KROSNO i powiat: Kilkadziesiąt prób oszustwa "na wnuczka". Dwie skuteczne!

fot. pixabay fot. pixabay

Krośnieńscy policjanci ostrzegają przed oszustami. Fałszywi wnuczkowie, urzędnicy, funkcjonariusze lub przedstawiciele administracji wynajdują coraz to nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy. W związku z tym policjanci apelują do seniorów o zachowywanie szczególnej ostrożności. Tylko w styczniu odnotowano w powiecie krośnieńskim KILKADZIESIĄT prób oszustwa. Niestety dwie próby oszustwa zostały przeprowadzone skutecznie. Seniorzy stracili swoje oszczędności życia.

Każdego dnia wzrasta świadomość społeczna w zakresie sposobów działania oszustów oraz stosowanych przez nich metod. Przestępcy jednak nieustannie modyfikują swoje działania, stając się coraz bardziej skuteczni w uprawianiu przestępczego rzemiosła. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost aktywności oszustów korzystających ze znanej metody „na wnuczka” i „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują rosnące zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze. Ich ofiarami padają najczęściej seniorzy.

- Tylko w pierwszych dwóch tygodniach stycznia na terenie Krosna i powiatu odnotowaliśmy wzmożoną aktywność oszustów podających się za wnuczków lub policjantów - mówi asp. sztab. Paweł Buczyński, rzecznik prasowy KMP Krosno. - Odnotowano kilkadziesiąt prób oszustwa, w tym niestety dwie skuteczne. Dwie starsze osoby straciły swoje oszczędności.

Wioletta na facebookowej grupie Przyjaciele Krosno112.pl opublikowała ostrzeżenie i przytoczyła historię, która przytrafiła się jej rodzinie:
Przed chwilą do mojej Teściowej na numer stacjonarny zadzwonił telefon z płaczliwym głosem "to ja Twój najstarszy syn, miałem wypadek". Teściowa zapytała, który syn "no ja Twój najstarszy". Zapytała go, gdzie jest "na komisariacie w Dukli". Za chwilę zapytała go o imię, po czym się rozłączył. Prawdopodobnie są to oszuści, którzy chcą naciągnąć starsze osoby na "wykupienie się". Podobna sytuacja miała już miejsce w powiecie, gdzie starsze osoby przekazały oszczędności swojego życia, jednak przekażcie swoim najbliższym, zwłaszcza starszym z naszej okolicy, by nie ufali takim ludziom i najpierw skontaktowali się ze swoimi najbliższymi. Ponoć dzwonią także z numerów angielskich...

Pamiętajmy, że przestępcy stosują różne metody, aby wzbudzić nasze zaufanie. Pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy osobom obcym. Wnikliwie weryfikujmy przekazywane przez nich informacje. Sprawdzajmy, czy intencje naszych rozmówców są szczere. W razie wątpliwości, skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji telefonując na alarmowy numer 112.

Policjanci apelują zatem o zachowywanie ostrożności w kontaktach z osobami, które podszywając się pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego, mogą okazać się pospolitymi złodziejami. Oszuści bezwzględnie wykorzystają życzliwość i empatię seniorów, do realizacji swoich przestępczych planów.

303-202330

red.

 

Partnerzy portalu: