Korzyści płynące z ogrzewania na podczerwień

poniedziałek, 20 lipiec 2020 20:54

Ogrzewanie na podczerwień jest stosunkowo słabo znaną metodą ogrzewania, która zyskuje na popularności dzięki wielu zaletom. Jest to ogrzewanie na prąd, jednak działające nieco inaczej niż klasyczne. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Równomierne rozprowadzanie ciepła
Ogrzewanie elektryczne lub jakakolwiek inna forma grzania wykorzystująca do dystrybucji ciepła kaloryfery oznacza, że temperatura nie będzie jednakowa w różnych częściach pomieszczenia. Z reguły sytuacja wygląda tak, że najcieplej jest przy samym kaloryferze - podczas gdy w większej od niego odległości jest chłodniej.

To oznacza, że w najzimniejsze dni roku, gdy ciężko jest utrzymać równomierną temperaturę w całym domu, tak naprawdę wszyscy powinni siedzieć przy kaloryferach. O tym, jak ciężko jest utrzymać dzieci w jednym miejscu doskonale wie każdy rodzic - poza tym, jaki jest sens posiadania domu, gdy musimy przebywać w jednym miejscu?

Na szczęście, ogrzewanie na podczerwień nie wykorzystuje w swym działaniu kaloryferów, a znajduje się pod podłogą. To oznacza nie tylko, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane, ale również pozwala na komfortowe przebywanie na podłodze. Ponownie, ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia rodziców małych dzieci, które większość czasu spędzają, bawiąc się na panelach. Zapewnienie im optymalnego komfortu cieplnego ma duże znaczenie nie tylko dla ich wygody, ale również ze względu na zdrowie.

Estetyczny wygląd pomieszczeń
Brak kaloryferów sprawia, że pokoje wyglądają znacznie lepiej. Pozbawione urządzeń grzewczych ściany prezentują się znacznie estetyczniej, a dodatkowo - nie ma już konieczności czyszczenia trudnych powierzchni kaloryfera oraz przestrzeni za nim.

To również znaczna oszczędność miejsca, szczególnie istotna w niewielkich pomieszczeniach. Nie ma już konieczności dopasowywania całej reszty wyposażenia pod kaloryfer: po prostu ustawiamy meble tam, gdzie chcemy.

Bezpieczeństwo dla alergików
Ze względu na specyfikę swego działania, ogrzewanie wykorzystujące podczerwień nie powoduje wzbijania się kurzu. To oznacza dużą ulgę dla alergików - bowiem możliwe jest swobodne usunięcie go z powierzchni płaskich, a jego ilość w powietrzu jest znacznie ograniczona.

Dodatkowo, brak klasycznych kaloryferów sprawia, że powietrze nie jest tak przesuszone w sezonie grzewczym. To ulga nie tylko dla alergików i astmatyków, ale każdej osoby, której przeszkadzało bardzo suche powietrze we wnętrzach w okresie zimowym. Ogrzewanie jonizuje również powietrze, wpływając pozytywnie na samopoczucie mieszkańców.

Materiał zewnętrzny