.

Uwaga na niedźwiedzia w okolicach Iwonicza-Zdroju!

zdjęcie ilustracyjne - fot. Pixabay zdjęcie ilustracyjne - fot. Pixabay

W sobotę, 30 czerwca został zauważony na terenie gminy Iwonicz-Zdrój niedźwiedź, który wędrował między górą Ispak a Lasem Grabińskim.

Na niedźwiedzia "natknęli się" młodzi piłkarze z Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno, którzy wybrali się na pieszą wędrówkę podczas obozu piłkarskiego.

- Idziemy w stronę Lasu Grabińskiego, a następnie odbijamy na wspomniany Iwonicz Zdrój podziwiając piękne okoliczności przyrody. Wszystko szło zgodnie z planem do momentu kiedy na naszej drodze, w odległości około 200 m stanął niedźwiedź! Widać kolega miś wpadł na ten sam pomysł wyruszając na spacer. Przyjmujemy do wiadomości, że dziś to jego teren i zawracamy z przyjętego azymutu. Do tego potężna ulewa i przygoda jak się patrzy! W opinii dzieciaków… przygoda życia! - czytamy na stronie Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno (kliknij).

Oto kilka zasad zachowania wobec niedźwiedzi:
1. Jeśli zobaczysz niedźwiedzia przy szlaku/drodze, nie wpadaj w panikę. Nie zbliżaj się do niego, lecz również nie rzucaj do ucieczki. Spokojnie odejdź w przeciwnym kierunku.

2. Wzmożoną czujność zachowaj w przypadku spotkania młodych niedźwiadków. Zazwyczaj w pobliżu przebywa ich matka, która poczuwszy zagrożenie dla dzieci może być niebezpieczna.

3. Nie patrz niedźwiedziowi w oczy.

4. W większości przypadków niedźwiedź nie będzie tobą zainteresowany. Jeśli jednak będzie się do ciebie zbliżać, zachowaj spokój. W razie konieczności połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękami głowę i twarz.

5. W żadnym wypadku nie dokarmiaj niedźwiedzi! Nie pozostawiaj na szlaku żadnych resztek jedzenia czy opakowań po nim. 

6. Zadbaj o to, by zabierane na szlak pokarmy były szczelnie zapakowane.

7. Unikaj przebywania w górach po zmroku samemu. Będąc w grupie, rozmawiajcie głośno, aby niedźwiedź nie został zaskoczony Waszą obecnością.

red., fot. Łukasz Piękoś - Akademia Piłkarska Beniaminek Profbud Krosno

 

Partnerzy portalu:

cosmopolitan-logo lostark-logo jubiler-jaracz-logo hotel-nafta-krosno-logo kroscar CLUB NAFTA bez tla logoAnonseKrosnojooble baner