Krośnieński Program Pomocowy. O wsparcie poprosiło już około 150 przedsiębiorców

niedziela, 31 maj 2020 10:48
fot. Static Studio fot. Static Studio

W kwietniu krośnieńscy radni uchwalili program pomocowy dla firm. Podczas ostatniej sesji wiceprzewodniczący rady Robert Hanusek zapytał prezydenta o zainteresowanie przedsiębiorców tym rodzajem wsparcia.

W ramach Krośnieńskiego Krośnieńskiego Programu Pomocowego przedsiębiorcy mogą wnioskować o ulgi w podatku od nieruchomości, zwolnienie z podatku od nieruchomości, przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości, ulgi w czynszu najmu miejskich lokali użytkowych, ulgi w czynszu dzierżawy oraz z tytułu użytkowania nieruchomości, przedłużenie terminu płatności opłaty za użytkowanie wieczyste, pomoc de minimis (czyli wsparcie publiczne dla małych i średnich firm).

Magistrat zorganizował też bezpłatne porady prawne dla mikro i małych przedsiębiorców, maksymalne skrócił terminy płatności za zobowiązania miasta na rzecz przedsiębiorców oraz przyspieszył realizacje miejskich inwestycji.

- Działamy sprawnie, żeby jak najszybciej pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują - zapewnia Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

O wsparcie miasta poprosiło już około 150 przedsiębiorców.
- Dziewięciu podatników złożyło oświadczenia w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie uchwały, jeden w sprawie przedłużenia terminu płatności, dwóch poprosiło o odroczenie terminów w ramach pomocy de minimis, a jedenastu o umorzenie zaległości podatkowej - wylicza Marcin Połomski, skarbnik miasta.

marcin polomski

Magistrat informuje, że poza zwolnieniami z czynszu najmu, około dziesięciu przedsiębiorców złożyło wniosek o obniżenie czynszu z tytułu dzierżawy gruntów. - Aneksy umów już powinny być podpisane - zaznacza Marcin Połomski. I dodaje, że wpływają też do urzędu wnioski dotyczące opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Prezydent Przytocki zauważa, że wśród dużych firm działających w Krośnie jest taka, która prosi o odroczenie 2 mln zł zapłaty podatku. - To znaczące przedsięwzięcie dla budżetu miasta - mówi. I dodaje, że nie ma pewności cz firma do końca roku spłaci to zobowiązanie. - Oby, bo jeśli nie, to będziemy mieli kolejny problem.

Kto może skorzystać ze wsparcia, za jaki okres ono przysługuje, jakie dokumenty należy przedstawić i z kim skontaktować się w razie wątpliwości? Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej miasta.

W większości przypadków uzyskanie wsparcia wymaga złożenia wniosku lub odpowiedniego oświadczenia. Magistrat zapowiada, że każda sprawa zostanie rozpatrzona indywidualnie, w oparciu o obowiązujące przepisy oraz analizę dokumentów przedstawionych przez przedsiębiorcę. Badane są m.in. dokumenty finansowe firmy.

autor: Tomasz Jefimow