Kolejny etap unowocześnienia miejskiej elektrociepłowni. Montaż nowego kotła na biomasę

wtorek, 19 listopad 2019 11:02
fot. MPGK Krosno fot. MPGK Krosno

W poniedziałek, 18 listopada br., w elektociepłowni ”Łężańska” przy ul. Sikorskiego w Krośnie rozpoczął się montaż nowego kotła na biomasę. Wykonawcą jest firma E Energija Polska. Do montażu używany był specjalistyczny sprzęt, który obsługiwali wykwalifikowani pracownicy. Nowy kocioł stanął w istniejącej dotychczas hali kotłów.

R E K L A M A

MPGK Krosno – Krośnieński Holding Komunalny intensywnie inwestuje w zakresie poprawy i modernizacji systemu ciepłowniczego. Efektem tych działań, modernizacji Oddziału Energetyki Cieplnej oraz wieloletniego programu inwestycyjnego spółki jest m.in. budowa drugiego kotła na biomasę, który wykorzystując paliwa odnawialne będzie produkował ciepło, przy jednoczesnym zwiększeniu wykorzystania paliw odnawialnych.

ZOBACZ FILM Z MONTAŻU KOTŁA (KLIKNIJ)

– Nasza spółka chce być ekologiczna i niezawodna, i dlatego uznaliśmy, że budowa drugiego kotła biomasowego będzie optymalnym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie wpłynie na dalsze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a także na zwiększenie wykorzystania paliw odnawialnych w naszej instalacji. Po zakończeniu inwestycji ma to być ponad 90 procent – mówi prezes MPGK Krosno Janusz Fic.

Powstający kocioł o mocy 7 MW będzie opalany biomasą w postaci zrębek drzewnych (jako paliwa najbardziej dostępnego). Przewiduje się, że wybudowany kocioł będzie produkował blisko 90 tys. GJ ciepła w ciągu roku. Stosowany dotychczas miał węglowy będzie paliwem wspomagającym w okresach szczytowych, ale jego użycie będzie minimalizowane. Obecnie jest to ok. 7 tys. ton, po montażu i rozruchu nowego kotła będzie to ok. 1-3 tys. ton.

Koszt budowy drugiego już w OEC kotła biomasowego to 11 605 220,00 zł (brutto), z czego pozyskane przez spółkę dofinansowanie unijne wynosi – 3 321 600,00 zł.

Wykonawcą inwestycji i montażu nowego kotła jest firma E Energija Polska Sp. z o.o. Gdańsk, działająca na podstawie pełnomocnictwa na rzecz członka konsorcjum – UAB Energijos Taupymo Centras, Poniewież, Litwa. Wartość realizowanego zadania to 9 699 915,58 zł (netto).

Projekt pn. „Budowa kotła na biomasę w Elektrociepłowni „Łężańska” w Krośnie” finansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 1.1. Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.

– Dzięki temu, że stale podnoszony jest standard funkcjonowania naszej elektociepłowni jest ona jedną z nielicznych ciepłowni z Polsce posiadających status efektywnego systemu ciepłowniczego. To nas wyróżnia na tle innych instalacji – podkreśla prezes MPGK Krosno Janusz Fic.

Zakończenie inwestycji planowane jest wg umowy na wrzesień 2020 r., ale prace postępują znacznie szybciej i prawdopodobnie firma ukończy je przed czasem.

red. fot. MPGK Krosno