Uwaga na niebezpieczne linki i esemesy! Oszuści wykorzystują pandemię koronawirusa

środa, 25 marzec 2020 09:00
fot. pixabay fot. pixabay

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed falą oszustw związanych z koronawirusem. Oszuści próbują wykorzystać strach przed epidemią dla swoich nieuczciwych celów. Chcą wyłudzić dane albo pieniądze.

R E K L A M A

Co kilka dni w sieci pojawiają się kolejne, nowe próby wyłudzeń. Po wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, oszuści wpadli na kolejny pomysł.

Nieświadomi użytkownicy internetu powielają i rozsyłają dalej informacje : „Minister zdrowia wspiera osoby pozostające w domu premią w wysokości 900 złotych. Link do wniosku znajdziesz poniżej” lub „Miasto zapłaci Ci 183,- dziennie jeśli zostaniesz w domu. Formularz zgłoszeniowy:”

Walkę z oszustami zapowiedziało ministerstwo cyfryzacji.

- Ochrona przed wyłudzaniem danych lub pieniędzy pod pozorem walki z epidemią koronawirusa to cel zawartego w poniedziałek porozumienia o współpracy, które wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz NASK uzgodniliśmy z największymi operatorami telekomunikacyjnymi – informuje ministerstwo.

- We wszystkich tego typu przypadkach odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. I zapowiada, że w najbardziej drastycznych przypadkach oszuści muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną.

Dzięki porozumieniu, jakie zostało uzgodnione z Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska, powstanie specjalna lista ostrzeżeń. Trafią na nią domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych, w tym danych osobowych lub środków finansowych. Lista będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane.

Ministerstwo zapowiada też, że na listę ostrzeżeń wpisywane będą domeny, które wprowadzają w błąd użytkowników internetu aby wyłudzić od nich dane lub pieniądze.

Każdy będzie mógł mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub przez specjalny formularz (https://incydent.cert.pl/) zgłosić stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie jest weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej – zablokowany.

W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w EUROPOL-u.

Minister apeluje, by w przypadku zetknięcia się niepokojącymi treściami, wykazać się ostrożnością. - Uważajmy na podejrzane SMS-y, maile czy wiadomości w serwisach społecznościowych i zgłaszajmy je - mówi.

Pamiętajmy, że klikanie w przesłane linki może nie tylko narazić nas na straty, ale też zainfekować komputer czy smartfon.

Listę ostrzeżeń dotyczących phishingu możesz znaleźć na stronie CERT Polska: cert.pl/ostrzezenia_phishing/

red.