Wystawa twórczości Anny Muni i Tomasza Okoniewskiego w RCKP

  • wtorek, 09 maj 2017 22:34
fot. Natalia Paradysz - Krosno112.pl fot. Natalia Paradysz - Krosno112.pl

Wyjątkowo ciekawa wystawa w krośnieńskim RCKP. Synergia dwóch spojrzeń na te same miejsca - spojrzenie malarskie i fotograficzne.

W piątek (5 maja 2017) o godz. 18:00 w RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1) odbył się wernisaż wystawy malarstwa Anny Muni i fotografii Tomasza Okoniewskiego pt. "W cztery oczy".

Anna Munia ukończyła języki słowiańskie na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizuje się w biohemistyce. Od kilkudziesięciu lat jest mieszkanką Krosna i to tutaj ropoczęła pracę w szkole zawodowej, ucząc języków polskiego i rosyjskiego. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zajmowała się tygodnikiem "Podkarpacie" jako sekretarz redakcji, reportażystka i felietonistka. Od 1992 roku pracowała w Stiudio Krosno TVP Rzeszów, aż do przejścia na emeryturę.
Pasją Anny od dzieciństwa aż do teraz jest malowanie. Już jako kilkuletnia dziewczynka otrzymała swoją pierwszą nagrodę w wojewódzkim konkursie za akwarelowy bukiet piwonii. Wiadomo, trudno było oddać się w całości malowaniu, gdy należało zająć się dziećmi czy pójść do pracy, jednak teraz, gdy Anna przeszła na emeryturę, jej sposobem na spędzanie czasu jest właśnie tworzenie swoich nowych prac.

Anna Munia ma na swoim koncie ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw, w roku bieżącym w Klubie Profesora na AGH w Krakowie oraz internetowej Galerii „F” oraz wiele zbiorowych, także na Węgrzech i w Rumunii. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych jak i zagranicznych. Otrzymywała nagrody i wyróżnienia w konkursach, organizowanych przez dzisiejsze RCKP oraz przez WDK w Rzeszowie ( Ściana Wschodnia, Międzywojewódzka Wystawa Akwareli im. M.Strońskiego). Prowadziła zajęcia z dziećmi wprowadzając w głębię malowania pastelami, akwarelami, także na szkle.
Malarka ma wspaniałą wyobraźnię, dzięki której tematyka prac jet naprawdę różnorodna. Od naszego podkarpackiego pejzażu, przez cerkwie, drewniane budynki, spróchniałe wierzby, po strachy, straszki, nazywane często przez autorkę pannami polnymi, które wspomina z dzieciństwa spędzonego w Górach Świętokrzystkich.
Anna Munia jest również autorką ilustracji do bajek Marii Konopnickiej "Jak się dzieci w Bronowie z Rozalią bawiły " oraz "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko". Są one do nabycie w żarnowieckim muzeum. Obrazy malarki można także podziwiać w kalendarzu wydanym na rok 2017, gdzie znajduje się 12 prac Anny w technice olejnej i akwarelowej pt. "Krosno zobrazowane" .
Malarka ma na Facebooku profil, gdzie można obejrzeć albumy z jej obrazami.

Tomasz Okoniewski to posiadacz tytułów artystycznych AFIAP - Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz AFRP - Artysta Fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest członkiem Fotoklubu RCKP Krosno, członkiem honorowym Fotoferia Club (członek ILFIAP) oraz jednym z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno. Wykształcony jako historyk, dziennikarz, natomiast z zamiłowania pasjonat i promotor fotografii. Już od wielu lat interesuje się sztuką obrazu, jednak swoją pasję zaczął traktować poważniej od 2007 roku. Jego ulubioną tematyką jest krajobraz najbliższej okolicy oraz reportaż życia codziennego. Jego zdaniem fotografowanie pejzażu uczy patrzeć na świat w odmienny sposób, dostrzegać rzeczy wcześniej niedostrzegane. Jednak najważniejszym tematem pozostanie u niego człowiek i jego emocje w ujęciu reporterskim i dokumentalnym.

Prace fotografa zdobywały wyróżnienia i nagrody w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Na swoim koncie ma medale "Za fotograficzną twrczość" - Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz nagrody największych federacji międzynarodowych – patronów salonów fotograficznych jak: FIAP, PSA, IAAP, GPU/UPI, ISF, MoL, IUP, ICS oraz wielu związków krajowych. Tomasz jest również laureatem prestiżowych konkursów IPA, ND Awards, IPOTY, TIFA czy Monochrome Photography Awards. Jego prace nagradzane były w 35 krajach świata. Publikowane są w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz w wielu wydawnictwach albumowych i okazjonalnych. Fotograf został uhonorowany nagrodą Starosty Krośnieńskiego - „Działacz Kultury” - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Tomaszowi Okoniewskiemu „Honorową Odznakę - Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Autor zaprasza na facebookowy profil promujący osobliwości najbliższej okolicy, jak również całego Podkarpacia: Korczyna i okolice - dawniej i dziś

Wystawa czynna będzie do 10 czerwca 2017.

red. | fot. Natalia Paradysz - Krosno112.pl

Partnerzy portalu: