Czeska liga piłkarska: futbol za naszą granicą

poniedziałek, 20 lipiec 2020 09:54

Nasi południowi sąsiedzi są nam znani z Krecika, Rumcajsa, pięknych gór oraz oczywiście pysznego piwa. Czy wiecie jednak, że tuż za granicą rozgrywane są bardzo ciekawe mecze piłkarskiej ligi na wysokim poziomie, zapewniając jej 13 miejsce w rankingu UEFA? Zobaczcie, co warto wiedzieć o Czeskiej Lidze Futbolowej i dowiedzcie się wszystkiego na jej temat.

Piłkarska liga w Czechach
1. Ceská fotbalová liga, bo tak nazywa się najwyższa piłkarska klasa rozgrywkowa w tym kraju, liczy 16 drużyn. Mecze rozgrywane są w systemie europejskim, a tradycje tamtejszej piłki trwają już od 1929 roku. W praktyce, liga została przeorganizowana w sezonie 1993-94, po rozpadzie Czechosłowacji, a po raz drugi w 2018 roku. Od 1993 roku grano w zwykłym systemie ligowym, z dwoma ostatnimi drużynami spadającymi do niższej klasy rozgrywkowej. Od dwóch lat mecze rozgrywa się w nowym formacie. Po rozegraniu standardowej ligi, drużyny dzieli się na trzy grupy, rozgrywając play-offy.

Uzyskane w nich punkty za zwycięstwo i remisy dodaje się do wyników z części ligowej. W ten sposób wyłaniany jest zwycięzca, a także drużyny relegowane do niższej ligi. Najsłabsza drużyna spada automatycznie, natomiast druga i trzecia drużyna do końca gra jeszcze mecze z drugą i trzecią drużyną drugiej ligi, a mecze te decydują o awansie i relegacji. Choć system jest bardziej skomplikowany niż w polskiej Ekstraklasie, to z pewnością dostarcza sporo emocji do samego końca, szczególnie osobom typującym zakłady bukmacherskie.

Duże emocje i szybka gra
Jak wspomnieliśmy, Czechy zajmują aż 13 miejsce w rankingu Europejskiej Federacji Piłkarskiej, wyprzedzając Polskę aż o 12 pozycji. Mecze rozgrywane w tamtejszej lidze są szybkie, dynamiczne i nierzadko kończą się dużą liczbą bramek. Wystarczy zresztą wspomnieć, że piłkarzem który zdobył największą liczbę goli jest David Lafata, trafiający aż 200 razy do bramki w ciągu całej kariery ligowej. Aktualnym mistrzem ligi jest Slavia Praga, a to już piąte w historii zwycięstwo tego utytułowanego klubu. Polscy kibice znają na pewno znacznie lepiej Spartę Praga, która często trafia na polskie drużyny w europejskich rozgrywkach i ten klub zdobył mistrzostwo aż 12 razy.

Wysoki poziom czeskiej ligi sprawia, że to także wylęgarnia talentów piłkarskich i wielu graczy trafia następnie do czołowych drużyn z całego świata. Pierwszy bramkarz reprezentacji Tomáš Vaclík, grający wcześniej w Sparcie, broni teraz bramki hiszpańskiej Sevilli, a Jakub Jankto jest znakomitym pomocnikiem włoskiej Sampdorii. Czołowym napastnikiem reprezentacji jest natomiast Michael Krmenčík, który strzela gole także dla belgijskiego FC Brugge. Ostatni raz Czesi grali na mistrzostwach świata w 2006 roku, a drużyny ligowe regularnie grają w europejskich pucharach.

Zakłady bukmacherskie na ligę czeską
W Polsce zawody ligi czeskiej cieszą się umiarkowaną popularnością, a jej mecze transmituje Polsat Sport. Warto jednak zainteresować się rozgrywkami piłkarskimi u naszych południowych sąsiadów, dlatego że jest to ciekawa okazja, aby obstawiać mecze. Do bukmacherów którzy oferują zakłady bukmacherskie na ligę czeską należy między innymi PZBuk. Ten legalny polski internetowy bukmacher ma w swojej ofercie zresztą także wiele innych lig piłkarskich z całego świata, a także inne sporty. Warto zdecydować się na obstawianie wyników czeskiej ligi, bo jest to ciekawa odmiana od sprawdzonych i dobrze znanych Premier League czy Serie A. Życzymy udanych typów i znakomitej zabawy!

Materiał zewnętrzny