, który w pełni umożliwia samodzielne podjęcie działań ratowniczych

W garażu pozostaje pompa Polonia PO5/E, Przyczepka, Kombinezony do usuwania Barszczu Sosnowskiego.

Na koniec 2015 roku OSP liczyła 34 członków czynnych 2 honorowych i 22 członków MDP. 16 druhów jest przeszkolonych.  Do akcji  wzywani jesteśmy poprzez  system alarmowania, który rozpoczyna proces równoczesnego dzwonienia na wszystkie telefony komórkowe strażaków. / Alarmowanie.pl /

Zapraszamy na www.osp-dobieszyn.manifo.com

OSP Dobieszyn

fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

BRUNCH 25 03

mechanik 2018

LAKAR right

BANER

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze