Niedźwiedź widziany na terenie gmin Dukla i Chorkówka!

fot. pixabay fot. pixabay

W związku z pojawieniem się niedźwiedzia na terenie Gminy Dukla - okolice Jasionki, Zawadki Rymanowskiej oraz na terenie Gminy Chorkówka w okolicy Zręcina i Żeglec, przypominamy o zasadach zachowania przy spotkaniu z tym zwierzęciem.

- Pomiędzy miejscowościami Żeglce a Zręcin widziałem niedźwiadka. Nie był to dorosły osobnik. Przeszedł mi przez drogę. Nie chce wprowadzać paniki, ale chyba trzeba poinformować mieszkańców przynajmniej szybkim postem - poinformował nas nasz czytelnik Michał - Niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia, bo byłem zszokowany samym widokiem. Przejechałem tą drogą jeszcze kilka razy ale już nic nie zobaczyłem. najlepszym potwierdzeniem wiarygodności byłoby zdjęcie. Jednak wtedy nie myślałem o tym aby zrobić zdjęcie, tym bardziej, że jechał za mną inny samochód - dodaje Michał.

Informację o pojawieniu się niedźwiedzia podała też dukielska Informacja Turystyczna. Ssak widziany był w okolicy Jasionki i Zawadki Rymanowskiej. Możliwe, że to ten sam niedźwiedź, który widziany był przez naszego czytelnika na terenie Gminy Chorkówka. 

W zeszłym roku niedźwiedzia spotkali uczestnicy obozu Akademii Piłkarskiej Beniaminek w okolicy Iwonicza-Zdroju - Przymiarek. Pisaliśmy o tym w artykule: Uwaga na niedźwiedzia w okolicach Iwonicza-Zdroju. Natomiast na terenie Gminy Chorkówka ssak widziany był ostatni raz w 2015 roku: Pilne! Niedźwiedź w Poraju!

Co pewien czas dochodzi do dramatycznych spotkań z niebezpiecznym ssakiem. Poprzedniej zimy, w Szczawnem doszło do groźnego ataku niedźwiedzia na 27-latka. Z wieloma obrażeniami ciała trafił do krośnieńskiego szpitala. 

W lasach podległych pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych żyje około 200 niedźwiedzi. - Do dramatycznych zdarzeń z niedźwiedziami dochodzi zazwyczaj wiosną, gdy zbieracze poroży ruszają w las i naruszają ostoje dzikiej zwierzyny. Liczebność niedźwiedzi w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się na około 200 osobników - mówił Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, po ataku na mężczyznę w Szczawnem, w 2018 roku.

Spotkanie z niedźwiedziem na szlaku - jak się zachować?
Trzeba przede wszystkim pamiętać, że na szlakach to my jesteśmy na terenie niedźwiedzia, a nie on na naszym.

1. Podczas bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem najważniejsze jest zachowanie spokoju. Nie ulegaj panice i nie zbliżaj się do zwierzęcia.
2. Jeśli niedźwiedź nie wie o twojej obecności, powoli się wycofaj.
3. Nie krzycz, ponieważ wtedy możesz go wystraszyć i skłonić do ataku.
4. Jeśli napotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Wtedy zawróć na drogę, którą przyszedłeś.
5. Jeśli niedźwiedź już cię zauważył, zachowaj spokój i pozostań na swoim miejscu. Nie biegnij - to może sprowokować pogoń.
6. Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się do niego spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans, wycofując się powoli i postaraj się zejść mu z drogi.
7. Podczas bliskiego spotkania nigdy nie patrz zwierzęciu w oczy (dla zwierząt jest to sygnał agresji).

 

Partnerzy portalu: