Młody mężczyzna utonął w Jeziorze Sieniawskim

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek (20.07) popołudniu na Jeziorze Sieniawskim. Utonął młody mężczyzna (+22 l.), który wypłynął na środek zbiornika na materacu. Podmuch wiatru przewrócił jego materac, mężczyzna zdążył zawołać o pomoc, jednak bardzo szybko znalazł się pod wodą. Na ratunek pospieszyli mu plażowicze oraz strażacy i ratownicy.

Informacja o tonącym mężczyźnie wypłynęła do służb ratunkowych około godziny 17:15. Na miejsce w pierwszej fazie działań skierowano strażaków z łódkami, z JRG Krosno, OSP Sieniawa, OSP KSRG Posada Dolna, OSP KSRG Rymanów oraz płetwonurków z JRG Sanok oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego "Ratownika 10" i patrol policji KP Rymanów.

Z relacji świadków wynikało, że młody mężczyzna wypłynął prawie na środek akwenu i tam podmuch wiatru przewrócił jego materac, który został zabrany przez wodę. Chłopak próbował jeszcze złapać materac, jednak po pewnym czasie zorientował się, że musi wrócić na brzeg.

Świadkowie twierdzą, że zaczął wołać o pomoc i za kilka chwil nie było już go widać, zniknął im z oczu. Natychmiast powiadomiono służby ratunkowe. W tej samej chwili z brzegu wypłynęli na materacu dwaj mężczyźni, którzy próbowali odnaleźć chłopaka. Niestety bezskutecznie. 

Pierwsza faza poszukiwań prowadzona przez ratowników polegała na zwodowaniu trzech łódek płaskodennych, które przywieźli na miejsce strażacy z Posady Dolnej, Rymanowa i Krosna. Przed nimi na miejscu pojawili się strażacy z Sieniawy, którzy nie mogli podjąć działań poszukiwawczych ponieważ nie mają na stanie łódki. Świadkowie wskazali strażakom miejsce w którym mógł utopić się mężczyzna.

Po chwili na miejsce dotarli dwaj nurkowie z JRG Sanok wraz z dowódcą zmiany III asp. sztab. Franciszkiem Laskiem. Na miejsce zdarzenia przyjechał również Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Mariusz Bieńczak oraz zastępca dowódcy JRG Krosno mł. bryg. Krzysztof Marszałek.

Na miejsce wezwano również Specjalistyczną Grupę Wodno-Nurkową "Rzeszów", która stacjonuje w tymczasowej bazie w Polańczyku w skład której wchodzili strażacy z JRG Sanok, JRG Przemyśl i JRG 2 Rzeszów. Strażacy przywieźli ze sobą specjalny sonar.

Druga faza poszukiwań plegała na umieszczeniu sonaru na dnie zbiornika wodnego i odszukaniu zwłok mężczyzny.

Po około dwóch godzinach poszukiwań natrafiono na ciało na głębokości około 16,5 m. Dwóch nurków zeszło pod wodę, aby wydobyć zwłoki na ląd.

Na miejsce wezwano lekarza, który stwierdził zgon. Pod nadzorem prokuratora policjanci z KPP Sanok wyjaśniają dokładne przyczyny tego tragicznego zdarzenia. 

Wiadomo, że młody chłopak pochodził z Jasionowa w powiecie brzozowskim.

W działaniach uczestniczyły służby z:
- JRG Krosno (GCBARt Scania, SLOp Nissan + łódka, SOp Nissan)
- JRG Sanok, JRG Przemyśl, JRG 2 Rzeszów (SLbus Peugeot, SLRw Mercedes)
- OSP KSRG Posada Dolna (GBARt MAN, SLOp Land Rover + łódka)
- OSP KSRG Rymanów (GLBARt Renault + łódka)
- OSP Sieniawa (GBA Star)
- WOPR Bieszczady
- Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (Ratownik 10 - Sanok)
- KP Rymanów
- KPP Sanok
- PP Besko
- Prokuratura Rejonowa w Sanoku

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

*Jezioro Sieniawskie (Zbiornik Sieniawski, Zbiornik Wodny Besko) - zalew utworzony w 172,8 kilometrze rzeki Wisłok w 1978 roku w pobliżu miejscowości Sieniawa w gminie Rymanów na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej.

Zbiornik wodny ma powierzchnię prawie 1,3 km², pojemność ok. 14,2 mln m³ (w tym ok. 4,4 mln m³ rezerwy powodziowej) i maksymalną głębokość ok 29 m. Według pierwotnych planów miał się znajdować dwa kilometry niżej, w pobliżu wsi Besko. Okręg PZW Krosno regularnie wpuszcza do niego narybek karpia i szczupaka i są to na tym akwenie najczęściej łowione ryby. Oprócz nich w zbiorniku występuje również płoć, kleń, sandacz, okoń, sieja i sum. Ponad połowa długości brzegu to wysokie urwiste ściany, co utrudnia wędkowanie z brzegu.

Zbiornik pełni funkcję przeciwpowodziową, retencyjną, zaopatrzeniową i rekreacyjną.

Wodę spiętrza betonowa zapora, która ma 174 metry długości, 38 metrów wysokości (wysokość piętrzenia to ok. 30 metrów) i 8,5 metra szerokości w koronie. Po koronie zapory przebiega droga wojewódzka nr 889 z Rymanowa do Szczawnego. W korpusie zapory znajdują się pompownia i ujęcia wody do celów komunalnych dla Rymanowa i Iwonicza-Zdroju, a także dla pobliskiego gospodarstwa hodowli pstrągów. Brak przepławki dla ryb. Przy zaporze funkcjonuje mała elektrownia wodna. Zarząd nad zaporą pełni Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Dla ochrony wsi Sieniawa wybudowano 600 m obwałowań bocznych zbiornika. 

Informacja o zbiorniku wodnym: wikipedia.org, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie)
red. | fot. Krosno112.pl

 

Galeria

 

Partnerzy portalu: