Karpackie Klimaty startują 23 sierpnia! - program wydarzenia

Muzyka i taniec ze wszystkich stron Karpat, zapach świeżo pieczonego chleba i smak wina, trzy intensywne dni i odpoczynek w jednym. Próżno szukać drugiego takiego miejsca i wydarzenia. Już 23 sierpnia rozpoczyna się kolejna edycja Karpackich Klimatów!

- Wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie, oferujemy więc całych wachlarz niezapomnianych wrażeń i przygód. Karpackie Klimaty to nie jedna, a kilka scen zlokalizowanych w sercu miasta - na każdej z nich muzyka, taniec i snute niespiesznie opowieści. To tutaj dowiesz się, jak różnorodna jest sztuka Pogranicza - w trzy dni zdążysz nasycić wszystkie zmysły: oczarujemy Cię dźwiękiem i tańcem, dla zapachu i smaku świeżo pieczonego chleba będziesz chciał zostać na dłużej, a widok krośnieńskiego szkła nie pozwoli Ci zapomnieć o Krośnie - Mieście Szkła. Swoje Karpackie Klimaty znajdą tu dorośli - rano odpoczywając od tłumów i zgiełku, a w ciągu dnia i wieczorami, spacerując po Krośnie z lampką wina w ręku. Na najmłodszych czekać będą Małe Klimaty - warsztaty, spektakle i opowieści o tym, jak barwne jest nasze Pogranicze. - relacjonują organizatorzy.

To właśnie w Krośnie, kiedy czas płynie wolniej, trzy festiwalowe dni mijają zdecydowanie za szybko - nie trać więc ani sekundy! Karpackie Klimaty czekają!

PROGRAM - ESTRADA
KLIMATYCZNA SCENA
23 sierpnia 2019 (piątek)
17.00 - Kapela spod Rubani (Krosno/Polska)
18.00 - ZPiT „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska), ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
19.00 - Uroczysta inauguracja Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” i Portius Festiwalu
19.45 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště /Czechy)
20.45 - ZPiT „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska), ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
21.30 - Agyagbanda (Miskolc/Węgry)

24 sierpnia 2019 (sobota)
16.00 - Zakarpacki Teatr Lalek „Bavka” (Użhorod/Ukraina) - „Nieudacznik z Wertepu”
17.00 - ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
18.00 - Orkiestra Cygańska „Bihari” (Debrecen /Węgry)
18.00 - Zespół Taneczny „Tuzrozsàk” (Debrecen/Węgry)
19.00 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště /Czechy)
20.00 - Muzycy i soliści - Zakarpacki Narodowy Chór (Użhorod/Ukraina)
21.00 - Konkurs: Najlepsza Nalewka Galicyjska i Chrzanówka Krośnieńska
21.15 - Huculi (Werchowyna/Ukraina)

25 sierpnia 2019 (niedziela)
10.00 - Bieg o Skarb Portiusa
16.00 - Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” (Chorkówka/Polska)
17.00 - Konkurs: Ulubiony chleb krośnian
17.30 - „Oprášené Krpce” (Žilina/Słowacja)
18.30 - Agyagbanda (Miskolc/Węgry)
19.30 - Diri Levsky (Kraków/Polska)

Kapela spod Rubani (Krosno/Polska)
Zespół założony w 2012 przy Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie przez Wojciecha Pelczara, nauczyciela zamiłowanego w muzyce ludowej. Repertuar stanową opracowania pieśni łemkowskich oraz piosenki nawiązujące do regionu podkarpackiego. W 2012 kapela wzięła udział w plebiscycie Polskiego Radia „Przebojem na Antenę”, zajmując na etapie regionalnym I miejsce piosenką „Od połonin” i reprezentowała Radio Rzeszów w koncercie finałowym w Hajnówce. Z upływem lat zmienił się skład zespołu - na scenie pojawia się młode pokolenie wykonawców przygotowywane przez twórcę zespołu, natomiast kierunek muzyczny jest jeden - granie od tzw. „korzenia” utworów z Beskidu Niskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska)
Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” jest opracowaną artystycznie grupą folklorystyczną reprezentującą Uniwersytet Rzeszowski, największą publiczną szkołę wyższą na Podkarpaciu. Działa w strukturach Międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego. Od trzydziestu pięciu lat skupia młodzież akademicką i absolwentów różnych kierunków studiów, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem rozwijają swoje zdolności taneczne, wokalne i instrumentalno-muzyczne. Wielu z nich w czasie uczestnictwa w Zespole zdobywa dodatkowe wykształcenie z dziedziny szeroko pojętej kultury tanecznej. Nabycie kwalifikacji zawodowych umożliwia Studium Kulturalno-Oświatowe, oferując dwuletnie choreograficzne studia podyplomowe z zakresu tańca polskiego i tańca współczesnego.

Szkolenie w Zespole prowadzone jest w grupach tanecznych koncertowych i początkujących, grupie wokalnej i instrumentalno-muzycznej. Tancerze doskonalą swój warsztat ruchowy na zajęciach specjalistycznych z zakresu polskich tańców narodowych, regionalnych i tańców innych narodów, a także w czasie zajęć z technik charakterystycznych, techniki tańca klasycznego i techniki wolnej z elementami współczesnych form tanecznych. To szerokie spektrum zajęć służy uzyskaniu cech niezbędnych do prezentowania wysokiego poziomu artystycznego: znakomitej sprawności tanecznej, pięknej estetyki ruchu, odpowiedniego wyrazu scenicznego i wrażliwości muzycznej. Nowatorskie opracowania choreograficzne i muzyczne, wysoki poziom techniki tanecznej grup koncertowych oraz oryginalne prezentacje przyśpiewek ludowych należą do największych atutów „Resovii Saltans”, podziwianych zarówno przez polską, jak i zagraniczną publiczność.

Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” (Morawica/Polska)
Zespół Pieśni i Tańca "Morawica" powstał w lutym 2015 roku. Pomysłodawcą grupy był Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras. ZPiT „Morawica” działa przy Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy, tam również odbywają się systematyczne próby, na których artyści mają okazję doskonalić swój warsztat pod bacznym okiem profesjonalnego choreografa, instruktora tańca narodowego i ludowego - Barbary Kardynalskiej. Jest to osoba o dużym doświadczeniu zawodowym oraz bogatym dorobku artystycznym. Mimo tak wielu zasług w dziedzinie krzewienia dziedzictwa kulturowego, z poświęceniem pracuje nad ukształtowaniem nowego zespołu. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica” to ludzie różnych profesji, miłośnicy tańca i śpiewu pragnący rozwijać swoje pasje, predyspozycje, przyczyniając się tym samym do upowszechniania kultury ludowej regionu.

Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště/Czechy)
Po raz kolejny gościmy w Krośnie doskonały zespół muzyczny z partnerskiego miasta Uherské Hradiště. Tym razem usłyszymy tradycyjny folklor czeskich Moraw w wykonaniu 9 wokalistek oraz towarzyszących im muzyków ludowych.

Agyagbanda (Miskolc/Węgry)
Założona w 2001 roku Agyagbanda z Miskolca występuje w obecnej formacji od czterech lat. Wszyscy członkowie zaczęli grać publicznie na wieczorach tańca ludowego, które regularnie odbywają się w Miszkolcu na Węgrzech od 1993 roku. Od samego początku zaangażowanie zespołu polegało przede wszystkim na zachowaniu dziedzictwa instrumentalnej i wokalnej muzyki mołdawskiej, a także tańców i tradycji ludowych. Mieszkańcy Mołdawii Csángó mieszkają na wschód od najbardziej wysuniętego na wschód pasma Karpat w dzisiejszej Rumunii, a ich muzyka wokalna stanowi jeden z najstarszych dialektów węgierskiej muzyki ludowej. Podczas gdy na początku zespół koncentrował swoje wysiłki na opanowaniu sposobu grania tej muzyki w jej oryginalnej formie, nigdy nie stracił z oczu współczesnego świata, w którym żyje. Nadal chętnie robi wycieczki do innych gatunków, aby zadowolić dzisiejszych wymagających odbiorców - czasem nawet używając zupełnie innego instrumentarium. Oprócz koncertów Agyagbanda regularnie towarzyszy wieczorkom tańca ludowego, uczy pieśni ludowych i udziela instruktaży na temat tradycyjnych instrumentów ludowych, takich jak flety, kaval, skrzypce, kobsa i dwustronny bęben. Agyagbanda zawsze gwarantuje świetną atmosferę podczas każdego wydarzenia z publicznością chętną do nauki i gotową do tańca.

Zakarpacki Teatr Lalek „Bavka” (Użhorod/Ukraina) oraz Muzycy i soliści - Zakarpacki Narodowy Chór (Użhorod/Ukraina)
Kolejni artyści z partnerskiego miasta to muzycy i soliści Zakarpackiego Narodowego Chóru z Użgorodu. W programie usłyszymy muzykę zakarpacką, huculską, a także cygańską i madziarską wykonywaną na skrzypcach, akordeonie guzikowym, kontrabasie i talerzach ręcznych. Bohaterowie wielokrotnie nagradzanej na festiwalach teatralnych sztuki „Nieudacznik z Wertepu” mieszkają w wiosce Wertep, gdzie znajduje się ich centrum świata. To barwny tygiel kulturowy. Spektakl w swojej scenografii zawiera niezwykłą mozaikę obrazów prezentujących świat przyrody, zwyczaje, święta i obrzędy. Zaś główny bohater, chłopiec Mytryk, chce dociec czy człowiek pochodzi od małpy.

Orkiestra Cygańska „Bihari” (Debrecen /Węgry) oraz Zespół Taneczny „Tuzrozsàk” (Debrecen/Węgry)
Bihari Cigányzenekar, czyli Orkiestra Cygańska Bihara została założona w 2005 roku w Debreczynie przez Hajdú Bihari i kształciła muzyków z młodszej grupy wiekowej. Jest jedną z tych, które grają klasyczną węgierską muzykę cygańską, z tradycyjnym składem: cymbały, skrzypce, altówka i kontrabas. Muzyce towarzyszy piosenka węgierska, rosyjskie ballady z bałkańskimi standardami. Repertuar zespołu zawiera także szczegóły z utworów Liszta - wielkiego kompozytora, ponieważ węgierska muzyka cygańska zawsze miała wielki wpływ na kompozytorów muzyki klasycznej. Zespołowi towarzyszą pary taneczne z zespołu „Ognia Roz”.

Huculi (Werchowyna/Ukraina)
Kapelę „Huculi z Werchowyny” tworzą rdzenni muzykanci huculscy, którzy głównie opierają się na repertuarze dziedziczonym drogą pamięciową od przodków oraz komponują własne utwory czerpiące wątki muzyczne z różnych sytuacji i obrzędów. Zespół ten specjalizuje się w prezentowaniu reliktowego folkloru słynnych muzykantów - skrzypków huculskich (np. Mogur, Gaweć) i muzyki obrzędowej. Założyciel zespołu Mikołaj Iliuk wraz z żoną Mariją Iliuk prowadzą kursy tańca huculskiego, naukę gry na skrzypcach, a Wasyl Tymczuk - naukę gry na cymbałach. Kapela zdobyła wiele nagród, m.in w 2007 roku w Kijowie I miejsce w kategorii najlepszy zespół muzyczny. Członkowie zespołu: Mikołaj Iliuk, Wasyl Tymczuk, Wasyl Mojsejczuk byli przez wiele lat członkami słynnego w Polsce i za granicą zespołu „Czeremosz” Romana Kumłyka, który wielokrotnie występował w Polsce w czasie sympozjów naukowych, Dni Huculskich, Festiwali Huculskich w Krakowie, Żywcu, Poznaniu. Skład instrumentalny prezentuje się następująco: skrypka (skrzypce), cymbał (cymbały), bubeń (bęben), sopiłka (fujarka), jak i rozbudowany o dodatkowe instrumenty: bajan (akordeon guzikowy), saksofon, trąbka. Podczas występów w Polsce okazjonalnie towarzyszy zespołowi karpacki muzykant (sopiłkar, dutkar i trembitar) - góral babiogórski - Piotr Kłapyta, menadżer tego zespołu.

Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” (Chorkówka/Polska)
Zespół powstał w 1999 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chorkówce. Na repertuar zespołu składają się pieśni biesiadne, dożynkowe, kolędy i pastorałki. Zespół bierze udział na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach o charakterze ludowym, dożynkach. Od lipca 2007 roku zespół występuje w zmienionym składzie, a kierownikiem zespołu jest Teresa Samborowska.

Zespół folklorystyczny „Oprášené Krpce” (Žilina/Słowacja)
Miłośnicy folkloru, którzy są byłymi tancerzami zespołów ludowych Stavbár, Rozsutec i Jedľovina w 2011 roku zaczęli odkurzać swoje wspomnienia i doświadczenia taneczne pod symboliczną nazwą Oprášené krpce, czyli zakurzone kierpce. "Spotykamy się w gronie osób dojrzałych, które oprócz pracy, znajdują czas na pieśni ludowe, taniec i muzykę. Wszyscy jesteśmy miłośnikami folkloru, przy którym spędziliśmy naszą młodość, i choć mijają lata, doświadczenie pozostało. Spotykać zaczęliśmy się w maju 2011 roku i już latem wystąpiliśmy podczas Janosikowych Dni w Terchowej, do której wróciliśmy z koncertem rok później. Swoje umiejętności prezentowaliśmy w Žiline i okolicach." - mówią o sobie członkowie zespołu.

Diri Levsky (Kraków/Polska)
Polska orkiestra folkowa wykonująca muzykę bałkańską, folk i etno, założona w 2017 roku w Krakowie. Muzycy tworzący zespół koncertowali ze sobą na wielu koncertach i festiwalach na terenie kraju oraz za granicą. Postanowili, że wezmą na warsztat konglomerat złożony głównie z folku bałkańskiego i muzyki klezmerskiej oraz własne kompozycje. Głównymi inspiracjami dla wspólnego brzmienia zespołu są bałkańskie orkiestry rodem z Gucy oraz taneczne połamańce i niebanalne rytmy. Diri Levsky wykonuje autorskie utwory i tradycyjne pieśni we własnych aranżacjach. W swoim dorobku posiadają, m.in. singiel „Bałkański pociąg”. Zespół tworzy siedmiu muzyków ubranych w folkowe instrumentarium, takie jak klarnet, saksofony, flet, trąbka, gitara, akordeon, kontrabas oraz sekcja rytmiczna: baraban, cajon i doumbek.

WARTO ZOBACZYĆ
CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA
Piątek, sobota, niedziela, 10.00-18.00 (rozpoczęcie zwiedzania o pełnych godzinach zegarowych, ostatnie wejście 17.00, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: 13 44 400 31); ul. Blich 2, Krosno
Piękno szklanego rzemiosła, sztuki wytopu i zdobienia szkła, wyjątkowe wystawy znanych artystów pracujących w szkle, nowoczesne i interaktywne warsztaty szklane czy malowidło trójwymiarowe - to tylko fragment z bogatej oferty tej znanej już w całej Polsce instytucji.

MUZEUM PODKARPACKIE; ul. Piłsudskiego 16, Krosno
Największa w Europie ekspozycja lamp naftowych, ponadto wystawy malarstwa, w tym cieszące się niegasnącym zainteresowaniem - malarstwa iluzjonistycznego.

MUZEUM RZEMIOSŁA
Piątek, 10.00-17.30, sobota, niedziela, 10.00-16.00; ul. Piłsudskiego 19, Krosno
Instytucja kultury z siedzibą w zabytkowym „domu z zegarem”, zbudowanym dla krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza, na przełomie XIX i XX wieku. Prezentuje zwiedzającym liczne wystawy czasowe i stałą ekspozycję, związane z wymierającymi lub nieistniejącymi już rzemiosłami, daje możliwość zapoznania się z ciekawymi mechanizmami z przełomu wieków. W zarządzie Muzeum pozostaje także obiekt „Piwnicy PodCieniami” oraz Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej. Instytucja zaprasza zwiedzających do odwiedzenia podczas festiwalu wystawy stałej: Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej.
Czasowa wystawa: Nowy Horyzont Pawła Leszegi (Piwnica PodCieniami, ul. Rynek 5)

WIEŻA FARNA
Piątek, 10.00-18.00, sobota, 10.00-20.30, niedziela, 10.00-16.00. Godziny wejść dostępne są na tablicy przy wejściu do wieży; ul. Piłsudskiego 5, Krosno
Niewątpliwa atrakcja turystyczna Krosna, najbardziej charakterystyczny obiekt w mieście. We wnętrzu wieży dostępna jest ekspozycja stała - Zegarmistrzostwo. Podziwiać z niej można wspaniałą panoramę miasta oraz łagodne wzgórza Beskidu Niskiego oraz Pogórza Strzyżowskiego. Wnętrze wieży skrywa trzy dzwony: Urban, Jan i Maryan oraz mechanizm zegara wieżowego wyprodukowanego w Krośnie przez Michała Mięsowicza. Ze względów bezpieczeństwa na wieży przebywać może ograniczona ilość osób.

PUNKT INFORMACJI KULTURALNO-TURYSTYCZNEJ
Piątek, 9.00-18.00, sobota, niedziela, 10.00-16.00; ul. Rynek 5, Krosno
W celu poszerzenia swej wiedzy o istotne dla gości festiwalowych szczegóły zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej, gdzie będzie także można nabyć niepowtarzalne pamiątki z Krosna, zapoznać się również z bogatą ofertą wydawnictw turystycznych i popularno-naukowych, dotyczących Krosna i okolic.

REGIONALNE CENTRUM KULTUR POGRANICZA
Instytucja, obchodząca w zeszłym roku swoje 70-lecie, jest organizatorem wielu imprez artystycznych oraz działań o charakterze edukacji kulturowej. Łączy niemal wszystkie dyscypliny sztuki, dając miejsce i udzielając wsparcia amatorskim działaniom i zespołom, jednocześnie goszcząc profesjonalnych artystów.

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
Piątek, 10.00-18.00, sobota, niedziela, 9.00-15.00; ul. Portiusa 4
Zaprasza do swojej nowej siedziby na ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4. Podczas Karpackich Klimatów można obejrzeć wystawę czasową - Agula Swoboda – Malarstwo. Termin wystawy: od 16 sierpnia do 8 września 2019
Czasowa wystawa: Malarstwo Aguli Swobody

ZAKĄTEK DLA DZIECI
Dziedziniec Sądu Okręgowego w Krośnie; ul. Sienkiewicza, Krosno

UWAGA! Wszystkie warsztaty i spektakle w ramach Karpackich Klimatów w Zakątku dla dzieci odbywają się na dziedzińcu Sądu Okręgowego!
Na dziedzińcu gościnnego Sądu Okręgowego, gdzie w architektoniczny sposób tradycja łączy się z nowoczesnością, a drogi teatru, sztuk wizualnych, plastyki i animacji krzyżują się często w zaskakujący sposób, swoje Karpackie Klimaty odnajdą najmłodsi uczestnicy imprezy. RCKP zaprasza do udziału w warsztatach i do poznania swoich gości: Teatr Vaška z Torunia i Teatr Uszyty z Krakowa oraz Karawana Opowieści w składzie Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska.

23 sierpnia 2019 (piątek)
Godzina 17.00-19.00
Pracownia na dziedzińcu | warsztaty
Operator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

Godzina 19.00
Tajemnice olchowego jeziora. Baśnie polskie | spektakl
Karawana Opowieści: Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska

24 sierpnia 2019 (sobota)
Godzina 12.00-19.00
Pracownia na dziedzińcu | warsztaty
Operator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

Godzina 14.30
O tym, co w trawie piszczy. Historie na wiosnę i lato | spektakl
Karawana Opowieści: Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska

Godzina 16.00
Dwie Dorotki | spektakl
Teatr Vaška

Godzina 17.30
Opowieści z królewskich komnat. Baśnie duńskie i słowackie | spektakl
Karawana Opowieści: Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska

Godzina 19.00
Piernikowe Potyczki | spektakl
Teatr Vaška

25 sierpnia 2019 (niedziela)
Godzina 11.00-18.00
Pracownia na dziedzińcu | warsztaty
Operator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

Godzina 12.00
Kto tam | spektakl
Teatr Uszyty

Godzina 15.00
O tym, co w trawie piszczy. Historie na wiosnę i lato | spektakl
Karawana Opowieści: Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska

Godzina 18.00
Zupka z blaszanego kubka | spektakl
Teatr Uszyty

INFORMACJE O TEATRACH I SPEKTAKLACH
TAJEMNICE OLCHOWEGO JEZIORA. BAŚNIE POLSKIE, KARAWANA OPOWIEŚCI: MIRELLA GLIWIŃSKA I KATARZYNA PŁOCIŃSKA
Opowiada: Mirella Gliwińska
Ilustracja muzyczna: Katarzyna Płocińska
Czas trwania: ok. 45 min.

Baśnie polskie dla dzieci wieku od 4 lat. Dawno, dawno temu, jeziora, pola, lasy i uroczyska pełne były tajemniczych istot i różnych dziwów. Nie było trudno spotkać rusałkę albo wodnika, czeladnik młynarski potrafił zmienić się w orła, a ogromne karpie miewały złote łuski. Taki to był świat, pełen sekretów i magii. Swoje tajemnice miało też pewne jezioro i o tym będzie ta historia...

O TYM, CO W TRAWIE PISZCZY. HISTORIE NA WIOSNĘ I LATO, KARAWANA OPOWIEŚCI: MIRELLA GLIWIŃSKA I KATARZYNA PŁOCIŃSKA
Opowiada: Mirella Gliwińska
Ilustracja muzyczna: Katarzyna Płocińska
Czas trwania: ok. 45-60 min.

Spotkanie z opowieściami o tematyce przyrodniczej i ekologicznej dla dzieci w wieku od 4 lat.
Wiosną i latem dużo czasu spędzamy na dworze. Wszystko rośnie i kwitnie, ptaki świergoczą, owady brzęczą, cały ten świat obok nas jest bardzo zajęty i zapracowany. A my wybierzemy się na wycieczkę na łąkę, gdzie porządku pilnują małe wróżki, a potem na rozprażone słońcem wzgórza, gdzie okropnie nudzi się młody smok, który kocha niebieskie motyle. Zajrzymy też do lasu, gdzie zwierzęta postanowiły zamienić się nogami i dowiemy się, gdzie podziały się smoki pilnujące porządku na ziemi, dlaczego giną rośliny i zwierzęta, a żyzne ziemie zmieniają się w pustynie.

DWIE DOROTKI, TEATR VAŠKA
Treść spektaklu stanowią perypetie dwóch dziewcząt, noszących to samo imię, ale zdecydowanie różniących się charakterem. Jedna z nich zostaje wypędzona przez gospodarza w świat, by zarobiła na nowe wiadro. Dobroć i pracowitość została nagrodzona. Druga z dziewcząt jest zła, leniwa i dlatego spotyka ją rozczarowanie. Moralny wydźwięk przedstawienia rodem z tradycyjnej baśni ludowej - wzbogacony został o istotne aspekty poznawcze.

OPOWIEŚCI Z KRÓLEWSKICH KOMNAT. BAŚNIE DUŃSKIE I SŁOWACKIE, KARAWANA OPOWIEŚCI: MIRELLA GLIWIŃSKA I KATARZYNA PŁOCIŃSKA
Opowiada: Mirella Gliwińska
Ilustracja muzyczna: Katarzyna Płocińska
Czas trwania: ok. 45 min.

Spotkanie z baśniami słowackimi i duńskimi dla dzieci od 4 lat. Opowieść przeplatana grami i piosenkami. Zapraszamy na wyprawę do zaczarowanego świata, w którym wszystko się może zdarzyć, wiele może nas spotkać, a nic nie jest takie, jak się na pozór wydaje. Poznamy Jasia Paluszka i przekonamy się, czy królewny naprawdę zawsze są grzeczne i lubią szpinak i marchewkę z groszkiem. Będziemy kibicować pewnemu szewczykowi, który chciał tylko poznać świat, a musiał zmierzyć się z potworem. Być może dowiemy się, co to jest krutometa... Zaczarowanym opowieściom towarzyszyć będzie czarodziejska muzyka, tańce i zabawy. A wszystko po to, żeby pobudzić wyobraźnię dzieci i dorosłych i zainspirować do wspólnej zabawy.

PIERNIKOWE POTYCZKI, TEATR VAŠKA
Potyczki - ponieważ w akcji spektaklu Teatru VAŠKA wiele jest różnorakich konfliktów. Zostały one wprowadzone po to, żeby przekazać widzom w sposób naoczny i angażujący emocje, jak dochodzić do porozumienia, nie używając przemocy, szanując partnerów. A piernikowe? Z dwóch powodów. Ponieważ jedną z ważnych sekwencji widowiska jest przedstawiona na planie lalkowym legenda o tym, w jaki sposób doszło do powstania wyjątkowych miodowych pierników toruńskich. A także dlatego, że aktorzy w pewnym momencie wcielają się w postacie-pierniki, prowadzą zabawne spory, rywalizują ze sobą. Piernikowe potyczki uczą, że wszelka przemoc - słowna i fizyczna - nie ma sensu i niczemu nie służy. Walorom poznawczym i wychowawczym towarzyszą w przedstawieniu bogata plastyka, urozmaicony ruch sceniczny oraz atrakcyjna muzyka.

KTO TAM, TEATR USZYTY
Czas trwania: ok. 60 min.
Mały, niebieski Zajączek - główny bohater przedstawienia - wprowadza najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków. Stworzony na oczach dzieci Zajączek nie chce być sam, pragnie poznać inne zwierzęta, by się z nimi zaprzyjaźnić. Ale czy mu się to uda? Przekonajcie się sami. Kolejni bohaterowie przychodzą do widza przez tajemnicze drzwi, a każdy bohater ma jakąś ukrytą tajemnicę, zagadkę, sztuczkę... Warstwę plastyczną cechuje estetyczna synteza i spokojna kolorystyka, która wpływa na kształtowanie wrażliwości plastycznej i emocjonalnej widzów. Po spektaklu dzieci maja okazję poznać Teatr Uszyty „od podszewki” i uczestniczyć w niezwykłym wywiadzie ze zwierzętami... Wywiad ma charakter żartobliwy i spontaniczny, a przy okazji edukacyjny.

ZUPKA Z BLASZANEGO KUBKA, TEATR USZYTY
Scenariusz: Katarzyna Kopczyk
Muzyka: Andrzej Kopczyk
Reżyseria: Teatr Uszyty
Występują: Katarzyna Kopczyk, Andrzej Kopczyk
Czas trwania: 50 min.

Dwoje piratów - Emma i Chudy Joe - trafiają na bezludną wyspę. Ich okręt zatonął wraz z całą załogą. Życie na wyspie nie jest łatwe, ale odnaleziona butelka z listem od kapitana daje im nadzieję na ratunek. Ze znalezionych przedmiotów i różnego rodzaju rekwizytów tworzą przedstawienie - morską wersję Czerwonego Kapturka, w której wilkiem jest Wilk Morski, a Kapturkiem - Czerwona Apaszka. Czy uda im się wydostać z wyspy? Jak zakończy się ich przygoda? A może pobyt na wyspie zmieni ich myślenie o dotychczasowym pirackim życiu pełnym awantur i grabieży? Spektakl interaktywny z piosenkami i ciekawą scenografią.

KARAWANA OPOWIEŚCI
Jesteśmy grupą opowiadaczy i muzyków, którzy kochają legendy, baśnie, stare i nowe opowieści. Dzielimy się zawartym w nich pięknem, wiedzą i mądrością. Zmieniamy stereotyp mówiący o tym, że słuchanie baśni jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Każdy z nas ma swój osobny styl i temperament. Wybieramy różne historie, poszukujemy opowieści zabawnych, frapujących, wzruszających, czasem tragicznych, z morałem lub celną pointą. Inspiracje znajdujemy w książkach, w drugim człowieku, w naszej wyobraźni, w tym, co przynosi samo życie. Opowieści są jak linie papilarne - niepowtarzalne, bardzo indywidualne, osobiste. Wybieramy te, które do nas przemawiają. Do słów dodajemy gesty, muzykę, czasem taniec. Towarzyszą nam różne ciekawe i oryginalne instrumenty: kantele, kalimby, drumle, bębny, skrzypce, tank-drumy i wiele innych.

Mirella Gliwińska BabaBaya
Opowiadaczka, członkini grupy Karawana Opowieści, Grupa 501. Pisze i opowiada historie dla dzieci i dorosłych. Jest absolwentką wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a jej pasją jest antropologia kultury,historia i tradycje kultur orientalnych i flamenco, z którym jest aktywnie związana przez większą część swojego życia. Ślady tych pasji można łatwo odnaleźć w jej opowieściach. Historie zainspirowane wątkami ze starych pieśni i podań, zazwyczaj są dla niej punktem wyjścia do poruszenia problemów istotnych dla teraźniejszości.

Katarzyna Płocińska
Opowiadaczka, animatorka, pedagog, poszukiwaczka dźwięków i wrażeń. Od kilku lat współtworzy „Karawanę Opowieści”. Ilustruje baśnie dźwiękami wydobywanymi z różnych instrumentów, takich jak: skrzypce, kalimba, drumla, gitara, darabuka, bendir, tank drum, djembe. Lubi opowiadać historie śmieszne, niebanalne, niekoniecznie z morałem.

TEATR VAŠKA
Teatr VAŠKA nawiązuje do tradycji dawnych wędrownych lalkarzy, którzy przemieszczali się z miejsca na miejsce i grali bawiąc i wzruszając publiczność. Ustawiali parawan na placach, lub w salach i swymi lalkami przedstawiali postaci, zdarzenia, prawdziwe historie. To dziecięce marzenia, które urzeczywistniane są za pomocą lalek teatralnych. W świecie kreowanym przez twórców nie ma złych wzorców zachowań, ani tego wszystkiego przed czym rodzice próbują uchronić swoje pociechy. Teatr nawiązje do tradycji dawnych, wędrownych lalkarzy.


KLIMATYCZNE ATRAKCJE
V KARPACKI FESTIWAL FILMOWY
Piwnice i dziedziniec PWSZ, ul. Rynek 1 (wejście od budynku CDS) 
Czwartek, 18.00-23.00, piątek, sobota, 17.00-23.00, niedziela, 12.00-15.00
Prezentacje filmów dokumentalnych, fabularnych, wystawa zdjęć, spotkania z twórcami, koncerty [Operator: Stowarzyszenie Pod Karpatami]

KLIMATYCZNA SCENA
Scena, rynek
Na klimatycznej scenie wystąpią zespoły ludowe, folkowe - prezentujące sztukę karpackich krajów - tę znaną i tę, którą dopiero warto poznać.
Piątek, 17.00 Kapela spod Rubani (Krosno/Polska),
18.00 ZPiT „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska), ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska),
19.45 Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště /Czechy),
20.45 ZPiT „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska), ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska),
21.30 - Agyagbanda (Miskolc/Węgry)

Sobota, 16.00 Zakarpacki Teatr Lalek „Bavka” (Użhorod/Ukraina) - „Nieudacznik z Wertepu”,
17.00 ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska),
18.00 Orkiestra Cygańska „Bihari” (Debrecen /Węgry),
18.00 Zespół Taneczny „Tuzrozsàk” (Debrecen/Węgry),
19.00 Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště /Czechy),
20.00 Muzycy i soliści - Zakarpacki Narodowy Chór (Użhorod/Ukraina), 
21.15 - Huculi (Werchowyna/Ukraina)

Niedziela, 16.00 Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” (Chorkówka/Polska),
17.00 - Konkurs: Ulubiony chleb krośnian,
17.30 - „Oprášené Krpce” (Žilina/Słowacja),
18.30 - Agyagbanda (Miskolc/Węgry),
19.30 - Diri Levsky (Kraków/Polska)

ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICYJSKICH, ul. Franciszkańska
Do wyjątkowego miejsca przy ul. Franciszkańskiej w piątkowy i sobotni wieczór zaprasza Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Zakątek Rozmaitości Galicyjskich to spotkanie z tradycją i kulturą regionu karpackiego. Muzyka, turystyczny klimat, tradycyjne kulinarne produkty lokalne, a wszystko to w niezwykłej scenerii starego miasta. Muzycznym działaniom na Zakątku, jak co roku, towarzyszyć będzie Konkurs na najlepszą nalewkę Galicji.

Piątek, Music From Poland to England,
18.00 Rozpoczęcie Zakątka Rozmaitości Galicyjskich,
19.00 Zespół DOC (akustycznie) |
20.30 Keith Thompson Band (blues and rock)

Sobota, Jazzowa Noc, 18.00 Slavia Dixieland Band |
20.00 Wręczenie nagród w konkursie na najlepszą Nalewkę Galicyjską i Chrzanówkę Krośnieńską |
20.30 Maciej Łukaszewicz Band

Niedziela, Biesiada Galicyjska, 17.00 Bartek Wadas - peregrynacje beskidzkie (prelekcja podróżnicza) |
19.00 Zamieszańcy (etno folk from Poland)

XVII PORTIUS FESTIWAL
W tym roku już po raz XVII Stowarzyszenie Portius otworzy festiwal wina. Miłośnicy węgrzyna będą degustować wina z Egeru, Tokaju i z Siedmiogrodu, historycznej węgierskiej krainy. Tego roku będziemy celebrować 444. rocznicę wstąpienia na tron Księcia Siedmiogrodu Stefana Batorego, dlatego też swoje wina będą prezentować winiarze z tej pięknej krainy. Degustacje odbywać się będą w Biurze Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4. Na rynku krośnieńskim sprzedawane będą najznakomitsze wina od piątku do niedzieli.

Wszelkie informacje, bilety na degustacje i podwieczorki do nabycia na: www.portiusfestiwal.pl

Karpackie Klimaty z PWSZ
TWÓRCZO I NAUKOWO
Sobota, 10.00, aula, ul. Kazimierza Wielkiego
Moce ziół – wykład dr Henryka Różańskiego, dr Dominika Wróbla

Sobota, 17.00, aula, ul. Kazimierza Wielkiego
Energetyka i my - wykład prof. Stanisława Gumuły

Sobota, 19.00, aula, ul. Kazimierza Wielkiego
Frywolność i wulgarność w kulturze - wykład prof. Kazimierza Sikory (wykład tylko dla osób pełnoletnich)

Sobota, niedziela, 14.00-19.00, Dziedziniec PWSZ, ul. Kazimierza Wielkiego 4-8 (stoiska dostępne przez cały czas trwania Klimatów PWSZ)
Strefa techniczna - Twórcza Fabryka | Strefa rekreacji - Przez sport i turystykę do zdrowia | Strefa językowa - Corrida z „bykami” językowymi | Strefa zdrowia - Piramida zdrowia

Biblioteka PWSZ, Rynek 1
Bogdan Biernat - wystawa rysunek, rzeźba
Tajemnice ludzkiego mózgu - wystawa książek

CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA
Piątek, 17.00-19.00, Dziedziniec Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich*
Warsztaty malowania na szkle dla dzieci

Sobota, 17.00, Centrum Dziedzictwa Szkła, budynek główny, foyer, ul. Blich
Szklany warzywniak - wernisaż wystawy Anny Gawłowskiej

Niedziela, 15.00-18.00, Dziedziniec Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich**
Pokaz palnikarski - ręczne formowanie szkła
* w razie pogody deszczowej zajęcia odbędą się w Budynku Głównym przy piecu hutniczym (poziom -4), ** tylko przy pogodzie bezdeszczowej

ŚWIĘTO CHLEBA
Karpackim Klimatom od lat towarzyszy urokliwy konkurs „Ulubiony chleb krośnian”. Ten festiwalowy moduł cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa cieszy zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Któż nie oddaje się z lubością degustacji ciepłego, aromatycznego i wedle receptur najróżniejszych stworzonego, chleba. Wszyscy degustujący chleby będą mogli wybrać swój ulubiony bochenek. Zgłaszający się do konkursu piekarze walczyć będą swoimi wyrobami piekarniczymi o tytuł „Ulubionego chleba krośnian”. Głosowanie: sobota, 10.00-16.00, niedziela, 10.00-14.00. Ogłoszenie wyników: niedziela, około 17.00 na scenie głównej w rynku

RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU
Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych.

WARSZTATY CERAMIKI Z GÖCSEJI MÚZEUM ZALAEGERSZEG
Sobota, 10.00-13.00 oraz 15.00-18.00, niedziela, 10.00-15.00, Przed budynkiem Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego 19
Warsztaty poprowadzi Csaba Horváth, 51-letni garncarz z miejscowości Zalaegerszeg – miasta partnerskiego Krosna. Podczas warsztatów, prowadzący będzie prezentował tradycyjną sztukę garncarską Zala-Göcsej, gdzie od wieków używa się miejscowej gliny do wyrobu naczyń. Gleba w Göcsei nie była odpowiednia do uprawy, ale stworzyła potencjał do wyrobu ceramiki. Zręczni garncarze z tego szlachetnego daru ziemi stworzyli niezliczone naczynia (talerze, dzbanki czy garnki). W czasie warsztatów uczestnicy poznają szczegóły i tajniki rzemiosła, jakim jest garncarstwo i sami doświadczą, jak z prostego kleistego, gumowatego materiału powstaje misa dzban czy kubek. Samodzielnie wykonane przedmioty zostaną wypalone i przekazane twórcom.

SZTUKA ODPOCZYWANIA
Niedziela, 10.00-14.00, Patio Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4
Na Patio Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie w niedzielę 25 sierpnia od 10.00 do 14.00 zakosztować będzie można błogiego spokoju, regenerującego śniadania i odprężających seriali i zabaw dla dzieci. Pyszne i zdrowe menu śniadaniowe dla dorosłych i dla dzieci przygotuje zaprzyjaźniony „Pawilon towarzyski”. Między 11.00 a 13.00 wyświetlony zostanie zestaw seriali dla dzieci, zakończony twórczą zabawą.

BIEG ULICZNY
Niedziela, 10.00
W niedzielne przedpołudnie, kiedy Karpackie Klimaty zaczynają się dopiero budzić, krośnieńska starówka wypełnia się pasjonatami sportowego trybu życia. XV Bieg Uliczny „O Skarb Portiusa”, organizowany przez MOSiR Krosno odbywał się będzie następującą trasą:
START rynek, ul. Piłsudskiego, rondo Solidarności, ul. Legionów, rondo Niezapominajki, ul. Żółkiewskiego, rondo Zawodzie, ul. Białobrzeska, ul. Moniuszki, ul. Konopnickiej, ul. Krakowska, ul. Piłsudskiego, rondo Solidarności, ul. Piłsudskiego, rynek META

PLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII
W malowniczych miejscach miasta prezentujemy zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Najnowsze fotografie w plenerowej kolekcji będzie można zobaczyć przy ul. Piłsudskiego, w drodze do rynku. Fotografie z wcześniejszych edycji zaprezentowane zostaną w ukrytych zakamarkach starówki.

XIX MIĘDZYNARODOWY PLENER FOTOGRAFICZNY
Od 22 do 24 sierpnia 2019
Koloryt festiwalu, sierpniowe barwy miasta i okolic od wielu lat zachęcają miłośników fotografii do przyjazdu do Krosna. Uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego zatrzymują czas na swych zdjęciach i prezentują uroki festiwalu, utrwalają ulotne chwile, przedmioty, magiczne festiwalowe miejsca.

SZTUKA I SMAKI POGRANICZA
Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. W trakcie festiwalu swoje prace chętnie prezentują malarze, rękodzielnicy, rzeźbiarze. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów, a ulica Ordynacka zamienia się w niemal unikatową karpacką galerię sztuki.

W ZBÓJNICKIM OBOZOWISKU
Piątek, 16.00- 21.00, sobota, 11.00-21.00, Plac przy Pomniku Portiusa

V Karpacki Festiwal Filmowy
V Karpacki Festiwal Filmowy zagościł w tym roku na Karpackich Klimatach w Krośnie. Wcześniejsze edycje wędrowały od Jaślisk (2011) poprzez Zyndranową (2012), Rzepnik (2013), a następnie Cisną (2015). KFF to jedna z najciekawszych, niekomercyjnych imprez kulturalnych, która odbywa się na Podkarpaciu. Niepowtarzalna, ambitna, nastawiona na odbiorcę prawdziwej kultury – to pierwszy festiwal w Polsce prezentujący filmy dotyczące Karpat. Filmy i towarzyszące festiwalowi wydarzenia (jak koncerty, wystawy fotografii, spotkania autorskie) stanowią mieszankę starannie dobranych pozycji. Wydarzenie skierowane do szerokiej publiczności ma się przyczynić do zainteresowania i rozwoju wielokulturowego dziedzictwa pogranicza karpackiego, ale przede wszystkim stać się ma, głównie za sprawą filmu, miejscem inspiracji i doznań artystycznych. KFF odwołuje się do bogactwa Karpat – gór, które wznosząc się na granicach między państwami dzielą narody, ale są równocześnie są miejscem ich spotkań, łącząc ludzi ponad granicami. W centrum uwagi antropologii pogranicza, do której odwołuje się nasz festiwal pozostaje żyjący w Karpatach Człowiek, z jego wyjątkowymi biografiami, ale i losami zwykłych ludzi zapisanych jedynie w pamięci. A wreszcie to spotkanie z Innym, prezentacja często odmiennych światów antropologicznych wędrówek - i tu właśnie podróże w przestrzeni przenikają się z podróżami w czasie, zaś napotykane obrazy fascynują odbiorcę różnorodnością kulturowych koncepcji ludzkiej egzystencji. Festiwal powinien przyciągać ludzi pragnących doświadczyć piękna, prawdy i sztuki. Piąta edycja tej niezależnej imprezy kulturalnej to prezentacja sztuki filmowej powiązanej w rożnych kontekstach i wyrastającej z tego magicznego miejsca styku etnosów, bogactwa formy, spełniająca się w kinie dokumentalnym, fabularnym oraz innych prezentowanych sztukach wizualnych.

CZWARTEK, 22.08
18.00 - otwarcie wystawy fotografii: „Podróże Tomasza Świątka”, „Łemkowyna- wczoraj i dziś”, „Świątynie wygnane”
18.00 - pokazy filmowe: „Trzy historie Galicji”, film dokumentalny, „Krosno w dobie galicyjskiej” - prezentacja,

Koncert i kino pod gwiazdami:
20.00 - Sviatyj, koncert promujący płytę „Galician Voodoo Blues”
21.30 - Film fabularny

PIĄTEK, 23.08
17.00 - „Jaśliskie wędrowanie”, film dokumentalny oraz spotkanie
17.40 - „40 lat osadnictwa. Wisłoczek-Puławy”, film dokumentalny, oraz spotkanie
18.30 - „Brama w Bieszczady”, film dokumentalny oraz spotkanie

Kino pod gwiazdami:
19.20 - spotkanie z reżyserem Krzysztofem Krzyżanowskim z Krakowa oraz prezentacja jego bieszczadzkich filmów dokumentalnych, 120 min.
21.20 - „W Nowicy na końcu świata", reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, film dokumentalny
22.30 - Film fabularny

SOBOTA, 24.08
17.00 - „Beksiński - autoportret pośmiertny” reż. Alicja Wosik, film dokumentalny
17.30 - Nikifor-moje drugie imię”, reż. Rafał Gużkowski, filmy dokumentalny, oraz spotkanie
18.10 - „Archiwum istnień” reż. Justyna Łuczaj-Salej, film dokumentalny
19.10 - „Kawałek lata” reż. Marta Minorowicz, film dokumentalny, 25 min.
19.40 - „Czas leśnych kurierów” reż. Bogdan Miszczak, film dokumentalnyoraz spotkanie

Kino pod gwiazdami:
20.30 - „Moczarowi mieszkańcy” i „Wypasiony raj” reż. Rafał Gużkowski, zdjęcia Łukasz Grudysz, filmy dokumentalne, 60 min. oraz spotkanie
21.50 - „Pictograph - wieś Krzyworównia w Karpatach”, pokaz slajdów
22.10 - „Wino truskawkowe”, film fabularny

NIEDZIELA, 25.08
12.00 Spotkanie z poetą Janem Tulikiem - „Legendy. Krosno i okolice”
12.30 Jan Szczepanik - „Krośnieński Edison” - prezentacja/film
13.15 „Cyrla” - Rafał Gużkowski, Łukasz Grudysz film dla młodszych widzów
13.45 „Dawna Sądecczyzna”, film etnograficzny
14.30 „Świątynie wygnane”, prelekcja z pokazem slajdów

JA JESTEM PAMIĘCIĄ.
kilka szkiców scenicznych o Łemkach
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 22 sierpnia 2019
Godzina: 19.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl; Wstęp wolny

Jedna z łemkowskich legend opowiada historię “śpiącego” wojska. Podobno cała armia w pełnym rynsztunku wraz z giermkami i konnicą śpi w podziemiach pod zamkiem na Górze Świętej Jadwigi. Łemkowie będąc jedną z czterech uznanych mniejszości narodowych w Polsce pozostają w ogólnej świadomości ciągle tak samo tajemniczy, jak to uśpione wojsko z legendy. Wiele w tym winy akcji przesiedleńczych, które miały doprowadzić do zatracenia ich tożsamości kulturowej związanej z zamieszkiwanymi przez nich terenami. Spektakl JA JESTEM PAMIĘCIĄ jest wyprawą w głąb ich historii, wyprawą do wnętrza magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów, powrotem do czasu, kiedy każda góra i każdy kamień opowiadały swoją historię, a za prawie każdą z tych historii krył się upiór czy duch.

Spektakl powstał na styku działań artystycznych i społecznych, angażujący profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną. W projekcie biorą udział profesjonalni artyści oraz mieszkańcy Gorlic i okolic. Od czerwca do sierpnia wszyscy razem badali pamięć dotyczącą Łemków. W trakcie wspólnej pracy stworzyli spektakl łączący elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i widowiska multimedialnego.

reżyseria i scenografia: Wojciech Faruga
muzyka: Steve Nash
występują: Krystian Łysoń, Jakub Kruczek, Oscar Mafa, Nina Minor, Katarzyna Pawłowska oraz Barbara Fugiel, Maria Haluch- Grądalska, Katarzyna Centarowska, Małgorzata Samsonowicz, Marlena Pachla, Agnieszka Witusik, Maria Guzik, Aneta Karpińska, Kacper Wiktorek, Natalia Małecka, Apolonia Geppert, Weronika Wronowska, Oliwia Świątek Izabela Krzyszycha, Oliwia Przybyłowicz

red.

 

 

Partnerzy portalu: