Jak przypadkiem nie zostać przemytnikiem

fot. Pixabay fot. Pixabay

W ostatnich latach zatrzymano wielu Polaków narkokurierów. To efekt działalności gangów, których ofiarami stają się coraz częściej polscy turyści. Rocznie jest to około pół tysiąca Polaków. Krajowa Administracja Skarbowa apeluje o ostrożność zwłaszcza dla turystów odwiedzających egzotyczne kraje.

Przemytnicy znajdują swe ofiary w restauracjach oraz hotelach. Nawiązują znajomość, a potem proszą o przewiezienie przez granicę paczki albo podrzucają narkotyki do bagażu.

Jak nie stać się ofiarą przemytników i nie popaść w kłopoty, których finał może być tragiczny. Niektóre kraje za przemyt narkotyków skazują nawet na karę śmierci.
- Nie należy zostawiać swoich bagaży bez dozoru w miejscach publicznych,
- Nie należy powierzać swoich bagaży osobom obcym,
- Nie należy przyjmować od osób nie w pełni zaufanych żadnych rzeczy w celu przewiezienia przez granicę i przekazania ich później osobom trzecim,
- Należy zabezpieczać bagaż, żeby nie było do niego łatwego dostępu np. zamykać walizki na kluczyki,
- W czasie kontroli granicznej należy szczególnie pilnować walizek, aby uniknąć ich celowej podmiany,
- Warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec wyjątkowo atrakcyjnych ofert wyjazdu za granicę.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej proszą o zgłaszanie im lub Policji czy Straży Granicznej każdej próby wykorzystania do przewiezienia podejrzanych pakunków.

Zgodnie z art. 55 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto wbrew przepisom ustawy dokonuje przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, dostawy lub przewozi przez terytorium RP lub terytorium innego państwa środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową, podlega grzywnie i karze pozbawiania wolności dl lat 5.

Kraje, w których za przemyt narkotyków, turystów skazuje się na karę śmierci to: Tajlandia, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Malezja czy Wietnam.

red., KAS