Dodaj hydrant na mapie. Pomożesz strażakom szybciej ugasić pożar

fot. Pixabay fot. Pixabay

Każdy z nas po zainstalowaniu aplikacji w telefonie może nanieść na mapę hydrant. Dane o hydrantach po autoryzacji będą przekazywane do map, które używane są na Stanowiskach Kierowania w Państwowej Straży Pożarnej.

Aplikacja przy pomocy której dowolna osoba może dodawać hydranty na mapie nazywa się Strażak OSM. Strażacy na akcji przez aplikacje mogą automatycznie wyszukać najbliższy hydrant. Dodatkowo wchodząc na stronę https://www.osmhydrant.org/pl/ można ręcznie dodawać hydranty na mapie.

Aplikacja skierowana jest do strażaków, aby dodać hydrant należy mieć pewną wiedzę o typach hydrantów. W aplikacji wybieramy typ hydrantu oraz jego średnicę.

W województwie podkarpackim, Tarnobrzeg jest miastem gdzie oznaczonych jest najwięcej hydrantów. Zachęcamy aby dodawać hydranty zlokalizowane w Krośnie oraz naszym powiecie. Szczególnie przy dużych pożarach jest to niezwykle cenna informacja dla ratowników.

Bezpłatna aplikacja na telefon dostępna jest w sklepie Play. Więcej informacji na stronie twórcy aplikacji (KLIKNIJ).

Przed dodaniem hydrantu warto się upewnić, że nie został już w tym miejscu dodany. Usuwanie zdublowanych hydrantów jest dość żmudne. Użytkownikom polecamy dodawanie hydrantów przez stronę https://www.osmhydrant.org/pl/, gdyż urządzenia GPS w telefonach nie zawsze są dokładne - to jest już jednak decyzja indywidualna.

Na ten moment w Krośnie jest oznaczonych około 100 hydrantów i ciągle dchodzą kolejne. Szczególnie zachęcamy do oznaczania hydrantów w wioskach - tam braki są największe a hydranty często zlokalizowane są w mało widocznych miejscach, czasem w zaroślach czy niewykoszonej trawie.

red, abakus

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.