Jesteś pieszym, chroń swoje bezpieczeństwo

Sezon jesienno - zimowy to czas kiedy dochodzi do największej ilości wypadków z udziałem pieszych. Wcześniej zapada zmierzch, drogi szczególnie na wsiach nie zawsze mają bezpieczne pobocza a piesi niezbyt często noszą odblaski. Wszystko to ma wpływ na niezbyt pozytywne statystyki.

Tylko od lipca na drogach naszego województwa doszło do 50 tragicznych wypadków, w których 52 osoby poniosły śmierć. Wśród nich aż 12 to piesi. Nie bez powodu nazywa się ich niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chronią ich karoseria samochodu ani poduszki powietrzne. Ich szanse w zderzeniu z pojazdem są niewielkie - informuje Policja.

Jako piesi bądźmy mądrzy. Po zmroku ZAWSZE używajmy elementów odblaskowych, chodźmy właściwą stroną pobocza, unikajmy nieoświetlonych niebezpiecznych miejsc, przechodźmy przez jezdnię w miejscach wyznaczonych. Po spożyciu alkoholu, kiedy wracamy do domu a nasza percepcja spada. ważne by mieć przy sobie inną, trzeźwą osobę. W sierpniu na nieoświetlonym odcinku drogi w miejscowości Lubatowa, kierujący hondą najechał na leżącego na drodze 22-letniego mężczyznę. Mimo podjętej reanimacji, pieszy zmarł.

Musimy pamiętać, że wypadek, to nie tylko tragedia dla najbliższych ofiary, ale także wielka trauma dla kierowców. Policjanci apelują również do nich, by pamiętali o ograniczeniu prędkości i zwalnianiu w rejonach przejść dla pieszych i szkół oraz zachowali ostrożność w miejscach nieoświetlonych, gdzie nie ma chodników. Wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo nasze i innych.

red., KWP Rzeszów

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.