Domy Krosno - Lotników

Genealogia Krośnian – ciekawostki z przeszłości Krosna na Facebooku

„Genealogia Krośnian” to strona na Facebooku, która odkrywa tajemnice historii naszego miasta. Autorzy fanpage’a udostępniają na nim ciekawostki, zdjęcia i dokumenty dotyczące Krosna z minionych lat.

Na facebookowej stronie „Genealogia Krośnian” publikowane są historyczne informacje, dzięki którym internauci mogą uzmysłowić sobie, jak w przeszłości wyglądało życie w Krośnie. Autorami fanpage’a są Alicja i Andrzej Ryglowie – małżeństwo z ogromną pasją do rozwiązywania zagadek przeszłości.

- O naszym zamiłowaniu do historii trudno jest coś konkretnego powiedzieć poza tym, że średnią za nią w szkole przepadaliśmy. Jednak z uwagi na to, że historią można było różnie manipulować, dostosowując ją do potrzeby chwili, po latach zajęliśmy się nią nie na żarty – mówią autorzy strony, Alicja i Andrzej Ryglowie.

Alicja i Andrzej Ryglowie reprezentują bardzo odmienne dziedziny. Ona jest chemikiem, natomiast on – plastykiem. Jak się okazało, współpraca umysłu ścisłego i artystycznego ducha stała się idealnym połączeniem do historycznych poszukiwań. Pomysł na stworzenie tego rodzaju fanpage’a pojawił się podczas przygotowywania drzewa genealogicznego.

- Ponad dziewięć lat temu dojrzeliśmy do tego, aby stworzyć nasze rodzinne drzewo genealogiczne. Zgromadziliśmy sporo materiałów dotyczących Krosna, Krośnian i nie tylko, ponieważ nasi przodkowie pochodzili z różnych stron Polski, ale i świata – opowiadają RyglowieWiedzieliśmy, jak trudne jest dotarcie do takich informacji. W związku z tym postanowiliśmy nieodpłatnie dzielić się tą wiedzą z tymi, którzy poszukują swoich korzeni.

Strona „Genealogia Krośnian” powstała dwa lata temu i ma obecnie blisko trzy tysiące obserwujących, a codziennie przybywają nowe polubienia. Jak przyznają autorzy, przy zakładaniu fanpage’a liczyli na około 300 obserwatorów.

- Dociekamy wszystkich „prawdziwości” historycznych związanych z Krosnem i jego mieszkańcami, sprawdzamy źródła historyków i ich interpretacje. Pochłonęło nas to bez reszty – tłumaczą Alicja i Andrzej Ryglowie.

Autorzy „Genealogii Krośnian” swoich informacji poszukują we wszelki możliwy sposób. Przeszukują archiwa polskie i światowe, analizują podpisy pod zdjęciami czy artykuły prasowe z minionych epok.

- We wszystkim można znaleźć jakiś trop, który później prowadzi do sedna. To jest w tym wszystkim pasjonujące i niesamowicie wciąga. Największą trudnością, z jaką przyszło się nam mierzyć to przede wszystkim archiwa kościelne – opowiadają autorzy.

Na stronie „Genealogia Krośnian” znaleźć można wiele niezwykle interesujących historii. Pośród najciekawszych, które udało się znaleźć, autorzy wymieniają m.in. opowieść o zmartwychwstałym nieboszczyku, o udanym weselu aresztanta na posterunku Policji Państwowej czy o sforze wilków, która w XVII wieku dziesiątkowała miasto. Przeglądając posty publikowane na stronie i porównując je do współczesności można dostrzec różnicę w sposobie przedstawiania informacji. Wcześniej podawano do publicznej wiadomości imię, nazwisko, a nawet adres sprawcy. Obecnie wszystkie dobra osobiste są ściśle chronione – nie podaje się informacji dotyczących tożsamości, a twarze są zamazywane.

Poza prowadzeniem fanpage’a Alicja i Andrzej Ryglowie zajmują się tworzeniem drzew genealogicznych dla zainteresowanych osób. Do tej pory małżeństwo stworzyło ich aż 57.

Jak plany mają Ryglowie na rozwój swojego projektu? – Przygotowujemy się do wydania „Wielkiej Genealogii Krośnian”, w której poza dokumentami w „dziewiczej postaci” pozyskanych ze światowych archiwów, metryk, spisów, starych fotografii, itp., zamieściliśmy również popartą dokumentami prawdziwą historię miasta i jego mieszkańców – odpowiadają Alicja i Andrzej Ryglowie - Naszym marzeniem jest móc oprowadzać wycieczki po Krośnie, przedstawiać budynki i ich historię a także mieć mozliwość przedstawienia Starego cmentarza pod kontem zmarłych i pochowanych tam mieszkańców, ich historię, sposób w jaki żyli, kim byli i jak odeszli z tego świata.

Zobaczcie kilka wycinków z gazet wyszukanych i opublikowanych przez małżeństwo Ryglów:

red. Sławomir Farbaniec, fot. Facebook Genealogia Krośnian

 

Partnerzy portalu: