.

BRZOZÓW: Strażacy uratowali 45-latkę dzięki AED

fot. KP PSP Brzozów fot. KP PSP Brzozów

W nocy z piątku na sobotę (11/12.01) strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Brzozowie zostali powiadomieni, że w pobliżu ich remizy znajduje się nieprzytomna kobieta.

W nocy z piątku na sobotę (11/12.01) około godziny 1. do bazy brzozowskich strażaków przybiegł mężczyzna i domofonem zgłosił, że około 50 metrów od remizy leży nieprzytomna kobieta, nie dająca oznak życia. 

- Na miejsce natychmiast pobiegli strażacy pełniący służbę tej nocy w JRG. Wzięli ze sobą potrzebny sprzęt w tym defibrylator AED - poinformował st. kpt. Bogdan Biedka, dowódca JRG w Brzozowie - Powiadomiono natychmiast zespół ratownictwa medycznego. Do czasu przyjazdu medyków, strażacy prowadzili czynności RKO i użyli również defibrylator. Po kilku minutach na miejsce przybyli medycy, którzy przejęli pacjentkę. Z przywróconymi czynnościami życiowymi, kobieta została zabrana do szpitala. 

Do uratowania kobiety, defibrylator w sumie był wykorzystany czterokrotnie. 45-letnia kobieta dzięki bardzo szybkim działaniom strażaków i medyków wraca do sił w sanockim szpitalu. 

Na terenie powiatu brzozowskiego defibrylatory znajdują się na wyposażeniu nie tylko pojazdu strażaków zawodowych, ale również są w niektórych jednostkach OSP. Między innymi na gminie Haczów posiadają urządzenia AED aż cztery jednostki: OSP Haczów (kliknij tutaj), OSP Jabłonica Polska, OSP Jasionów i OSP Trześniów. 

W przyszłości urządzenie ratujące życie AED ma również pojawić się na zewnątrz budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie. 

 

red.

 

 

Partnerzy portalu: