.

"Przeprowadzacz" w Głowience. Bezpieczniejsza droga do szkoły

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Od 3 grudnia przy przejściu dla pieszych na ulicy Szkolnej w Głowience czuwa "przeprowadzacz". "Ma być bezpieczniej" - zapewnia Dorota Chilik, nowa wójt gminy Miejsce Piastowe. Była to jedna z jej pierwszych decyzji po objęciu urzędu. 

- ...Byłem świadkiem jak na pasach koło szkoły zostałby potrącony uczeń, mały chłopczyk.Ta sytuacja ma tam miejsce codziennie! - alarmował naszą redakcję w listopadzie pan Sławomir z Głowienki. Przejście dla pieszych zlokalizowane jest prawie na samym zakręcie. Niestety kierowcy dość często jeżdżą tamtędy za szybko, a jeżeli ktoś się pojawi na przejściu zmuszeni są gwałtownie hamować.

Informacja dotarła do nowej wójt Gminy Miejsce Piastowe Doroty Chilik, która objęła urząd dwa tygodnie temu. Jedną z jej pierwszych decyzji było oddelegowanie trzech pracowników Szkoły Podstawowej w Głowience na kurs kierowania ruchem w krośnieńskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Rotacyjnie trzech pracowników szkoły w ramach części swoich obowiązków pełni już dyżur poranny i popołudniowy przy przejściu dla pieszych. Dzieci i ich rodzice mogą liczyć na bezpieczne przekraczanie drogi o bardzo dużym natężeniu ruchu w godzinach porannych i popołudniowych (droga jest alternatywą do zakorkowanej DK28 w Miejscu Piastowym).

Pierwszy raz dzieci zostały przeprowadzone przez przejście 3 grudnia, w poniedziałek. - Nasze szkolne dzieci, które przechodzą przez przejście nie muszą się obawiać pędzących samochodów - mówi dyrektor szkoły Krzysztof Roman - Kierowcy, którzy zobaczą przy przejściu "przeprowadzacza" automatycznie redukują prędkość.

- Jestem bardzo zadowolona z podjętej decyzji, ponieważ bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze - mówi Dorota Chilik, Wójt Gminy Miejsce Piastowe - Udało się w bardzo szybkim czasie wysłać na kurs do WORDu trzech pracowników szkoły w Głowience oraz zakupić im odpowiednie ubranie. Koszty jakie ponosi gmina są znikome, a droga dzieci do szkoły jest bezpieczniejsza. 

We wtorek 4 grudnia pani wójt wraz ze swoją zastępczynią Magdaleną Hec-Mrozek przyjechały sprawdzić jak funkcjonuje w rzeczywistości wprowadzone rozwiązanie. Panie wójt rozdawały przy tym dzieciakom idącym do szkoły słodycze. Przy okazji odwiedziły teren szkoły, gdzie planuje się budowę żłobka. 

red. fot. Krosno112.pl

 

Partnerzy portalu: