Uwaga! Klienci Banku PBS utracili dostęp do swoich pieniędzy!

fot. Rafał Szubrycht - Krosno112.pl fot. Rafał Szubrycht - Krosno112.pl

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku. Obsługa klientów została zawieszona do wtorku. Również niektóre gminy wydają oświadczenia z prośbą o wstrzymanie się z wykonywaniem wpłat na ich konta.

Decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS), którego siedziba mieści się w Sanoku. Jest to alternatywa dla ogłoszenia upadłości. Wynika to ze złej sytuacji finansowej banku – współczynnik Kapitałowy Tier I w ciągu roku obniżył się z 7,56% do 0,32%, natomiast minimalny wymagany próg to 6%. BFG podjęło decyzję o rozwiązaniu zarządu banku.

Co to oznacza dla klientów? Ich środki zostaną zachowane w całości, z wyjątkiem odsetek od kwot przekraczających limit gwarancyjny BFG. Bank Nowy BFG będzie prowadził rachunki klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw na niezmienionych zasadach, jednak przerwa techniczna w obsłudze klientów potrwa do wtorku, 21 stycznia 2020 r. Do tego czasu placówki zostaną zamknięte, a serwisy bankowości internetowej i mobilnej, karty i bankomaty nie będą działały.

W związku z tym, w niektórych sklepach pojawiają się kartki z napisem typu: „Nie realizujemy płatności kartami PBS do odwołania”. Co ważne, wiele gmin z regionu krośnieńskiego swoje środki przetrzymywały w Podkarpackim Banku Spółdzielczym. Niektóre gminy – m.in. Gmina Miejsce Piastowe – apeluje o wstrzymanie się z dokonywaniem wszelkiego rodzaju wpłat na ich konta do czasu wskazania nowego rachunku bankowego. Do tego czasu wpłaty można dokonywać w kasach urzędów. Więcej informacji na stronach internetowych poszczególnych gmin.

red. Sławomir Farbaniec, fot. Rafał Szubrycht

 

Partnerzy portalu: