LIPOWICA: Przewóz mrożonego mięsa pod szczególną kontrolą

Kolejny ujawniony przypadek niedozwolonej modyfikacji instalacji tachografu. Tym razem kierowca nielegalne wykorzystywał pilota, za pomocą którego ingerował w pracę tachografu. Kierowcę ukarano mandatem karnym, a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne.

We wtorek, 12 marca 2019r., inspektorzy z krośnieńskiego oddziału WITD w Rzeszowie prowadząc rutynowe kontrole, zatrzymali w miejscowości Lipowica przy DK nr 19 transport mrożonego mięsa. Żółty Daf z naczepą chłodnią należał do polskiego przewoźnika zaś ładunek docelowo miał trafić do Rumunii.

Podczas analizy danych cyfrowych zawartych zarówno na karcie kierowcy jak też tych zarejestrowanych w pamięci tachografu inspektorzy nabrali jak się ostatecznie okazało słusznych podejrzeń, iż kierowca ingerował w pracę tachografu. Oczywiście skutkowało to zafałszowywaniem rzeczywistych okresów aktywności kierowcy i wykazywaniem odbierania odpoczynku oraz postoju pojazdu w czasie, kiedy faktycznie szofer pokonywał kolejne kilometry trasy. W trakcie kontroli ostatecznie ustalono, że kierowca miał w pojeździe zainstalowany „wyłącznik”, umieszczony wewnątrz zaplombowanego tachografu a sterowany pilotem. Także czujnik ruchu jak się okazało był „przerobiony”. Inspektorzy zdecydowali, iż w celu demontażu niedozwolonego urządzenia pojazd zostanie skierowano do serwisu tachografów. Na miejscu zaś uprawniony diagnosta zdemontował niedozwolone urządzenie, które zostało zatrzymane w celach dowodowych.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 000 zł zaś w stosunku do jego pracodawcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 10 000 zł. Oczywiście dodatkowo przewoźnik musiał ponieść koszty instalacji i legalizacji nowego tachografu.

red. WITD Rzeszów

 

Partnerzy portalu: