OSP DŁUGIE: Strażacy mają na wyposażeniu kamerę termowizyjną

fot. Krystian Janas - Krosno112.pl fot. Krystian Janas - Krosno112.pl

Od niedawna na wyposażeniu OSP DŁUGIE (gmina Jedlicze) jest nowoczesna kamera termowizyjna FLIR K2. Jest ona bardzo przydatna podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, a na terenie gminy kamery termowizyjnej nie ma inna jednostka OSP.

Dzięki takiemu urządzeniu strażacy są w stanie znacznie szybciej zlokalizować i ugasić pożar ukryty (poddasza, konstrukcje dachowe itp.). Zastosowanie kamery znacznie zmniejsza straty po-pożarowe. Dzięki kamerze strażacy nie muszą rozbierać całego dachu w poszukiwaniu źródła ognia, tylko w miejscu którym kamera wskaże najwyższą temperaturę. Kamera jest oczami strażaka w bardzo silnie zadymionych pomieszczeniach i poddaszach, gdzie widoczność jest praktycznie zerowa. Dzięki kamerze strażak znacznie szybciej zlokalizuje pożar i zużyje mniej środka gaśniczego na jego ugaszenie, a co za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo zalania niższych kondygnacji.

Przy pomocy kamery można sprawdzić czy ogień się nie przedostał się na sąsiednie pomieszczenia i czy występuje tam prawdopodobieństwo powstania nowych źródeł ognia. Kamera termowizyjna jest też przydatna podczas poszukiwań osób zaginionych, szczególnie w trudno dostępnym terenie, na znacznych obszarach i podczas nocy.

red. fot. Krystian Janas

 

Partnerzy portalu: