Domy Krosno - Lotników

Liczone są straty po środowych podtopieniach. 400 strażaków brało udział w akcjach ratowniczych

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Nawet kilka milionów złotych mogą wynieść straty spowodowane podtopieniami, do których doszło w środę 15 sierpnia. Zniszczone zostały drogi gminne, zalane domy, komis samochodowy, huta szkła oraz szkoły w Iwoniczu. Trwa szacowanie szkód.

Choć oficjalnie strażacy interweniowali około 40 razy, zdarzeń było o wiele więcej. Strażacy najczęściej interweniowali na gminie Iwonicz-Zdrój i Miejsce Piastowe. Pojedyncze zgłoszenia były również na terenie gminy Dukla, Krościenko Wyżne, Jedlicze i Rymanów. Czasem woda schodziła z budynków grawitacyjnie i jeszcze przed przyjazdem służb woda znikała z pomieszczeń.

Najpoważniejsze akcje były prowadzone w Iwoniczu, przy DK28, gdzie zalany został komis samochodowy, w Zespole Szkół w Iwoniczu, Ośrodku Szkolno-Wychowawczym OHP oraz na terenie Rogów i Lubatówki, gdzie woda zniszczyła gminne drogi. W Iwoniczu woda zalała około 20 ton zebranego dzień wcześniej zboża.

Do akcji przy komisie samochodowym skierowano kilka zastępów strażaków PSP i OSP, a także patrol policji.

- W sumie w działaniach usuwania skutków podtopień brało udział 400 strażaków i 67 pojazdów pożarniczych. Odnotowaliśmy 39 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godz. 10.16 z ul. Długiej w Iwoniczu, gdzie woda napływająca z wyższego poziomu nie mieściła w rowie i zagrażała budynkom mieszkalnym oraz gospodarczym. Ostatnie działania odnotowano w m. Żarnowiec, gdzie strażacy OSP usuwali odnogę drzewa zwaloną do koryta rzeki, częściowo tamującą przepływ wody. - relacjonuje bryg. Mariusz Kozak z KM PSP Krosno.

Obecnie woda opadła i zagrożenie podtopieniami minęło.

red. fot. Radosław Sowiński oraz jednostki OSP i Czytelnicy

Galeria

 

Partnerzy portalu: