Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 04:37
Reklama
News will be here
Reklama https://globcars.hyundai.pl/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wernisaż wystawy prac Dyplomowych Uczniów Krośnieńskiego Plastyka

Wernisaż wystawy prac Dyplomowych Uczniów Krośnieńskiego Plastyka

Źródło: CDS Krosno



Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie oraz Uczniowie Klasy V zapraszają na wernisaż wystawy prac Dyplomowych Uczniów, który odbędzie się 26 kwietnia o godz. 17:00 w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Wystawę można zwiedzać do 14 czerwca.

W 2024 roku Dyplom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Brzozowskiego w Krośnie obchodzi swoją 40-tą rocznicę od utworzenia szkoły w 1979 roku. Specjalizacjami zawodowymi prezentowanymi na wystawie są Snycerstwo i Projektowanie przestrzeni, którym towarzyszą aneksy zrealizowane w wybranych dziedzinach: malarstwo, rzeźba i rysunek. Prezentacja obejmuje więc szeroki wachlarz technik plastycznych, materiałów, tematów oraz motywów a także tradycyjnych i współczesnych środków wyrazowych.

Snycerstwo reprezentuje pięć prac: 

  • polichromowane płaskorzeźby "Kalafa" i "Gonzalo Guerrero na Jukatanie", 
  • drzeworytniczy tryptyk "Cykl powrotów", 
  • rzeźba "Cerber" 
  • płaskorzeźba "Thunderchild". 

Przy wyborze tematów prac dyplomowych uczniowie sięgnęli do własnej wyobraźni, inspiracji historią Ameryki Prekolumbijskiej, motywami architekury krośnieńskiej, mitologii greckiej i "Wojny światów" Herberta George'a Wellsa - klasycznego dzieła literatury fantastyczno - naukowej.

Dyplomanci specjalizacji Projektowanie przestrzeni wykonali projekty prac dyplomowych bazując na programach komputerowych do aranżacji wnętrz. Proces trwał od października i obejmował kolejno: wybór tematu pracy dyplomowej, projekty wstępne i właściwe, renderowanie zdjęć i realizacji projektów na planszy. Jedenastoosobowa grupa wykonała projekty o różnorodnej tematyce: „Projekt Spa”, „Projekt pracowni astronomicznej”, „Lustrzane wnętrze”, „Światło we wnętrzu”, „Salon kąpielowy”, ”Bar inspirowany mitologią nordycką”, "Studio jogi", „Wnętrze inspirowane Christianem Diorem”, „Salon wizażu”, „Salon”, którego efektem jest film, gdzie autor aranżuje przestrzeń „krok po kroku”. Na wystawie znajduje się także praca wykonana w formie makiety - jest to projekt scenografii do przedstawienia teatralnego „Czerwone buciki”. Materialnym elementem tej wystawy jest lampa w stylu industrialnym, wykonana z drutu w skali 1:1. Większość prac zawiera kody QR, które po zeskanowaniu wprowadzają nas do wnętrza, gdzie możemy odbyć wirtualny spacer.

Prace dyplomowe są uzupełnione częścią pisemną i projektową, w której zamieszczone są inspiracje, zagadnienia historyczne, plastyczne, techniczne, projekty, fotografie i dokumentacja techniczna, bibliografia jak również cyfrowe formy archiwizacji.



ul. Blich 2 Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Organizator: Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, CDS Krosno
Rozpoczęcie: 26.04.2024
Warsztaty inspirowane książką „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” Warsztaty inspirowane książką „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” Warsztaty inspirowane książką Joanny Papuzińskiej „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” poprowadzi autorka ilustracji do tej książki -  Jolanta Richter-Magnuszewska.Warsztaty odbędą się w dniu 9 maja br. o godz. 9.00 w Oddziale dla Dzieci KBP /ul. Wojska Polskiego 41/ i o godz. 11.00 w Filii nr 4 KBP /ul. Krakowska 124/.Jola Richter-Magnuszewska jest ilustratorką, autorką książek dla dzieci. W swoim dorobku ma ich kilkadziesiąt. Ostatnio najchętniej tworzy książki autorskie. Niektóre z nich były nominowane, wyróżniane i nagradzane, jak „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, i tłumaczone na wiele języków, jak „Rok na targu”. Mieszka z rodziną i gromadką zwierząt na skraju Beskidu Niskiego, w drewnianej chacie otoczonej jodłowym lasem. Tutaj na co dzień może obserwować świat przyrody i zależności, jakie w nim zachodzą. Ceni życie w zgodzie z naturą. (www.libra.pl)Tymi warsztatami Krośnieńska Biblioteka Publiczna rozpoczyna realizację projektu pn. „Dziedzictwo warte zachowania!” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.To projekt o charakterze  edukacyjnym, skierowanych głównie do dzieci i młodzieży, popularyzujący dziedzictwo kulturowe i tradycje regionu krośnieńskiego.Zrealizowanych zostanie kilkanaście warsztatów o charakterze folklorystyczno-plastycznym, w tym warsztaty międzypokoleniowe tworzenia kartek z motywami regionalnymi metodą scrapbookingu oraz warsztaty tworzenia biżuterii łemkowskiej; spotkania z twórcami poezji i prozy inspirowanych Beskidem Niskim, Bieszczadami i kulturą łemkowską, koncert muzyki łemkowskiej, wykład nt. łemkowszczyzny; cykl wakacyjnych zajęć dla dzieci przybliżających tradycje regionalne. Odbędą się także prezentacje inscenizacji legend i bajek z regionu krośnieńskiego oraz wykład nt. słowiańszczyzny w literaturze i kulturze. Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.05.2024