Wielka akcja charytatywna ratowników. W maju pojadą dla Oliwki!

fot. archiwum rodzinne fot. archiwum rodzinne

20 maja 2017 – zapamiętajcie tę datę! Odbędzie się wtedy III edycja wielkiej akcji charytatywnej ratowników. Tym razem na rzecz Oliwki, sześciomiesięcznej dziewczynki zmagającej się z mukowiscydozą.

Mukowiscydoza najmocniej atakuje układ oddechowy i pokarmowy. W oskrzelach i płucach gromadzi się gęsty, lepki śluz utrudniający oddychanie. Dodatkowo jest on doskonałym podłożem do rozwoju schorzeń układu oddechowego i stopniowego zmniejszania ich wydolności. Choroba zaburza wydzielanie enzymów trzustkowych, a następstwem tego jest nieprzyswajanie składników odżywczych z jedzenia. Chorzy muszą przyjmować enzymy trzustkowe, a dietę wzbogacać odżywkami, aby utrzymać się przy życiu. W razie wystąpienia zaostrzonych objawów oddechowych często jedynym sposobem na przedłużenie życia chorego jest przeszczep płuc. Średnia życia z mukowiscydozą nie przekracza 40 lat.

Z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobieszynie, Burmistrza Gminy Jedlicze oraz portalu Krosno112.pl powstał pomysł, by wesprzeć Oliwkę i jej rodziców w trudach codzienności.

- Nasze życie jest skupione na inhalacji i drenażu trzy razy dziennie. Oliwka różnie reaguje na rehabilitacje. Bywa, że kraje mi się serce robiąc to, ale wiem, że bez tego mogłaby chorować częściej na zapalenie płuc. Musimy wszystkie zabawki, butelki, smoczki, inhalatory sterylizować po każdym użyciu, żeby Oliwka nie miała styczności z bakteriami, bo to zagraża jej życiu – mówi Bożena Koza, mama Oliwki. Choroba ta jest niewidoczna gołym okiem, ale od środka Oliwka ma uszkodzoną trzustkę i przez to musi spożywać do każdego posiłku enzymy wspomagające trawienie - bez tego nie przybierałaby na wadze, a to jest obecnie najważniejsze. - Co jakiś czas musimy jeździć do Rabki Zdrój na kilkudniową wizytę i szereg specjalistycznych badań. Do tego jesteśmy pod stałą opieką pulmonologa w Rzeszowie. Naszym celem jest zakup kamizelki oscylacyjnej, która pomoże Oliwi w dalszej rehabilitacji. Mamy nadzieję, że dzięki wielkim sercom ludzi uda nam się ją zdobyć – dodają rodzice.

Oliwia Koza jest podopieczną Stowarzyszenia Troska o Twoją Przyszłość. Podczas akcji „Nocna Jazda Ratowników dla Oliwki” wolontariusze oraz przyjaciele i członkowie rodziny Oliwii, będą zbierać datki na rzecz dziewczynki.

Ratownicy dla Oliwki spotkają się 20 maja o godzinie 17:00 na parkingu rafinerii ORLEN Południe w Jedliczu. Na łamach Krosno112.pl będziemy informować o szczegółach akcji, ale już dziś zapewniamy, że nie zawiedziemy Was pod względem atrakcji. Tradycyjnie na koniec spotkania sznur samochodów ratowniczych przejedzie ulicami gmin Jedlicze i Chorkówka oraz miasta Krosna. Liczymy na Was, już dziś zapraszamy do zgłaszania swoich jednostek do udziału w wydarzeniu.

Dwie poprzednie edycje zjednoczyły setki osób i setki jednostek ratowniczych. Pierwsza akcja zorganizowana była dla Hani Gancarz, która ciągle jest leczona, lecz ma się coraz lepiej - jest piękną młodą damą, która zaszczepiła się miłością do wozów strażackich a jej ulubionym zajęciem jest oglądanie filmików z Nocnej Jazdy Ratowników dla Hani.

Druga akcja odbyła się na rzecz Łukasza Dubisa, niestety nie udało się go uratować, zmarł 20 grudnia 2016r. Przed śmiercią Łukasza tylko mała część kwoty została wykorzystana na jego rehabilitację i leczenie. Pozostało 22 036,18 zł (ze zbiórki publicznej oraz wpłat na konto). Stowarzyszenie Troska o Twoją Przyszłość z Potoka wraz z osobami zaangażowanymi w akcję, po uzyskaniu zgody z ministerstwa, postanowiło przekazać pozostałe pieniądze częściowo na leczenie Oliwii Kozy i częściowo na zakup nowego wózka dla Maćka Huczwy z Odrzykonia. Szczegóły niebawem!

W celu potwierdzenia uczestnictwa prosimy o kontakt:
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
telefon: 601 872 050


Sponsorów i osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt:
Rafał Janocha - Prezes OSP Dobieszyn – tel.  501 038 446
Marcin Mikosz – Krosno112.pl – tel. 601 872 050

R A Z E M  M O Ż E M Y  W I Ę C E J !

Dołącz do akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/events/780320188793391/

Już dziś możesz pomóc Oliwii przekazując dowolną wpłatę na specjalnie utworzone konto:

Stowarzyszenie "Troska o Twoją Przyszłość" z Potoka
PBS o. Krosno: 49 8642 1083 2002 8324 0115 0005 z dopiskiem "Dla Oliwki Koza"

red. | fot. Adam Hejnar, archiwum

 

Partnerzy portalu: