Co czwarty wypadek z udziałem pieszego. Kilka porad dla pieszych

fot. KWP Rzeszów fot. KWP Rzeszów

Osobę pieszą, ze względu na dotkliwość konsekwencji, jakie ponosi w przypadku konfrontacji z pojazdem, nazywa się niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku co czwarty wypadek, był zdarzeniem z udziałem pieszego. Codziennie każdy z nas porusza się pieszo, niezależnie od tego, czy ostatecznie skorzysta z jakiegoś środka transportu drogowego. Piękna, wiosenna pogoda sprzyja spacerom. Korzystajmy z uroków aury w sposób odpowiedzialny, by bezpiecznie dotrzeć do celu.

Poruszając się pieszo pamiętajmy o następujących zasadach:

- dbajmy o swoje bezpieczeństwo, a nie o wygodę. Korzystajmy z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku - z pobocza. Poboczem poruszamy się twarzą do nadjeżdżających pojazdów (lewą stroną drogi). By przejść na drugą stronę, korzystajmy z przejścia dla pieszych.
- ostrożność i ograniczone zaufanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, to kolejna ważna zasada, którą powinniśmy się kierować. Przez jezdnię nigdy nie przechodzimy „z marszu”, nawet jeśli chcemy korzystać z „zebry” i świeci się zielone światło. Nierozważne jest wychodzenie na przejście zza przeszkody.
- zadbajmy o swoją widoczność na drodze, nośmy odblaski. Po zmroku poza obszarem zabudowanym jest to wręcz obowiązek.
- sięgajmy do obowiązujących przepisów. Podstawowe zasady dotyczące uczestników ruchu drogowego zawarte są w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (z późniejszymi zmianami).
- bądźmy świadomi, jakie zachowania rozpraszają naszą uwagę i przyczyniają się do tego, że przestajemy być ostrożni, np. słuchanie muzyki przez słuchawki, korzystanie podczas spaceru z telefonu, smartfona.
- dbajmy o swoich bliskich, uczmy jak bezpiecznie poruszać się, by zmniejszyć ryzyko wypadku. Wyposażmy ich w elementy odblaskowe. Przypominajmy jakie obowiązują przepisy i co oznaczają poszczególne znaki drogowe.
- starannie sprawujmy opiekę nad naszymi dziećmi. Nie pozwalajmy im bawić się na jezdni i w jej pobliżu.
- idąc z dzieckiem trotuarem, trzymajmy je za rękę. Osoba dorosła powinna iść chodnikiem od strony jezdni. Skoncentrujmy uwagę dziecka na dbanie o bezpieczeństwo.
- przewidujmy ryzykowne sytuacje i zapobiegajmy im – podczas spaceru przy ulicy zabawki powinny być spakowane w plecaku. Pozwoli to uniknąć wbiegnięcia dziecka np. za piłką, która wypadła na ulicę.
- czworonogi powinny być wyprowadzane na smyczy. Smycz ułatwia kontrolę nad zwierzęciem, co zmniejsza ryzyko, że pieszy nagle wtargnie na jezdnię za spłoszonym pupilem.

KWP Rzeszów

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

Od szkolenia do zatrudnienia 2017

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

21741698 1541316972558041 1327110143 n

PATRONAT KROSNO112

R  E  K  L  A  M  A

 
R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

driftshow izdebki2017

bieg kowala 2017

ZAWODY POWIAT 2017

OSP NA ALARM

triathlon dla antosi

nowy woz osp balucianka

najtwardszy strazak 2017 final

fireshow

ZLOT4X4

me szachy

90lat pustyny

ratujemy dajemy 2017

FACEBOOK

 

INSTAGRAM