Koniec Wakacyjnej Kropli Krwi, zebrano 274,95 litrów!

Wakacje to czas, gdy krew jest szczególnie potrzebna, a krwiodawców jest mniej. Podczas dwumiesięcznych wakacji nie tylko dochodzi do większej ilości wypadków w których jest potrzebna krew aby ratować życie, ale i krwiodawcy korzystają z pogody spędzając czas wolny często za granicą – co wiąże się z późniejszą przerwą w honorowym oddawaniu krwi.

Podróże w wymarzone miejsce na wakacje nie zawsze kończą się szczęśliwie, mimo ostrożnej jazdy i zasady ograniczonego zaufania, często dochodzi do wypadków z udziałem osób pijanych lub łamiących zasady ruchu drogowego. Komenda Główna Policji przez całe wakacje prowadziła mapę śmierci, o której pisaliśmy nie dawno. [KLIK] Duża ilość poszkodowanych osób, znacząco przyczynia się do wyczerpania stanów magazynowych w Szpitalnych Bankach Krwi.

imag0091.jpg

Studenckie Koło Honorowych Dawców Krwi działający w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie wraz z sponsorami przygotowali akcję wakacyjną czyli Wakacyjną Kroplę Krwi. Akcja została stworzona po to, aby zachęcić do oddawania krwi również w czasie wakacji. W ciągu wakacji udało się zebrać aż 274,95 litrów krwi, co oznacza że punkt krwiodawstwa w Krośnie odwiedziło aż 611 osób!

imag0092.jpg

Mimo iż naukowcy wciąż starają się wynaleźć zamiennik krwi nadal nie ma idealnego odpowiednika. Krwi nie da się wyprodukować, można ją pozyskać tylko dzięki honorowym dawcom krwi. Każda zdrowa osoba od 18 do 65 lat może zostać honorowym dawcą, nic nie tracąc. Jednorazowo dawca oddaje 450 ml krwi oraz około 50 mililitrów do badań, co stanowi około 8-10% krwi krążącej. 

imag0090.jpg

"Twoja krew - Moje życie"

Zapraszamy do Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie
Terenowy Oddział w Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie

 

red. Patrycja Barna,
fot. Patrycja Barna, archiwum SKHDKiPDSz

 

Partnerzy portalu: