Sezon na pożary sadzy w przewodach kominowych

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Pożary sadzy w kominie w sezonie grzewczym to istna plaga. Niektóre udaje się szybko ugasić, inne przeradzają się w niebezpieczne pożary trawiące nieraz cały dobytek. Jak rozpoznać pożar sadzy w kominie, jak zareagować i co zrobić aby do pożaru nie doszło.

Statystyki KM PSP w Krośnie wskazują, że w niedawno rozpoczętym sezonie grzewczym sadza w kominach paliła się w kilku domach mieszkalnych. W jednym z nich nie czyszczono jej od kilku lat. Po pożarze komin popękał i nie nadaje się on do użytkowania - konieczny jest kosztowny remont.

W innym przypadku niewiele brakowało, aby spalił się dach, gdyż iskry palącej się sadzy wypadły z kratki na strychu. Na szczęście  mieszkańcy jeszcze nie spali i sytuację udało się szybko opanować.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania materiału palnego. Im bardziej zanieczyszczony materiał palny tym więcej jest sadzy. - W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych - ostrzega bryg. Mariusz Kozak z krośnieńskiej Straży Pożarnej.

Jak rozpoznać pożar sadzy?
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza (nawet do 1000 stopni Celsiusza) może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz i spowoduje zapalenie materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających do komina.
- Należy również zwrócić uwagę na fakt, że przy powstałych stratach podczas pożarów w budynkach od palącej się sadzy, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty odszkodowania. Jak co roku apelujemy i prosimy, aby przygotować się do bezpiecznego sezonu grzewczego i zadbać nie tylko o opał, ale i również o wyczyszczenie oraz sprawdzenie urządzeń i przewodów kominowych - dodaje bryg. Kozak.

Jeśli rozpoznamy w swoim domu pożar sadzy, należy niezwłocznie poinformować straż pożarną (tel.998), wygasić piec czy kominek. Nie wolno gasić paleniska wodą.

Zgodnie z § 34. 1. pkt 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z 2010 r.) - w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania co najmniej raz na 3 miesiące.

W sezonie grzewczym 2016/2017 w statystykach pożarniczych z terenu działania krośnieńskiej Komendy strażacy odnotowali 62 pożary sadzy w kominach. W tym sezonie pierwsze zdarzenie tego typu miało miejsce we wrześniu w Klimkówce.

red., KM PSP Krosno

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

  • SPec BHP

    napisane przez SPec BHP

    środa, 15 listopad 2017 20:14

    Żaden nie posiada pasa lub szelek,przypiętej asekuracji. O ochronie dróg oddechowych nie wspominając!! Dramat BHP

 

BRUNCH 25 03

fnk

LAKAR right

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze