Beata Marczak - psycholog i psychodietetyk w Krośnie

Dlaczego codziennie z przyjemnością spożywamy substancję, która w dużej mierze odpowiedzialna jest za cukrzycę, otyłość, choroby serca, zaburzenia gospodarki hormonalnej? Substancję, która szkodzi każdemu organowi w naszym ciele, „dzięki” której dochodzi także do długotrwałego stanu zapalnego organizmu, odpowiedzialnego m.n. za choroby tarczycy i nowotworowe. Dlaczego pomimo tak szkodliwego wpływu cukru na nasze zdrowie, bo o nim mowa, tyle osób pochłania codziennie duże jego ilości?

Dlatego, bo cukier pobudza w naszym mózgu te same ośrodki przyjemności co kokaina i ma równie silne właściwości uzależniające. Jest również obecny w prawie każdym przetworzonym produkcie dostępnym na półkach sklepowych.

Ze względu na reakcję naszego mózgu na „słodkie”, coraz więcej osób boryka się obecnie z tym uzależnieniem. Pochłaniają duże ilości słodyczy, trudno jest im przestać jeśli już zaczęli jeść i ogólnie nie wyobrażają sobie życia bez batonika, czekoladki czy ciasteczka. Skutki tego są dość szybko odczuwalne - nadwaga, problemy z cerą, rozdrażnienie, poczucie winy i złość na siebie z powodu objadania się słodyczami. Żeby sobie jakoś z tym poradzić ludzie próbują ograniczać lub przestać jeść cukier, wprowadzają „cudowne diety”, głodówki i ćwiczenia. Zazwyczaj jednak kończy się to porażką i jeszcze większym objadaniem się, gdyż uzależnienie od cukru i słodyczy jest problemem bardzo złożonym. Cukier dla osoby objadającej się jest jak narkotyk, daje krótkotrwałą przyjemność, zabierając zdrowie i dobre samopoczucie. W dodatku wiele osób uzależnionych od słodyczy ukrywa ten problem przed swoimi bliskimi, bardzo się go w wstydzą i w rezultacie zostają z nim całkiem sami.

Jeśli uważasz, że możesz mieć kłopot z nadmiernym apetytem na słodkie i nie chcesz czekać na insulinooporność, cukrzycę, choroby serca czy Hashimoto, to zapraszam na konsultację.

Jako psycholog i psychodietetyk pomagam osobom nadużywającym/ uzależnionym od cukru/słodyczy czy jedzenia w ogóle. W toku pracy z klientami opracowałam skuteczny program rzucania słodyczy, w oparciu o moje 20 letnie doświadczenie zawodowe, zwłaszcza w pracy z uzależnionymi od alkoholu, narkotyków i hazardu. Ludzie, którzy samodzielnie próbują rzucać słodycze, zwykle popełniają bardzo podobne błędy w myśleniu i zachowaniu, które zostają omówione i zmienione w trakcie wspólnej pracy. Kiedy już to zrobimy, zmiana okazuje się łatwa i niejako naturalna, przychodzi bez wysiłku. Zajmujemy się również przyczyną nadużywania cukru i przyglądamy się emocjom za tym stojącym, ponieważ zawsze jest to kwestia „zajadania” pewnych uczuć.

Po takiej pracy ludzie nie tylko w naturalny sposób odchodzą od objadania się słodyczami, ale także zyskują więcej wiary w siebie i energii do realizacji celów i spełniania marzeń.

Beata Marczak Psycholog Psychodietetyk - zapraszam do gabinetu ul. Lwowska 42, Krosno lub na konsultację online, tel. 601 282 678

Artykuł sponsorowany

 

Partnerzy portalu: