Handel w czasach zarazy - Śledzenie przesyłek - poradnik

środa, 01 lipiec 2020 22:59

(E)handel w czasach pandemii

Ograniczenia w ruchu i działalności gospodarczej służące ograniczeniu rozprzestrzeniania koronawirusa zmusiły nas do zmiany nawyków zakupowych. Od połowy marca do początku maja w krośnieńskich galeriach handlowych otwarte było zaledwie kilka sklepów. W tej sytuacji wielu klientów zwróciło się ku zakupom internetowym. Dla firm operujących wyłącznie w branży e-commerce stało się to okazją do zwiększenia obrotów. Jednocześnie wiele sklepów stacjonarnych zwiększyło lub nawet rozpoczęło działalność e-commerce. Niektóre robiły to na skalę lokalną, jak chociażby niektóre sklepy w galerii Vivo, które wprowadziły dostawy na terenie Krosna. Jednakże największą siłą e-handlu jest możliwość pozyskania klientów w całym kraju i w takich sklepach najczęściej kupujemy.


Chociaż od 4 maja galerie są już otwarte, to nie ma w nich takiego ruchu jak kiedyś. Przyczyną mogą być pozostające w mocy ograniczenia sanitarne, przede wszystkim zamknięcie, kin, siłowni itp (a początkowo także gastronomii). Dla wielu osób wyjście do galerii to kompletne doświadczenie, na które obok zakupów składają się też posiłki we wspólnym gronie i rozrywka. Kiedy atrakcje te zastępuje ciągła dezynfekcja rąk, walka z plastikowymi rękawiczkami i duszenie się pod maseczką, wyjście na zakupy nie jest już tak przyjemne. Wiele osób wciąż ma też (poniekąd słuszne) obawy o ryzyko zakażenia w miejscach publicznych, które powstrzymują ich od robienia zakupów. W reakcji na przewidywane zmniejszenie obrotów niektóre firmy, jak np. LPP (właściciel m.in. marek Reserved, Cropp i House) i EMPiK zdecydowały się nie otwierać części sklepów w galeriach handlowych 4 maja.


Wygląda więc na to, że zakupy internetowe pozostaną z nami na dłużej. W związku z tym skomponowaliśmy ten krótki poradnik dotyczący jednego z mniej przyjemnych aspektów e-handlu: oczekiwania na przesyłkę.

Śledzenie przesyłek
Śledzenie przesyłek to dobry sposób na ograniczenie stresu związanego z oczekiwaniem na paczkę. Korzystając z tej usługi można łatwo sprawdzić czy nasza przesyłka do nas idzie, na jakim jest etapie i czy powinniśmy dzisiaj zaplanować jej odbiór: czekać na kuriera, mieć przygotowane pieniądze na pobranie, albo wpaść po drodze do Paczkomatu. Na ogół jest to całkowicie bezproblemowe - wystarczy wejść na stronę śledzenie przesyłek wybranej firmy kurierskiej i wpisać numer przesyłki, aby jej aktualny status pojawił się na ekranie. Alternatywnie można po prostu kliknąć w link w mailu otrzymanym od operatora albo skorzystać z dedykowanej aplikacji. Tylko jak już ten status się pojawi, to dobrze byłoby wiedzieć co oznacza:

Przygotowana przez nadawcę - Taki lub podobny status oznacza, że osoba lub firma wysyłająca paczkę wygenerowała etykietę nadawczą, nie oznacza jednak nadania paczki przez nadawcę.
Odebrana od klienta lub umieszczona w Paczkomacie - Te statusy wskazują, że nadawca wykonał już ten drugi krok - umieścił paczkę w Paczkomacie albo przekazał ją kurierowi lub pracownikowi punktu obsługi.
Przyjęta w oddziale - Ten status oznacza, że po odebraniu przesyłki z Paczkomatu, z punktu obsługi, lub od klienta, kurier dostarczył ją do lokalnego oddziału operatora, lub ewentualnie, że nadawca dostarczył ją tam osobiście. Stąd paczka wyruszy w dalszą drogę.
W trasie - jeżeli śledzenie przesyłek jest czymś co robisz wielokrotnie dla każdej paczki, to ten status będziesz oglądać często, bo może się on pojawić kilka razy, w miarę jak przesyłka pokonuje kolejne etapy podróży. Oznacza po prostu, że jest ona przewożona z oddziału do oddziału.
Przyjęta w oddziale - Kiedy ten status pojawia się ponownie, to oznacza, że paczka trafiła już do najbliższego ci oddziału firmy i wkrótce wyruszy do adresata.
W doręczeniu - To ostatni etap przesyłki - kurier odebrał paczkę z oddziału i wiezie do ostatecznego celu, czyli albo do odbiorcy, albo wybranego Paczkomatu lub punktu obsługi.
Gotowa do odbioru - Ten status oznacza, że paczka jest już w wybranym punkcie odbioru i można ją odebrać.
Dostarczona - ten ostatni status informuje o tym, że przesyłka została przez kogoś odebrana od kuriera, z Paczkomatu, czy punktu obsługi. Jeżeli nie odebrałeś jej osobiście, to ma ją osoba do odbioru uprawniona - ktoś komu dałeś kod odbioru, lub ktoś z domowników. Może też oznaczać, że pomyliły ci się przesyłki - tą już odebrałeś wcześniej, a ta której teraz szukasz ma inny numer. No co? Mi się to czasem zdarza, zwłaszcza teraz, kiedy kupuję on-line więcej. Śledzenie przesyłek - sposób na uniknięcie pomyłek.

Materiał partnera