Przedsiębiorcze matki będą protestować przed oddziałami ZUS-u. W Krośnie też

wtorek, 07 styczeń 2020 08:04
fot. pixabay fot. pixabay

W środę (8 stycznia) przed oddziałami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce odbędzie się „Niemy Protest” przedsiębiorczych kobiet sprzeciwiających się niesprawiedliwym praktykom stosowanym wobec nich przez tę instytucję. Organizatorem akcji jest Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS.

R E K L A M A

Na najbliższą środę (8 stycznia) Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS zaplanował przeprowadzenie ogólnopolskiego „Niemego Protestu”. Akcja odbędzie się również przed krośnieńskim oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Protest stanowi odpowiedź na liczne postępowania i kontrole ZUS-u wszczynane wobec kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które w czasie ciąży lub zaraz po urodzeniu dziecka, są pozbawiane świadczeń. Według organizatorek akcji, są one niesprawiedliwie traktowane przez urzędników ZUS-u.

Kontrole Zakładu mają zapobiegać nadużyciom osób, które wyłudzają pieniądze z tytułu zasiłku macierzyńskiego opierając się na fikcyjnej działalności gospodarczej. Problem pojawił się kilka lat temu, kiedy to luka w prawie spowodowała, że kobiety, które prowadziły firmę nawet przez krótki okres (np. 2 miesiące), mogły ubiegać się o pobieranie środków z zasiłku macierzyńskiego. W związku z tym, ZUS zaczął kontrolować kobiety prowadzące działalność gospodarczą – w szczególności te, które w przeszłości pobierały zasiłki, a także te, prowadzące swoje biznesy już od lat.

Przedsiębiorcze matki poczuły się w ten sposób dyskryminowane, dlatego też założyły Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS, który stale przybiera na sile. Do organizowania się wykorzystują media społecznościowe i komunikatory. Na stronie internetowej na Facebooku publikują relacje z przeprowadzonych u nich kontroli, a także dokumenty przesłane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ruch swoje skargi i prośby o pomoc skierował także do niezależnych instytucji takich, jak Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka.

- Codziennie jesteśmy poddawane licznym postępowaniom i kontrolom przez ZUS. Urzędnicy traktują nas jak przestępców. Każde, nawet najdrobniejsze przewinienie staje się powodem do pozbawiania nas świadczeń związanych z macierzyństwem. Dzieje się to nawet lata wstecz! Kobiety dostają pisma, pytania oraz decyzje, w odniesieniu do których próżno szukać podstaw prawnych. W ten sposób jesteśmy narażane na kosztowne, wieloletnie sprawy sądowe. Nie jest nam obcy głęboki stres a nawet załamanie nerwowe . W tym wszystkim uczestniczą nasze malutkie dzieci. One też to przeżywają [pisownia oryginalna] – możemy przeczytać na stronie internetowej Ruchu Społecznego Kobiety na DG kontra ZUS na Facebooku.

Weryfikowanie tytułu i prawa do ubezpieczenia osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest ustawowym obowiązkiem ZUS-u. Zdarza się, że niektóre działalności gospodarcze w świetle kontroli okazują się fikcją, co skutkowało wypłatom nienależnych świadczeń w przeszłości. Prowadzenie kontroli przez Zakład jest zatem standardowym działaniem, które ma celu sprawdzenie, czy środki trafiają do osób, którym faktycznie się należą i czy nie dochodzi do nadużyć w tej kwestii.
Chęć wzięcia udziału w „Niemym Proteście” wykazały kobiety z takich miast, jak Bielsko-Biała, Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Elbląg, Gdańsk, Kraków, Zielona Góra, Siedlce, Warszawa, Nowy Sącz, Legnica, Lwówek Śląski, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Lubliniec, Lublin, Szczecin, Sanok, Opole, Świdnica, Olsztyn, Poznań, Jelenia Góra, Tczew, Kielce, Pabianice, Jasło, Krosno, Tarnów, Rawa Mazowiecka, Rzeszów, Biała Podlaska, Oświęcim, Wodzisław Śląski i Rybnik.

red. Sławomir Farbaniec